Ogródek małych rozmiarów - jak go zagospodarować?

Masz to szczęście, że możesz cieszyć się przyrodą na własnej przestrzeni wokół domu? Wydaje ci się jednak, że miejsce, którym dysponujesz, nie pozostawia zbyt szerokiego pola do popisu? Marzysz o tym, by ogródek stał się sferą twojego wypoczynku, tylko nie wiesz za bardzo jak się za to zabrać? Przede wszystkim, nawet niewielką przestrzeń ogrodową można zagospodarować w sposób niezwykle praktyczny, atrakcyjny dla oka i przytulny. Taka metamorfoza wymaga pewnej kreatywności, pomyślunku, trochę czasu i niewielkich inwestycji. A więc do dzieła! Spełniajmy swoje marzenia!

Projekt ponad wszystko

Aby nasza niewielka przestrzeń ogrodowa spełniała wszystkie oczekiwania i aby uniknąć niepożądanego chaosu, warto naszkicować sobie cały teren i wyobrazić jak powinien wyglądać. Z pewnością na początku może to nie być takie proste, ponieważ możemy nawet jeszcze nie zdawać sobie sprawy z tego, czego tak naprawdę potrzebujemy. Warto jednak zastanowić się przede wszystkim nad tym, gdzie w ogródku będziemy odpoczywać i gdzie chcemy przeznaczyć miejsce na zmieniającą się ekspozycję kwiatową roślin jednorocznych. Na początkowym etapie trzeba pomyśleć także o przestrzeni dla atrakcyjnych, kwitnących krzewów. A może potrzebujemy osłonić się roślinnością przed oczami sąsiadów? Nasz projekt na pewno będzie ewoluował i nasze koncepcje mogą się zmieniać, ale spróbujmy możliwie optymalnie wyobrazić sobie naszą perfekcyjną sferę ogrodową. Inspiracji możemy szukać w rozmaitych poradnikach ogrodowych, w internecie, a także w sklepach. Oferta naprawdę zachwyca!

labirynt z krzewów

1. Miejsce wypoczynku - nasza oaza

W niewielkim ogródku raczej nie znajdziemy miejsca na zestaw mebli ogrodowych, ale głowa do góry. Bogata oferta rynkowa proponuje prawdziwe skarby, jeśli chodzi o różnego rodzaju stoliki ogrodowe, krzesła i stoliki składane oraz parasole. Marzy nam się stylowe wyposażenie naszej niewielkiej przestrzeni i stoliczek z krzesłami w stylu retro lub vintage? A może wolimy coś bardziej modernistycznego? Każdy odnajdzie na pewno coś dla siebie. Nie zapomnijmy o dekoracyjnych, niezwykle przytulnych poduszkach i o odpowiednim serwisie do kawy lub herbaty, koniecznie z dzbankiem. Niezbędny na pewno okaże się rozkładany parasol, który będzie dla nas zbawieniem podczas gorących, słonecznych dni. Krzesła powinny być tak umiejscowione, by podczas chwil relaksu rozkoszować się najpiękniejszym widokiem naszego małego ogródka - cudownymi kwiatami.

Zestaw wypoczynkowy w ogrodzie

2. Kwitnące krzewy - one naprawdę potrafią się odwdzięczyć

Trzeba oczywiście mieć na uwadze w każdym przypadku przyszły rozrost rośliny i uwzględnić potrzebne miejsce. Nawet jednak na niewielkiej przestrzeni ogrodowej warto rozważyć posadzenie kwitnącego krzewu, na przykład hortensji, różanecznika, piwonii, czy też azalii. Duże, zachwycające kwiaty umilą na pewno każdy wiosenny dzień, a odpowiednie przycinanie rośliny sprawi, że miejsca dla niej nie zabraknie. Do małych ogrodów idealnie nadają się wszelkie karłowate wersje kwitnących krzewów. Nie są one wymagające w uprawie, a widok na wiosnę po prostu zapiera dech w piersiach.

meble ogrodowe

3. Przytulność to przyjaciółka intymności

Przytulny ogród to na pewno nie taki, do którego zaglądają nam sąsiedzi. Sam fakt, że marzymy o przytulnym ogrodzie oznacza, że jesteśmy osobami, które potrzebują chwili wytchnienia i relaksu w odosobnieniu i ciszy. Ewentualnie oczywiście słuchając głosów przyrody, bo tego przecież nigdy za wiele. W celu stworzenia takiego naszego intymnego miejsca możemy pomyśleć o przytulnych, drewnianych płotach osłonowych. Przy ażurowych płotach warto posadzić na przykład zimozielone pnącza albo pnące róże. Zwolennicy dzikiego wina starają się nie myśleć o gubieniu jego liści na zimę, a zachwycają się za to jego piękną, purpurową barwą na jesieni. Idealnie sprawdzą się także smukłe i wysokie tuje. Wybór należy tylko do ciebie!

Kwiaty ogrodowe

4. Kwiaty, kwiaty, kwiaty... i kolorowe liście

Z niecierpliwością czekasz na wiosnę? A co gdyby twój ogródek przywitał cię już w lutym wyrastającymi spod śniegu przebiśniegami? Czy widok marcowych krokusów o poranku nie jest cudowny? Gdy chcesz podziwiać takie widoki w swoim niewielkim ogródku, koniecznie trzeba zainteresować się posadzeniem odpowiednich cebulek już w okresie jesiennym. W ten sposób wczesna zachwyci cię kolorowymi tulipanami i żonkilami. Bezwarunkowo trzeba także wygospodarować miejsce w ogrodzie na kwiaty jednoroczne, wpierw te wczesnowiosenne, takie jak na przykład bratki, prymule, stokrotki, czy też niezapominajki. W maju kwiaty te można zastąpić pięknymi petuniami, wielobarwnymi pelargoniami, czy też cieniolubnymi begoniami. Kwiaty idealnie wyglądają w rozmaitych, kolorowych donicach różnej wielkości ustawionych na gruncie, na chodniku, bądź na schodach. Schody bez kwiatów nie mogą istnieć w przytulnej przestrzeni ogrodowej! W cenie jest różnorodność, a więc pożądane jest ustawianie koło siebie donic w różnej stylistyce: ceramicznych ze wzorami, drewnianych, wiklinowych, czy też na przykład glinianych lub metalowych. Przytulny efekt gwarantowany. Nie zapomnijmy również o kwiatach podwieszanych w koszykach. Kwiaty cechują się nieporównywalnym wdziękiem, ale starajmy się także wziąć pod uwagę rośliny, które pragną nas zauroczyć kolorowymi liśćmi. Hosty to prawdziwe królowe naszych ogródków.

Kwiaty

5. Zioła z własnego ogródka

Nie ma to jak zapach świeżych ziół. Jeśli lubisz kulinarne wyzwania, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w swoje ulubione zioła. Satysfakcja z ich pielęgnacji i ten niezwykle aromatyczny zapach w kuchni sprawi, że wewnętrzny optymizm i euforia nie będą nas opuszczać. Koniecznie należy zadbać o efekt wizualny. Zioła najlepiej sprawdzają się w doniczkach, ze względu na ich spory rozrost w gruncie. Modele, wzory i kolory doniczek dostępne na rynku potrafią ująć różnorodnością. Dla ziół najbardziej pożądane są duże donice drewniane, dla których można znaleźć miejsce na przykład koło rabaty kwiatowej albo na schodach.

Koszyczek ze świeżą bazylią

6. Trochę kreatywności i przytulny efekt gotowy

Na targu albo w pobliskim warzywniaku właściciele chętnie pozbędą się drewnianych, starych skrzynek. A dla nas, w połączeniu z kolorowymi farbami takie skrzynki mogą się okazać prawdziwym, dekoracyjnym skarbem w naszym niewielkim ogrodzie. Służą one z powodzeniem jako półki, na których możemy ustawiać doniczki z kwiatami i ziołami. Gdy posiadamy zmysł techniczny i umiemy posługiwać się narzędziami albo w pobliżu jest chętny do tego typu prac mąż, albo syn, z drewna z palet można samodzielnie wykonać różnej wielkości, stylowe donice. W ten sposób maksymalnie zagospodarujemy naszą wolną przestrzeń.

Mężczyzna ze skzynką z pomidorami

7. Pomidory w naszym niewielkim ogródku? Tak, to możliwe

Wszyscy wiemy, jak zbawiennie działają na nas warzywa, a zwłaszcza pełne witamin i mikroelementów pomidory. Czyż nie byłoby idealnie, gdybyśmy mogli codziennie rano w okresie letnim podziwiać samodzielnie wypielęgnowane, pachnące pędy uginające się od dojrzałych, soczystych pomidorów? Wystarczą tak naprawdę tylko nasze chęci, niewiele inwestycji i trochę słonecznego miejsca. Perfekcyjnie nadające się na warzywnik są właśnie różnego rodzaju długie i wąskie, samodzielnie wykonane donice z drewna z palet. Oczywiście, gdy budżet nam na to pozwala, szeroka oferta rynkowa nie zawodzi także i pod tym względem.

świeże pomidory na krzaku

8. Perełka w naszym ogródku, czyli pora na skalniak i sukulenty

Na skalniak, który będzie zachwycał i odstresuje nas swoim widokiem po męczącym dniu w pracy, nie potrzeba tak naprawdę wiele miejsca. Można stworzyć atrakcyjny miniskalniak, który sprawi, że być może odkryjemy w sobie cenną, bo powiązaną z przyrodą pasję na długie lata. Kamienie na skalniak możemy zdobyć nawet za darmo. Bywa, że właściciele gospodarstw i ogrodów pozbywają się ich za przysłowiowe grosze. Teraz już tylko możemy wymyślić własną kompozycję i kształt, wykorzystać agrowłókninę zabezpieczającą przed chwastami i wybrać się na wymarzone zakupy do profesjonalnego centrum ogrodniczego. Berberysy, karłowate tuje, rojniki, żagwiny, gęsiówki, sasanki, fiołki, skalnice i rozmaite inne byliny na pewno skradną nasze serca.

podświetlony ogród