Ogrodowe atrakcje dla dzieci - 5 propozycji

Posiadacze domków jednorodzinnych, ogródków parterowych czy działek często stoją przed wyzwaniem - jak zagospodarować tę przestrzeń? Jednym z pierwszych pomysłów jest obsadzenie jej roślinami ozdobnymi lub jadalnymi. Jednak część osób, szczególnie posiadająca potomstwo, chciałaby stworzyć dobrą przestrzeń do odpoczynku i rekreacji, a niekoniecznie pielić grządki. Jakie zatem ogrodowe atrakcje dla dzieci są warte wypróbowania? Poniżej znajdziesz kilka najbardziej atrakcyjnych propozycji.

Prywatny plac zabaw dla dzieci

Jeszcze do niedawna chęć zorganizowania bezpiecznego miejsca zabaw dla dzieci stanowiła niemałe wyzwanie. Do wyboru były albo prowizoryczne rozwiązania budowlane, wzniesione przez tatę i wujka, albo bardzo drogie drewniane domki. Jednak sytuacja się zmieniła: teraz można kupić gotowe zestawy lub wybierać elementy i etapami rozbudowywać prywatny plac zabaw swojej pociechy. Co powinno się znaleźć w takim miejscu? To zależy od upodobań dziecka. Często pierwszy wybór pada na huśtawki ogrodowe. W sprzedaży są dostępne pojedyncze huśtawki do zawieszenia na gałęzi drzewa lub też wieloosobowe kanapy z własnym stelażem. Drugim częstym obiektem pożądania są domki ze zjeżdżalniami i ślizgawki dla dzieci. Tu również dostępny jest szeroki wybór produktów - od droższych, kompleksowych konstrukcji drewnianych po tańsze propozycje z tworzyw sztucznych lub małe plastikowe zjeżdżalnie dla najmłodszych. Ilość dostępnych kolorów i wzorów jest przeogromna, dlatego każdy może znaleźć coś odpowiedniego do swojego ogródka i dostosowanego do własnych potrzeb. Innym często wybieranym elementem takiego placu zabaw jest piaskownica. Warto zwracać uwagę szczególnie na propozycje pozwalające na zamknięcie czy przykrycie piasku pod nieobecność gospodarzy, aby uniknąć jego zanieczyszczenia. Jak widać, opcji na przydomowy plac zabaw jest bardzo dużo, dlatego każdy znajdzie na pewno coś dla siebie i swoich pociech.

Dziecko na placu zabaw

Atrakcje sportowe wszelkiej maści

Dla bardziej aktywnych dzieci i rodziców ciekawą propozycją będzie wykorzystanie ogródka jako pola zabaw ruchowych i uprawiania sportów rekreacyjnych. Jeśli na terenie nie rosną drzewa, nada się on idealnie pod grę w badmintona. Nie potrzeba do niej dużo sprzętu - na początek wystarczą dwie rakietki i lotka, dostępne w praktycznie każdym sklepie sportowym. Jeśli zabawa się spodoba, można też zainwestować w siatkę i wydzielić granice “boiska”. Innym sportowym urozmaiceniem będzie stół do ping-ponga lub piłkarzyków. Jest to propozycja trochę bardziej kosztowna, jednak przypada do gustu większości osób - zarówno młodszych, jak i starszych. Tego typu zabawy rozwijają koordynację ruchową i są świetnym sposobem wspólnego spędzania wolnego czasu. Dla dzieci o bardziej akrobatycznych skłonnościach dobrym pomysłem jest trampolina ogrodowa. Standardem tego typu atrakcji są siatki zabezpieczające przed upadkiem poza sprężysty obszar, dzięki czemu Twoja pociecha będzie mogła ćwiczyć swoje akrobacje w bezpiecznym środowisku. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu pomaga budować kondycję dziecka oraz wspiera jego ogólny rozwój fizyczny. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy styl życia sprzyja głównie spędzaniu czasu w pozycji siedzącej.

Dzieci aktywnie spędzające czas

Mini baseny i brodziki wodne

Nie da się ukryć, że lata są coraz cieplejsze. Dlatego warto zainteresować się różnego rodzaju atrakcjami wodnymi dla najmłodszych. Jednym z najprostszych rozwiązań jest odkręcenie kurka z wężem ogrodowym, jednak na dłuższą metę bywa to uciążliwe. Kolejnym lubianym wynalazkiem są różnego rodzaju spryskiwacze i zraszacze wodne, jednak większość z nich przystosowana jest do nawilżania trawy, a nie zabaw dziecięcych. Najwygodniejszym i najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem są różnego rodzaju baseniki i brodziki wodne. Możesz przebierać w bardzo szerokiej gamie produktów - od małych, dmuchanych sadzawek po baseny głębokie na 1 metr. Dla urozmaicenia można dodać do nich ślizgawkę dla dzieci, co jeszcze bardziej ubarwi rozrywkę. Niektóre modele zjeżdżalni wodnych można ustawić wolnostojąco i podłączyć do nich wąż ogrodowy dla uzyskania lepszego poślizgu. Ciekawą opcją dla najmłodszych są baseny nadmuchiwane. Możesz znaleźć wiele wzorów i kształtów, a niektóre modele sprawią, że Twoja pociecha znajdzie się w zupełnie innym świecie i poczuje się jak w prawdziwym aquaparku.

Atrakcje DIY z czasów dzieciństwa

Jeśli masz odrobinę fachu budowlanego w ręku i lubisz majsterkować, możesz pokusić się o wykonanie pewnych atrakcji własnoręcznie. Każde dziecko marzy o domku na drzewie czy własnej bazie, a Ty możesz mu pomóc spełnić te marzenia. Część potrzebnych elementów, jak drzwiczki czy drabinki, możesz kupić - natomiast resztę można zbić ze stabilnych desek i podpórek. Jeśli Twoje dziecko osiągnęło już odpowiedni wiek, może Ci pomóc przy budowaniu, na przykład podawać narzędzia czy inne elementy. Tego typu doświadczenie na pewno na długo zostanie w jego pamięci i pomoże Wam zacieśnić więź.

Domek na drzewie

Ścianki wspinaczkowe

Wspinaczka staje się coraz popularniejszym sportem. Choć w ciągu dalszym jest to propozycja dość egzotyczna, warto się nad nią chwilę pochylić. Możesz postawić w ogródku małą ściankę wspinaczkową dla swoich pociech. Jeśli nie będzie zbyt wysoka ani wymyślna, prawdopodobnie nie będzie nawet wymagać asekuracji (ewentualnie wystarczy jeden czy dwa materace). Możesz urozmaicić wspinaczkę, dodając różnego rodzaju drabinki i drążki lub aranżując mały małpi gaj. Dzieci uwielbiają się wspinać - lepiej, żeby robiły to w kontrolowanych warunkach stworzonych przez Ciebie, niż eksplorowały przypadkowe drzewa o spróchniałych gałęziach. A gdy Twoim pociechom znudzą się łatwe trasy, możesz nieco je utrudnić lub rozbudować, zmieniając rodzaj i umiejscowienie chwytów. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego na własną rękę, jeśli nie posiadasz potrzebnej wiedzy - inaczej możesz skończyć ze ścianką, z której nie da się korzystać.

Jak widać, pomysłów na ogrodowe atrakcje dla dzieci jest całkiem sporo, a każdy z nich możesz dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się postawić w ogrodzie huśtawkę, kawałek ścianki wspinaczkowej, basen, stół do ping-ponga czy domek ze ślizgawką dla dzieci - najważniejszy jest czas, który spędzisz razem z nimi, korzystając z tych atrakcji.

Dziecko bawiące się na drabince