Nowoczesne oświetlenie świąteczne

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oznaczają dla nas często zmianę aranżacji domu i wprowadzenie atmosfery, która będzie idealna na ten wyjątkowy czas. Zalicza się do tego między innymi ubieranie choinki, przyozdabianie okien, blatów stroikami oraz wszelkimi tematycznymi dekoracjami. Nie można zapomnieć o kompozycji świetlnej, która potrafi niesamowicie odmienić oblicze wnętrza, a w przypadku Świąt ma to szczególne znaczenie. Lampkami przyozdabiamy nie tylko choinkę, na której rozbłyskujące punkty świetlne są istną wisienką na torcie całej choinkowej aranżacji, ale także stroiki, ściany i wiele innych. Jakiego oświetlenia użyć, aby stworzyć w swoim domu jedyną w swoim rodzaju, magiczną atmosferę? Oto nasze propozycje!

Łańcuchy świetlne

Oświetlenie świąteczne to przede wszystkim łańcuchy świetlne i girlandy, którymi dekorujemy choinki, ściany, okna, a także przestrzeń zewnętrzną, dzięki czemu cały dom wyglądać będzie bardzo efektownie i tym samym robić wrażenie również na przechodniach. Warto jednak zacząć od wnętrza. Łańcuchy na choinkę dopasowujemy do ogólnej konwencji, łącząc ze sobą odpowiednio kolory żarówek, ale nie bez znaczenia pozostaje także ich kształt i wielkość. Dostępne są lampki choinkowe z większymi żarówkami, które z pewnością nadadzą choince wiele blasku, jeśli jednak jest ona bogato zdobiona, to najlepiej postawić na drobne punkty świetlne, aby efekt nie był przesycony. Użyć można kolorowych lampek, ale także białych, w zależności od przyjętej kompozycji.

Pięknie będą wyglądały również girlandy zawieszone na oknie, parapecie, balkonie czy w jakimkolwiek innym miejscu. Do dekoracji można użyć również kolorowych lampek, takich jak na choinkę, ale też postawić na coś bardziej ekstrawaganckiego, na przykład girlandę imitującą pióropusz z drobnymi, białymi lampkami LED. Będą się doskonale prezentować przede wszystkim w jasnych, nowoczesnych wnętrzach, nadając im wyjątkowej aury. Jeżeli natomiast planujemy ozdobić elewację budynku, na przykład balkon lub ściany, to w tym doskonale sprawdzą się łańcuchy LED w kształcie sopli, o subtelnej barwie białej lub niebieskiej, która stworzy prawdziwie zimową atmosferę, doskonale imitując błyszczące, lodowe sople.

lampki świąteczne

Ozdoby świąteczne

Urokliwą, jedyną w swoim rodzaju atmosferę wprowadzą także świecące ozdoby świąteczne, którymi udekorować można komodę, stół, ściany, okna czy jakiekolwiek inne miejsce w dowolnym pomieszczeniu domu. Wszędzie wprowadzą niezwykły, przytulny klimat, dlatego to idealne uzupełnienie świątecznej aranżacji. Powieszone na oknie oświetlenie w kształcie mikołaja lub bałwanka będzie zachwycać nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz, a na parapecie bardzo efektownie zaprezentuje się podświetlana ozdoba z drewna w motywie zimowego miasteczka. Bożonarodzeniowego nastroju nadadzą także dekoracyjne ozdoby świąteczne w kształcie prezentów, gwiazdek i choinek, które umiejscowić można w salonie, sypialni, pokoju dziecka czy na tarasie, tak, aby nie pominąć żadnego miejsca w domu i tym sam wprowadzić w pełni świąteczny klimat. Wybór białych, multikolorowych i ciepłych świateł LEDowych sprawia, że z łatwością można dopasować ozdoby świąteczne do innych dodatków aranżacyjnych, tworząc harmonijną przestrzeń.

Świeczniki i lampiony

Doskonałe źródło światła stanowią również świeczniki i lampiony, które bez wątpienia wprowadzają nastrojową atmosferę swoim ciepłym, relaksującym płomieniem. Sprzyjają nie tylko podczas wigilijnej kolacji, można je rozstawić też na innych stanowiskach, na przykład na parapecie lub na komodzie, tworząc przytulne i klimatyczne otoczenie. Efektownie wyglądać będą duże świece w gwiazdki w kolorze czerwonym, srebrnym lub złotym, idealnie wpisując się w świąteczną aranżację. W dodatku świece, które dostępne są w wielu wielkościach i kształtach, można użyć do wykonania stroika, wykorzystując wieniec i kilka dodatkowych dekoracji, na przykład drobnych bombek. Ciekawą propozycję stanowią także świece LED, których sztuczny płomień, dzięki ciepłej barwie, nie odbiega od prawdziwego, a z pewnością posłuży dłużej, dlatego to idealne rozwiązanie do przestrzeni takich jak przedpokój lub hol, w którym chcielibyśmy nadać trochę klimatycznej atmosfery, a palenie prawdziwej świeczki wydaje się nie mieć aż takiego sensu. Ponadto świece LED charakteryzować mogą się zróżnicowanym wyglądem, imitując klasyczne świeczki, ale także połyskiwać brokatem w złotej kolorystyce.

lampki choinkowe

Lampki świąteczne

Świetnie będą prezentować się wszelkie lampki świąteczne, na przykład w formie lampionów z choinkową dekoracją lub klasyczne, drewniane, wprowadzające prawdziwie zimową atmosferę. Na wiele sposobów wykorzystać można również lampki na choinkę, zawieszając je na balustradzie schodów, balkonu, czy też na oknach, a także umieścić w słoju, tworząc własną, nowoczesną świąteczną lampę.

Koncepcji na oświetlenie świąteczne jest bardzo dużo, przebierać można w formach, kształtach i kolorach, dlatego nie istnieje jeden przepis na doskonałą aranżację oświetleniową. Najważniejsze to zachować umiar i dostosować dobór do własnego metrażu. Wykorzystanie z głową jego potencjału sprawi, że z łatwością przy pomocy świateł i dekoracji, dokonasz metamorfozy swojego mieszkania, idealnej na czas świąteczny.