Ogród godny pozazdroszczenia

Nawet najpiękniejszy i najbardziej dopieszczany ogród może nie prezentować się zbyt dobrze po zimie. Niesprzyjające roślinności, zimowe warunki atmosferyczne mogą mocno dać się we znaki drzewom i krzewom w zielonych zagajnikach, a suche i zwiędnięte po sezonie buliny z pewnością nie zaprezentują się estetycznie. Ale skoro śniegi i mrozy mamy już za sobą, a pogoda dopisuje, czas na przywrócenia ładu i porządku w naszej zielonej oazie spokoju. Czy znasz już kodeks dobrego ogrodnika? Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci w zaprojektowaniu, założeniu lub zwyczajnie w posprzątaniu ogrodu tak, by stał się miejscem z Twoich marzeń.

Zacznij od porządków

Suche gałęzie, zeszłoroczne liście, czy wysuszone pędy posłużą już absolutnie do niczego. Usuń dokładnie wszelkie pozostałości roślinności po poprzednim sezonie. Zagrab i pousuwaj resztki roślinności, ponieważ mogą one stanowić idealną pożywkę dla szkodliwych grzybów, które zlekceważone, zaczną się niepostrzeżenie rozwijać się wśród traw i roślin. Grabienie jest również często nazywane zabiegiem pielęgnacyjnym ogrodu ze względu na działania pobudzające do wzrostu roślin. Jeśli Twój ogród zaatakowały chwasty, pozbądź się ich możliwie najszybciej. W przypadku, gdy zachwaszczenie wydaje się być naprawdę trudnym do usunięcia, powinniśmy przekopać całą połać zieleni. Brzmi uciążliwie, ale to na pewno lepsze rozwiązanie, niż stosowanie chwastobójczych środków chemicznych, prawda?

Przesadzanie roślin

Odpowiednie nawilżenie i ochrona

Po zakończonych pracach porządkowych, zatroszcz się o poprawę jakości gleby i użyźnij ją. W ten sposób zapewnisz sobie obfite owocowanie krzewów i pięknie kwitnące rośliny. Glebę należy nawozić, co nie oznacza, że możesz do tego wybrać i zastosować pierwszy lepszy nawóz. Zanim udasz się na rajd po markecie ogrodniczym, warto byś wcześniej zbadał glebę i sprawdził, jaki ma odczyn. Zestaw do przeprowadzenia takiego testu możesz nabyć w internecie lub w sklepie z artykułami ogrodniczymi. Na wypadek zbytniego zakwaszenia gleby, zastosuj wapno, które ją zalkalizuje. Niezbędna jest także próchnica, która stosuje się do nawożenia. Zawiera one niezbędne dla roślin składniki mineralne, zwiększa pulchność podłoża, reguluje wilgotność, a co za tym idzie zwiększa ilość zawartego w glebie powietrza. Najlepszym źródłem próchnicy będą nawozy organiczne lub wieloskładnikowe mieszanki nawozów mineralnych.

Przycinanie krzewów

Styl ogrodu

Dążenie do perfekcji i kopiowanie wzorów czy stylów może okazać się bardzo kosztowne, podobnie, jak korzystanie z usług architektów zieleni. Pamiętaj, że nieważne ile zainwestujesz w design i projekt ani czy zrobisz to sam, czy z pomocą profesjonalistów. Ważne, by ogród, jego wygląd i wystrój trafił w Twój gust oraz by był spójny z architekturą domu i okolicy. Postaraj się wygospodarować również miejsce na strefę wypoczynku. Dobierz meble, które dodadzą szyku, ale jednocześnie pozwolą Ci swobodnie poruszać się po zielonej przestrzeni wokół domu i podejmować w niej gości. Zaplanuj rozsądne zagospodarowanie przestrzeni, byś miał miejsce zarówno na urządzenie spotkania przy grillu, jak również na uprawianie jogi czy leżakowanie. Nie zapomnij też o potrzebach najmłodszych domowników. Przeznacz skrawek ogrodu na plac zabaw lub miejsce, w którym Twoje pociechy będą mogły pluskać się w basenie lub huśtać na ogrodowej huśtawce.

Kobieca dłoń trzymająca ziemię

Narzędzia i akcesoria ogrodowe

Zarówno jako doświadczony jak i początkujący ogrodnik, będziesz potrzebował narzędzi, które pomogą Ci w pracach ogrodowych. Poza praktycznymi i absolutnie niezbędnymi grabkami, łopatkami, sekatorem czy taczką, pamiętaj o drobiazgach, które poza swoją użytecznością oferują również ładne dopełnienie stylu ogrodu. Elegancka konewka do podlewania roślin doniczkowych to na przykład jednocześnie nieoceniona pomoc w pielęgnacji roślinności oraz elegancki i gustowny dodatek.

Mężczyzna przycinający krzew

Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek z łatwością przygotujesz się na wszelkiego rodzaju wyzwania, które mogę czyhać na Ciebie podczas pielęgnacji ogrodu. Nie musisz się już dłużej wahać, teraz na pewno masz już wszystko pod kontrolą i jesteś odpowiednio zaopatrzony, by oddać się pracom ogrodowym. Czas więc zakasać rękawy i zabrać się do pracy!

Konewka