Odstraszacze dla zwierząt - sposoby do ogrodu

Nie każdy właściciel domu z ogrodem zadowolony jest z odwiedzin zwierząt na swojej posesji. Jeśli Twoim ogrodzie notorycznie pojawiają się psy, koty, nornice, lisy bądź zwierzęta leśne i chciałbyś w jakiś sposób temu zaradzić, nie martw się, istnieją pewne skuteczne środki i metody odstraszenia ich. Między innymi, zainwestować możesz w różnego rodzaju odstraszacze dla zwierząt, które w zależności od Twoich potrzeb, odpędzą wybrany gatunek zwierzęcia. Możesz także spróbować zadziałać na własną rękę, ulepszając ogrodzenie swojej działki mieszkalnej.

Dlaczego dzikie zwierzęta nie powinny mieć dostępu do Twojego ogrodu?

Wydawać by się mogło, że przecież wizyta kota lub psa to zabawny widok i nie powinniśmy się denerwować z powodu ich pojawienia się na naszym terenie. Jednak wielokrotnie to właśnie zwierzęta są przyczyną rozkopanej ziemi, zniszczonych i nadgryzionych roślin, oraz pozostawionych w naszym ogródku odchodów. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda?

Przez działalność zwierząt, wiele zasadzonych przez nas owoców i warzyw może mieć utrudniony rozwój lub zostać całkowicie zniszczonych w wyniku buszowania szkodników. Często jednak podczas wizyty w ogrodzie nie widać winowajców, gdyż pojawiać mogą się pod przykrywką nocy. Jak zatem poradzić sobie ze zwierzętami? W zależności od zwierzęcia, które odwiedza Twoją działkę, możesz zastosować naturalne środki odstraszające takie jak rozlanie octu kuchennego, rozłożenie w strategicznych miejscach skórek cytryny, lub rozsypanie zmielonej gorczycy. W tym artykule polecimy Wam parę skutecznych sposobów, które powinny zniechęcić zwierzęta od odwiedzania Twojego ogrodu.

Małe liski upolowały ptaka

1. Naturalne sposoby na odstraszanie zwierząt

Istnieje wiele naturalnych sposobów na odstraszenie zwierząt z naszego grodu. Niektóre z nich wymieniliśmy w poprzednim akapicie (gorczyca, cytrusy, ocet), jednak są jeszcze inne opcje warte wzięcia pod uwagę. Na przykład, możesz zasadzić w swoim ogrodzie rośliny, które swoim zapachem będą skutecznie zniechęcać dzikie zwierzęta przed wizytą w Twoim ogrodzie.

Jakie rośliny odstraszają psy?

Jeśli Twoim problemem są niechciane wizyty psów, posadź w ogrodzie rośliny, które charakteryzują się twardymi i gęstymi pędami, na przykład wrzosy. Możesz także posadzić rośliny kolczaste. Np. róże i berberysy. Działanie odstraszające psy wykazuje także roślina o nazwie boże drzewko.

Jakie rośliny odstraszą nornice i krety?

Podczas gdy Twoim problemem są nornice i krety, w celu odpędzenia ich ze swojego ogrodu, możesz posadzić następujące rośliny: czarny bez, bazylię pospolitą (roślina ta posiada także właściwości odstraszające komary), wilczomlecz groszkowy, rącznik pospolity (zadziała także na myszy).

Mala-mysz-polna-chowajaca-sie-wsrod-jesiennych-lisci

2. Odstraszanie za pomocą dźwięków

Innym sposobem na przegnanie zwierząt ze swojej posesji, ogródka lub pola jest wykorzystanie urządzeń, które wytwarzają nieprzyjemnie dla zwierząt dźwięki. Do wyboru mamy wiele opcji, takich jak odstraszacze emitujące ultradźwięki - te doskonale sprawdzą się w przypadku psów czy kotów, wydając z siebie nieprzyjemny dla zwierzęcia dźwięk o częstotliwości niesłyszalnej dla ludzi. Co więcej, odstraszacze ultradźwiękowe często wyposażone są w fotokomórkę, dzięki czemu stanowią doskonałą metodę zabezpieczenia ogrodu przed zwierzętami takimi jak psy, koty, wiewiórki, kuny, lub ptaki. Jeśli Twój dom stoi nieopodal lasu, możesz borykać się z problemem pojawiających się na Twoim terenie dzikich zwierząt leśnych. W tym wypadku skuteczną metodą odgonienia ich może okazać się wykorzystanie specjalnych armatek hukowych - przeznaczonych do odstraszania zwierzyny leśnej, czyli, na przykład dzików lub saren.

Wesoly-piesek-wypoczywa-w-ogrodzie

3. Chemiczne środki odstraszające zwierzęta

Na rynku sprzedawane są także różnego rodzaju chemiczne odstraszacze dla zwierząt, które różnią się w zależności od danego rodzaju zwierzęcia, na które mają podziałać. Chemiczne odstraszacze działają na zasadzie rozprzestrzeniania nieprzyjemnego dla zwierząt zapachu, który zwykle dla ludzi jest całkowicie neutralny lub ledwie wyczuwalny. Ten sposób doskonale sprawdzi się, jeśli Twoim problemem są pojawiające się w ogrodzie psy lub koty. Zazwyczaj takie odstraszacze dostępne są w postaci sprayu bądź granulek i używać ich można zarówno na powietrzu jak i we wnętrzu, na przykład domu lub klatki schodowej. Można spotkać się również z dyspenserami zapachowych preparatów odstraszających, które ułatwiają rozprzestrzenianiu się zapachu w wyznaczonym przez nas miejscu.

Rudy-kot-domowy-obserwuje-swiat-zza-ogrodowej-lawki

4. Woda - skuteczna metoda odstraszania kotów

Kolejną metodą na pozbycie się małych zwierząt uporczywie nękających nasz ogródek jest zamontowanie działka wodnego z wbudowaną fotokomórką. Często słyszy się, że koty nie przepadają za wodą. Jednak działko wodne skutecznie odstrasza nie tylko koty, lecz także ptaki, lisy, wiewiórki, oraz zające. Jeśli zależy Ci na ochronie ważnych dla Ciebie miejsc znajdujących się w Twoim ogrodzie, np. kwietników lub grządek z warzywami, działko wodne będzie dla nich skuteczną ochroną. Gdy zwierze zbliży się do urządzenia, fotokomórka automatycznie rozpyli w jego kierunku odpowiednią dawkę wody. W większości przypadków, odstraszy ona zwierzę, co spowoduje, że straci ono zainteresowanie daną strefą Twojego ogrodu lub całkowicie opuści teren Twojego domu.

Mezczyzna-wskoczyl-do-wody-i-plywa

5. Kolce utrudniające dostęp do ogrodu

Jeszcze innym rozwiązaniem problemu pojawiających się w ogrodzie zwierząt jest umieszczenie specjalnych kolców odstraszających w miejscach, w których koty lub psy mogą przedostawać się na teren Twojej posesji. Takie kolce nie wyrządzą żadnej krzywdy zwierzęciu, natomiast utrudniając mu wejście do ogrodu, zniechęcają zwierzę do podejmowania kolejnych prób wtargnięcia, dzięki czemu można uznać je za jeden ze skuteczniejszych odstraszaczy.

Ogrodzenie-z-zaostrzonymi-koncami

Wiele osób, mimo wielkiej miłości do zwierząt, nie życzy sobie ich obecności na terenie swojego ogrodu. Zwierzęta często powodują zniszczenia lub przyczyniają się do wymierania roślin w naszych ogrodach. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych metod odstraszenia zwierząt z naszej posesji. Mamy nadzieję, że nasze propozycje poradzenia sobie z tym problemem zostaną przez Ciebie uwzględnione podczas opracowywania strategii odstraszania zwierząt.