Odrobina hygge w Twoim domu, czyli Święta po skandynawsku

Hygge to skandynawska filozofia szczęścia. Jednym z jej założeń jest tworzenie przyjaznych i naturalnych wnętrz. Jak wyglądają święta po skandynawsku i które tradycje warto przenieść na polski grunt?

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas - pięknie przystrojone domy, spotkania z rodziną i czas na odpoczynek. Na północy jest podobnie - z tą różnicą, że oni zawsze mają białe święta. Sprawdź, jakie ozdoby świąteczne w skandynawskim stylu wybrać, aby wprowadzić odrobinę hygge do swojego wnętrza.

Skandynawia święta - tradycje, które mogą Cię zainspirować

Adwent to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Skandynawowie w tym czasie dekorują swoje do wieńcami ze świecami - co tydzień zapalana jest jedna z nich - w Wigilię palą się wszystkie cztery. Wieńce umieszcza się na stole i na drzwiach wejściowych. Świece to ważny element wystroju Hygge - ich światło sprawia, że w domu panuje przytulny nastrój.

Kalendarze adwentowe dostają wszystkie dzieci, co więcej w skandynawskiej telewizji pojawiają się 24-odcinkowe bajki o tematyce bożonarodzeniowej. Tradycyjnym symbolem Bożego Narodzenia jest słomiany koziołek lub sympatyczny skrzat Jultomten. Przez cały Adwent odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe, a miasta ozdobione są pięknie - świecami, domkami z piernika i aniołkami. Jeśli będziesz mieć okazję pojechać w tym okresie do Skandynawii - polecamy gorąco.

Święta rozpoczynają się symbolicznym zapaleniem światełek na choince - to najważniejszy moment. Od niego rozpoczyna się świętowanie Bożego Narodzenia. Finowie w Wigilię przed południem idą do sauny, wieczorem spożywają tradycyjną, uroczystą kolację. Porównując Boże Narodzenie w Polsce i w krajach skandynawskich, możemy znaleźć wiele podobieństw. Najważniejszym jest oczywiście rodzinna atmosfera i nastrój błogiego świętowania.

Ozdoby świąteczne w skandynawskim stylu

Skandynawowie zawsze ubierają żywy świerk - najczęściej są to choinki w donicach, które po Bożym Narodzeniu są sadzone w ogrodzie lub lesie. Choinki zdobione są anielskimi włosami z błyszczącej folii, która pięknie odbija światło. Podobnie jak w Polsce choinka zdobiona jest słodyczami - pierniczki, tutki i serduszka wypełnione łakociami kuszą nie tylko najmłodszych. To co odróżnia nasze choinki od skandynawskich to symbole narodowe. Na choinkach na północy obok łańcuchów znajdziemy girlanda z flagami. Skandi to naturalne materiały, więc ozdoby świąteczne z drewna to obowiązkowy element wystroju.

Jakie ozdoby świąteczne w skandynawskim stylu wybrać? Zacznijmy od kalendarza adwentowego - to piękna tradycja, która umila oczekiwanie na Boże Narodzenie. Nasza propozycja to świecący kalendarz adwentowy. Prosta dekoracja w stylu ekologicznym doskonale wpisuje się zarówno w nasze, jak i skandynawskie tradycje.

kalendarz adwentowy

Druga propozycja to rzecz jasna świeca, ale absolutnie nie klasyczna. To przykład ozdoby świątecznej w skandynawskim stylu, która będzie pasować do nowoczesnych wnętrz. Uroczy pompon to akcent w stylu hygge. Taki drobiazgi sprawiają, że Twój dom staje bardziej przytulny.

swieca

Celebruj świąteczne spotkania z bliskimi

Święta po skandynawsku nie różnią się znacząco od naszych - w zjednoczonej Europie zwyczaje przenikają się. Czerpiemy z różnych tradycji inspiracje i przenosimy na rodzimy grunt. Nie jest to zły pomysł, pod warunkiem, że nie zatracimy własnych zwyczajów.

Jednak najważniejsze jest to, by podczas Bożego Narodzenia znaleźć czas dla siebie nawzajem. Długie zimowe wieczory to doskonały czas by wspólnie z dziećmi obejrzeć film familijny - pod kocem, z filiżanką ciepłego kakao. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi to okazja do rozmowy i wesołego spędzania razem czasu. Pamiętajmy o tym w święta i nie zapominajmy o samotnych. To czas, gdy powinniśmy myśleć nie tylko o sobie ale również o innych.