Nowy rok, nowa/y ja? Podpowiadamy jak przeżyć Nowy Rok bez presji i doceniając siebie

Dlaczego właśnie od 1 stycznia chcemy wprowadzać zmiany w swoim życiu? Ponieważ zmiana daty w kalendarzu jest wydarzeniem symbolicznym. Zdajemy sobie wówczas sprawę z upływającego czasu i tego, że nie chcemy go marnować.

Nas, ludzi można podzielić na dwie grupy. Osoby, które czynią postanowienia noworoczne i tych, którzy z tego żartują. Łączy ich jedno — świadomość, że czasu nie można kupić i jest on niezwykle cenny. Dlatego, kiedy przychodzi 1 stycznia, chcemy wprowadzać w swoim życiu pozytywne zmiany.

Postanowienia noworoczne badania — co mają do powiedzenia eksperci

Planowanie noworocznych postanowień jest tak powszechną praktyką, że zjawisko to zainteresowało naukowców. Psychologowie i socjolodzy chętnie sprawdzają, jak wielu z nas trzyma się swoich postanowień i skąd w ogóle bierze się potrzeba zmian, akurat od 1 stycznia.

Większość postanowień dotyczy zdrowego stylu życia — ponad 90% postanowień noworocznych dotyczy zrzucenia zbędnych kilogramów lub zadbania o zdrowie i sylwetkę. W tej grupie mieszczą się również palacze, którzy wybierają właśnie 1 stycznia na datę zerwania z nałogiem.

Kolejna grupa to osoby, które stawiają na rozwój zawodowy i chcą podnosić swoje kwalifikacje, a co za tym idzie zarobki. Trzecią kategorią postanowień noworocznych są obietnice zmiany nastawienia do świata na przykład: będę bardziej asertywny lub poświęcę więcej uwagi bliskim.

Niestety, jak pokazują dane z branży fitness — wzmożony ruch na początku stycznia bardzo szybko się normuje. Niewielki odsetek osób, które zapisują się na zajęcia lub kupują karnety na siłownie w styczniu, uczęszcza tam regularnie dłużej niż przez kilka tygodni.

Postanowienia noworoczne 2022 bez presji

Przytoczone powyżej dane pokazują smutną prawdę — większość z nas nie ma na tyle silnej woli, aby wytrwać w postanowieniach. To nie jest do końca prawda. Człowiek jest istotą z natury upartą, która nie zawsze daje się wtłaczać w społeczne ramy. W czym rzecz? Chodzi o to, że kiedy czujemy przymus zaczynamy się buntować. Poza tym większość z nas nie lubi wychodzić ze swojej strefy komfortu, a zmiany niestety wymagają od nas takiego wysiłku.

Z drugiej strony, czy nasze postanowienia noworoczne nie są wynikiem bombardowania nas ideałami, których pełno w mediach społecznościowych? Presja jest silna, choć niemal wszyscy już wiemy, że te idealne sylwetki i porcelanowe cery nie są tak do końca prawdziwe. Odpowiednie ustawienie się do zdjęcia i gruba warstwa makijażu, a do tego narzędzia, które poprawiają zdjęcia za jednym dotknięciem.

Nie wolno poddawać się tej presji i aby wytrwać w postanowieniach noworocznych, trzeba ustawić sobie poprzeczkę realnie. Metoda małych kroków sprawdza się zawsze poza jednym przypadkiem — rzuceniem nałogu, z tym trzeba zrobić porządek stanowczo i raz na zawsze. Drugi filar, na którym warto oprzeć zmianę to motywacja. Kup kolorowe karteczki i zapisz na niej motywujące hasła. Rozwieś je tak, byś budząc się i zasypiając je widział. Skoro ta metoda sprawdza się w nauce języków obcych to dlaczego nie w samorozwoju?

Sekret: nie zadowalaj innych, ale zadbaj o siebie!

Zanim zaczniesz katować się na siłowni, pomyśl, czy to jest właśnie to, czego potrzebujesz? A może trzeba znaleźć własne postanowienie noworoczne, zamiast powielać utarty schemat? Co powiesz na wyjście co miesiąc na komedię do teatru? Albo małą, ale znaczącą dla zdrowia zmianę nawyków żywieniowych?

Żyjemy dla siebie i tylko my sami możemy tak naprawdę zadbać o swój dobrostan. Jeśli wiesz, że nie dotrzymujesz postanowień noworocznych to ich nie rób. Kiedy przyjdzie odpowiednia pora wykonasz wysiłek i wprowadzisz zmiany. Wtedy, kiedy będziesz tego chciał, a nie w dniu, kiedy wszyscy to robią.

Jak dotrzymać postanowienia noworoczne?

Jeśli masz kłopot z tym, aby wytrwać w postanowieniu, skorzystaj ze sprawdzonych rad specjalistów. Nie tylko wymyśl co chciałbyś zmienić — przygotuj plan działania. Jednym z dobrych sposobów na wprowadzenie zmian w życie jest zapisanie ich na kartce. Co to da? Cóż w naszej świadomości utrwaliło się, że to, co napisane na papierze jest zobowiązujące. Spisz umowę z samym sobą, a następnie przygotuj plan jej realizacji. Kup specjalny notes na postanowienia noworoczne i prowadź regularne zapiski — niektórym wyda się to śmieszne, ale skuteczność tej metody została udowodniona.

Wspieraj się pozytywną motywacją, nie krytykuj się, gdy powinie CI się noga. Bądź sam dla siebie dobrym przyjacielem, który mobilizuje, dopinguje i przytuli, gdy coś pójdzie nie tak. Zdaniem psychologów wprowadzanie pozytywnych zmian w życiu bojkotujemy my sami. Jesteśmy dla siebie zbyt surowi, a dialog wewnętrzny, jaki prowadzimy ze sobą po porażce wcale nie motywuje nas do dalszych działań. Nie myśl o sobie, że jesteś beznadziejny, bo nie będziesz miał sił, aby podnieść się i próbować dalej. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie nam wypełnić postanowienia noworoczne.