O czym pamiętać przy wyborze miski dla psa?

Psy podobnie jak ludzie, mogą mieć swoje preferencje dotyczące przedmiotów ich codziennego użytku. Oczywiście, żaden zwierzak nie jest w stanie opowiedzieć ci o swoich gustach i potrzebach. Warto jednak nauczyć się rozpoznawać potrzeby swojego pupila, aby uniknąć sytuacji, w której pies nie chce użytkować zakupionej przez ciebie miski.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miski dla psa?

Przede wszystkim funkcjonalność!

Gdyby twój pies mógłby ci powiedzieć, jaką miskę najbardziej chciałby mieć, z pewnością powiedziałby, że funkcjonalną. Żaden zwierzak nie polubi miski, która mu ucieka podczas jedzenia i jeździ po całej podłodze. Właściwa wydaje się więc miska ze stali nierdzewnej, która najczęściej na spodzie jest zaopatrzona w wypustki antypoślizgowe. Taka miska jest również bardzo trwała i odporna na zniszczenia – to również może być cecha, którą doceniłby twój pies. Szczególnie jeśli jest entuzjastą gryzienia wszystkiego, co napotka.

Miska ceramiczna również zdałaby egzamin z funkcjonalności. Jest ona dosyć ciężka. Jej ciężar stabilizuje ją dosyć skutecznie w jednym miejscu, uniemożliwiając jej poruszanie się.

Odpowiedni rozmiar miski dla psa?

Kolejna sprawa – miska dla psa nie jest na zawsze. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli jesteś właścicielem młodego psa, który jeszcze rośnie. Miska kupiona 3-4 miesiące temu dzisiaj prawdopodobnie jest już dla niego za mała, a on męczy się podczas każdego posiłku.

miski dla psa

Miska powinna być dobrana do rozmiaru psa!

To bardzo ważny element wyboru miski dla psa. Jeśli podczas zakupu nie zwrócisz uwagi na odpowiedni rozmiar, może zdarzyć się taka sytuacja, że mały pies dostanie za dużą miskę. I wtedy, aby sięgnąć po jedzenie, musi on wsadzić całą swoją głowę do jej wnętrza, aby wyłowić kawałek jedzenia. I odwrotnie – duży pies musi mieć odpowiednio dużą miskę, w innym przypadku będzie mieć problem ze swobodnym jedzeniem. Nie mówiąc już o tym, że po próbach jedzenia z za małej miski zostawi po sobie spory bałagan.

Najpraktyczniejsze są miski wykonane ze stali nierdzewnej. Poza antypoślizgową gumą zazwyczaj też są dopasowane do rozmiaru pyska psa, dzięki czemu zwierzę nie rozrzuca karmy wokół siebie podczas jedzenia.

miski dla psa

Gabaryty mają wpływ na wybór miski dla psa

Niektóre rasy psów mają też inne potrzeby. Jeśli jesteś właścicielem dużego i wysokiego psa, do wyboru miski powinieneś przyłożyć się szczególnie solidnie. Dużym psom o wiele wygodniej je się z miski umieszczonej na podwyższeniu. Zanim jednak taką zakupisz, upewnij się, czy twój pupil nie należy do jednej z ras, którym nie zaleca się stosowaniu stojaków.

Kształt miski również jest istotny

Kolejną sprawą, o której powinieneś pamiętać, jest kształt miski. Jeśli jesteś właścicielem długouchego, psa dobrym rozwiązaniem będzie kupienie wąskiej miski, dzięki temu ich uszy nie będą wpadać do jedzenia podczas konsumpcji.

Miski dla psa
miski dla psa

Szczególne cechy charakterystyczne psa, takie jak….

Twój pies je za dużo? Warta uwagi może być także miska z automatycznym podajnikiem karmy. Jest ona bardzo wygodna, szczególnie jeśli pies zostaje sam w domu. Taka miska dozuje ściśle określoną liczbę jedzenia wysypywaną w określonych odstępach czasowych.

Warto również rozważyć miskę spowalniającą jedzenie. Dzięki specjalnym wypustkom w środku miski pies musi się trochę namęczyć, zanim pokarm dostanie się do jego pyska i dzięki temu będzie jeść zdecydowanie wolniej.