Ogród na balkonie. Od czego zacząć przygodę z domową uprawą warzyw?

Jeśli od zawsze chciałaś mieć własny ogródek warzywny, ale do dyspozycji masz tylko balkon, to nic straconego! Warzywniak na balkonie może przynieść Ci wiele przyjemności i przede wszystkim dorodne warzywa. Myślisz, że uprawa roślin w bloku nie jest możliwa? Kilka akcesoriów ogrodowych sprawi, że wykorzystasz potencjał swojego balkonu w stu procentach!

Warzywniak na balkonie

Warzywniak na balkonie brzmi trochę abstrakcyjnie, ale okazuje się, że to prostsze, niż myślisz! Wystarczy, że zastosujesz się do pewnych zasad i kupisz akcesoria, które umożliwią swobodne wzrastanie roślin. W tym przypadku ważna jest też strona świata, na którą wychodzi Twój balkon. Rośliny powinny mieć stały dostęp do promieni słonecznych, więc strona północna nie będzie wystarczająca.

Co hodować na balkonie?

Co hodować na balkonie? Możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli zaczynamy przygodę z ogrodnictwem, to najlepiej postawić na zioła, które nie są aż tak wymagające. W tym przypadku doskonale sprawdzą się: bazylia, koper, majeranek, kolendra, pietruszka, lawenda, szałwia, tymianek, mięta, lubczyk czy też rozmaryn.

Jeśli chcemy zdecydować się na warzywa, to w skrzyniach balkonowych możemy posadzić paprykę, pomidory koktajlowe, różne rodzaje sałat, rzodkiewkę, szpinak, fasolkę szparagową czy też szczypiorek hodowany z cebul. Z takim zestawem nasze śniadania lub kolacje będą naprawdę wyjątkowe, a goście na informację o dodaniu do przygotowywanej potrawy własnych warzyw będą zachwyceni.

Warzywniak na balkonie

Szklarnia balkonowa

Jeśli chcemy stworzyć prawdziwy warzywniak na balkonie, to warto wyposażyć się w małe szklarnie balkonowe, które umożliwią stworzenie mikroklimatu, w którym rośliny będą rosły jak szalone. W sklepach znajdziemy szklarnie, które wyróżniają się kilkoma poziomami, a ich szerokość to zaledwie 45 centymetrów. Jeśli dysponujemy sporą przestrzenią, to możemy zdecydować się na szklarnię o wymiarach 130 x 65 x 85 centymetrów.

Wybrać skrzynie czy donice?

Szklarnie są ważne, ale równie ważna jest forma, w której będziemy trzymali rośliny. Na balkonie doskonale sprawdzą się donice ceramiczne czy plastikowe. Najważniejsze, żeby charakteryzowały się otworami, które umożliwią odprowadzenie nadmiaru wody. Świetnym pomysłem na warzywniak na balkonie są też drewniane skrzynie, które wykładamy agrowłókniną.

Warzywniak na balkonie

Odpowiednia ziemia i pomocniczy nawóz

Ziemia do uprawy warzyw powinna być bogata w składniki odżywcze. Gotowe mieszanki możemy zakupić w marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych.

Ziemię warto wzbogacać nawozem, który sprawi, że warzywa będą dorodne i szybko urosną. Możemy zdecydować się na sypki nawóz mineralny lub kompost.

Akcesoria na wagę złota

Niektóre rośliny potrzebują drabinek, tyczek lub podpórek, które możemy zrobić sami lub kupić w sklepie. W przypadku warzyw musimy pamiętać, że rośliny te wymagają regularnego podlewania. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, to warto zakupić układ automatycznego nawadniania, który składa się z pompki i zbiornika. W ten sposób rośliny zostaną codziennie podlane – bez konieczności pomocy przyjaciół czy też sąsiadów.