Organizacja balkonu - jak wykorzystać możliwości niewielkiej przestrzeni

Czy tak jak my stajesz (co roku!) przed karkołomnym wyzwaniem, jakim jest przygotowanie balkonu na sezon wiosenno-letni? Dni są coraz cieplejsze, więc to zdecydowanie odpowiedni czas na gruntowne porządki i odświeżenie przestrzeni. Aranżacja niewielkiego balkonu w bloku może okazać się nie lada wyzwaniem. Zdarza się, że niewielka, nieustawna powierzchnia użytkowa balkonu wywołuje nasze zniechęcenie, ponieważ od razu zakładamy, że przysporzy nam to sporo problemów. Od razu spodziewamy się trudności, prawda? Zachodzimy w głowę w jaki sposób, na tak małym metrażu, stworzyć fantazyjną, ciekawą i miła dla oka aranżację która spełni nasze oczekiwania i wymagania estetyczne. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę planując urządzanie niewielkiej, zielonej strefy wypoczynku na małym balkonie? Jak ekonomicznie i w zmyślny sposób wykorzystać niewielką przestrzeń?

Piękny balkon

Z pewnością powinniśmy zacząć od dobrego humoru i pozytywnego nastawienia! Istnieje bowiem cały wachlarz sprytnych i atrakcyjnych rozwiązań, które pozwolą nam na urządzenie przytulnego kącika nawet na wyjątkowo ograniczonym metrażu. Skorzystaj z naszych pomysłów, zaczerpnij z inspiracji i propozycji, które dla Ciebie przygotowaliśmy i ciesz się miłym dla oka zielonym zakątkiem w betonowej, miejskiej dżungli!

Rozowe tulipany na stoliku

Wiosenno-letnie porządki

Balkon w bloku, nawet ten najmniejszy, stanowi naturalne przedłużenie mieszkania oraz jego ozdobę. Dbaj więc o niego tak, jak dbasz o każde inne pomieszczenie w domu. Wykorzystaj słoneczne, ciepłe, wiosenne dni na uporządkowanie, wysprzątanie i odświeżenie balkonu. Pozbądź się rzeczy, które na nim zalegają i tych, które zwyczajnie psują jego wygląd. Kiedy już odgruzujesz balkon ze się wszystkich niepotrzebnych rzeczy i uprzątniesz całą przestrzeń, sprawdź czy nie wymaga odświeżenia. Wyczyść i w razie potrzeby odmaluj balustradę i parapet. Czyste otoczenie pozwoli Ci na określenie możliwości, jakimi dysponujesz i pomoże zainspirować się zanim przejdziesz do planowania i aranżacji powierzchni.

Balkonowa aranzacja

Zielona przystań

Przymrozki już dawno za nami, więc najwyższy czas, by wystawić na balkon rośliny pokojowe, w szczególności te, którym nie zaszkodzi (a wręcz pomoże!) duże nasłonecznienie. To najprostszy sposób na to, by balkon w bloku zyskał ładną, zieloną oprawę. Urządzając strefę balkonowej zieleni warto zastanowić się, jaka aranżacja podziała na nas kojąco. Jeśli zdecydujesz się na jednolitą zieleń, dobierz różnorodne rośliny. Chcą jednak dodatkowo uatrakcyjnić kaskadę zieleni otaczającą balkon udekoruj ją barwnymi, jednorocznymi kwiatami. A co z akcesoriami balkonowymi? Możliwości jest wiele, wystarczy, że zdecydujesz jaki styl ma prezentować Twój balkon i czym jeszcze chciałbyś go udekorować.

Aranzacja balkonu

Aranżacja i dodatki

Jeśli na Twoim balkonie w bloku zmieści się jeszcze niewielki stół balkonowy i krzesła, to oznacza, że od pełni szczęścia dzieli Cię już tylko jeden krok. Perspektywa zjedzenia śniadania i wypicia porannej kawy na balkonie jest w końcu wyjątkowo kusząca. A relaks w otoczeniu zieleni pozwoli się odprężyć i wyciszyć. W gorące dni możesz usiąść i cieszyć się chłodną, orzeźwiającą lemoniadą, podziwiać roztaczające się z balkonu widoki lub zatopić się w lekturze.

Francuskie sniadanie

Jeżeli jednak nie dysponujesz metrażem, który pozwoli na ten luksus, zainwestuj w składany stół balkonowy. Sprytne rozwiązania dla małej przestrzeni w estetyczny sposób dopełni każdej aranżacji. Nie musisz się martwić brakiem miejsca. Składany stolik jest rozwiązaniem idealnym. Montujesz go do balustrady balkonu, rozkładasz w dogodnym momencie, a jeśli już go nie potrzebujesz, możesz w równie łatwy sposób go złożyć. Wysoka jakość wykonania tego dodatku sprawia, że nie straszne mu są zmieniające się warunki atmosferyczne. Solidny metal, którego użyto do produkcji mebla, oprze się także trwałym zabrudzeniom i pozwoli na pozbycie się ich w mgnieniu oka. Dodatkowo, jego wytrzymała konstrukcja daje możliwość na używanie stolika także w charakterze blatu roboczego. Możesz na nim ustawić rośliny, doniczki, mini-szklarnie i zająć się relaksującym pielęgnowaniem swojego niewielkiego ogródka.

Skladany stolik balkonowy