Ogród bez owadów - czy to możliwe?

owadów

Pszczoły, komary, muchy... - owadów, które niekorzystnie wpływają na atmosferę naszego spotkania w ogrodzie, jest sporo. Rodzinny albo przyjacielski grill w towarzystwie mrówek chodzących wokół talerzy może rozczarować niejednego gościa. Sami gospodarze stracą pewność siebie i przyjemność organizowania spotkania, jeśli latające wokół wszystkich osy zaczną żądlić - albo przynajmniej wywoływać panikę. Jak się pozbyć owadów z ogrodu? Poznaj kilka skutecznych, domowych sposobów, które w ostatnich latach zyskały na popularności. Pamiętaj jednak, że nie da się całkowicie wyeliminować owadów z ogrodu - w gruncie rzeczy pełnią też bardzo pożyteczną rolę. Sęk leży w tym, by zminimalizować ich ilość, odwrócić uwagę i oddalić od towarzyskich rejonów.

Domowe sposoby na pszczoły i osy w ogrodzie

Istnieje kilka bardzo prostych metod na zwabienie pszczół i os w jedno miejsce. Wystarczy wymieszać wodę z cukrem i ustawić pełne szklanki tam, gdzie nie chcielibyśmy towarzystwa tych owadów. Dla spotęgowania efektu brzegi szklanki należy dodatkowo zwilżyć i posmarować cukrem. Przewiązując szklanki kolorowymi wstążkami, tworzymy tak naprawdę dekoracyjne pułapki na owady. Pszczoły i osy uwielbiają intensywne kolory i słodkie zapachy, dlatego innym sposobem będzie rozstawienie bukietów kwiatów w rejonach oddalonych od gości. Często popełniany błąd to właśnie stawianie wazonu z kwiatami na stole, przy którym siedzą ludzie. Jeśli pomysł ze szklankami nie za bardzo przypadł nam do gustu, na estetycznych miseczkach możemy po prostu położyć miód - skuteczną przynętę dla niepożądanych owadów. Chętnie przyjdą do niego mrówki, które oblepią się i już...nie wyjdą. Można skorzystać także z wiszącej pułapki na owady, która odciągnie je skutecznie na bezpieczną odległość od miejsca, w którym nie chcemy tych nieproszonych gości.

Pszczoły - dużo owadów na plastrach miodu

Komary atakują - co zrobić?

Na widok komarów w pierwszej kolejności automatycznie sięgamy po chemiczne odstraszacze, którymi spryskujemy ciało. Niestety, w dłuższej perspektywie stosowania komary przyzwyczajają się do tego i przestają reagować. Substancje chemiczne w niektórych przypadkach, mogą alergizować i podrażniać skórę. Lepiej spryskać się domową mieszanką, którą można rozpylić nawet na roślinach, stołach, krzesłach czy poduszkach. Jak przyrządzić własną miksturę? Do pustego pojemnika wlewamy kilka mililitrów piwa, kilka mililitrów intensywnie pachnącego płynu do płukania ust i łyżeczkę drożdży w proszku. Mieszamy i gotowe - komary znikają na kilka dobrych godzin (aż do ponownego psiknięcia!). Skutecznym sposobem odstraszającym są też olejki eteryczne - szczególnie waniliowe, cynamonowe i eukaliptusowe. Podobnie działają zapalane świece i kadzidła - tu dodatkowym atutem jest zniechęcający komary dym. Ale uwaga, jeśli chcemy posmarować się olejkami, nie nakładajmy ich bezpośrednio na skórę. Lepiej wymieszać je z oliwą z oliwek (w proporcji 10 kropli olejku na 1 łyżeczką oliwy) lub wódką. W zwykłej wodzie nie dojdzie oczywiście do rozpuszczenia olejku. Miłośnikom ogrodnictwa zaleca się uprawianie specjalnych roślin przeciw komarom, np. plektrantusa koleusowatego. Jest to roślina, która z powodzeniem nadaje się na balkonową doniczkę. Przy tarasie i miejscach spotkań z przyjaciółmi, warto zasadzać zioła typu kminek, mięta, bazylia, koper włoski. Wszystkie wydzielają zapachy nieprzyjazne zarówno komarom, jak i pozostałym owadom. Skutecznym działaniem będzie też codzienne przyjmowanie witaminy B6. Zapach wydzielany ze skóry człowieka jest potem wyczuwalny przez komary i trzeba przyznać - nie przepadają za nim ani trochę…

Duży komar

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Kiedy mrówek jest zbyt dużo, wyrządzają liczne szkody naszym roślinom i trawnikom. Możemy się ich pozbyć korzystając z dostępnych produktów gospodarstwa kuchennego - np. mąki kukurydzianej i proszku do pieczenia. Rozsypanie mąki na obszarach, na których zauważamy sporo mrówek, spowoduje, że potraktują ją jako pokarm, po którego zjedzeniu napęcznieją i zginą. Proszek do pieczenia zadziała z kolei jako bariera ochronna. Jako taką barierę przed konkretnymi miejscami najlepiej użyć również cynamon - jeśli rozsypiemy go wokół kwiatu, mrówki będą miały jasno wytyczoną granicę i nie zbliżą się do niego. Całe kolonie wyniszczymy dodatkowo zagotowując wodę i polewając mrowiska wrzątkiem. Poza tym mrówki nie lubią: zapachu octu, zapachu świeżych pomidorów, zapachu czosnku, obecności pokrzyw. Można to świetnie wykorzystać tworząc skuteczne mikstury i roztwory. Działanie powinno być podobne jak przy wrzątku - po wykonaniu mieszanki, polewamy nią miejsca występowania mrówek.

mrówka na konarze drzewa

Funkcjonalne i estetyczne gadżety

Jeżeli w ogrodzie, na tarasie lub balkonie spędzamy dużo czasu i chcemy to miejsce ożywiać i upiększać, nie ma lepszego sposobu na owady niż wykorzystanie dostępnych w sprzedaży gadżetów. Są nimi np. specjalne, otwierane kule, do których wnętrza można wlać między innymi olej odstraszający komary. Jeżeli kulę ustawimy na stoliku w otoczeniu świec lub kwiatów, osiągniemy dekoracyjny efekt przy jednoczesnym pozbyciu się towarzystwa nieprzyjemnych gości. Tym przyjemnym i zaproszonym gościom, można w ramach plenerowej imprezy, założyć na rękę gumowe opaski nasączone środkiem przeciw komarom. Opaski działają przez 48 godzin, są dyskretne i mogą być fajnym, łączącym elementem spotkania. Plastry i różnego rodzaju zawieszki na muchy są niezawodne i wbrew pozorom, coraz bardziej estetyczne. Producenci zwracają już uwagę na aspekty wizualne, dzięki czemu plaster może również pełnić rolę atrakcyjnego i niestandardowego gadżetu.

Wisząca pułapka na owady

Praktyczne wskazówki przy urządzaniu ogrodu

W projektowaniu ogrodu dajemy się często ponieść wyobraźni i kreatywności. Nie może jednak zabraknąć przemyślanych strategii oddziałujących na komary, muchy, pszczoły czy mrówki. Ogrodnicze pułapki to jedno, ale zapobieganie nadmiernemu towarzystwu owadów to drugie. W tym celu warto wybierać stonowane kolory, które nie przyciągną ich uwagi. Unikamy nasyconych odcieni, szczególnie: żółci, czerwieni, jaskrawej pomarańczy, seledynu czy fioletu. Pielęgnacja ogrodu, czyli regularne przycinanie drzew i krzewów, a także unikanie dzikich roślin i zacienionych miejsc, także sprzyja zachowaniu równowagi. Oczywiście, ma to swoje wady - np. poznikają jeże będące pogromcami ślimaków, dżdżownic i innych owadów. Pamiętajmy też, żeby stawiane w ogrodzie namioty i altany przykryć moskitierą, czyli gęstą siatką chroniącą przed komarami, a zamiast białych żarówek przy oświetleniu, zdecydować się na te żółte - również pełnią rolę odstraszającą. To takie drobne, ale korzystne dla człowieka elementy, które pozwolą spędzić miły czas w pachnącym i pięknym ogrodzie.