Organizacja łazienki - najlepsze gadżety

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń w domu, w którym trzeba zmieścić sporo sprzętów, akcesoriów, a przy tym wszystkim zachować miejsce. No i oczywiście - zachować ład i porządek. Ogrom zadań i funkcji stoi często przed... niewielkim metrażem tego pomieszczenia. Nie warto się jednak nim zrażać i rezygnować z niektórych rzeczy - zdecydowanie lepiej rozejrzeć się za ofertami gadżetów do łazienki. Sprawdzą się one nie tylko w małej łazience, ale również w dużej, gdzie będą stanowić ciekawe dodatki. Co więcej, dzięki nim organizacja łazienki jest o wiele prostszym zadaniem.

Uchwyty, wieszaki, pojemniki, dozowniki

Bez tych gadżetów organizacja łazienki będzie praktycznie niemożliwa. Uchwyty często stanowią alternatywę dla stojaków - wyglądają równie atrakcyjnie, za to nie zajmują cennego miejsca. Dzięki nim w naszej łazience nie wszystko jest ustawione na podłodze, powodując wrażenie chaosu. Są o wiele dyskretniejsze i często bardziej stylowe. Również wieszaki pomagają w wykorzystaniu powierzchni naszej łazienki w 100 %. Obecnie na rynku można znaleźć wiele wzorów i kolorów uchwytów oraz wieszaków. Bez trudu znajdziemy te modele, które idealnie sprawdzą się w naszym wnętrzu. Rzecz jasna gadżety to nie tylko funkcjonalny, ale również stylowy dodatek. Pojemniki i dozowniki często są dobrane idealnie pod meble i tym samym tworzą elegancki komplet. Dzięki ich zastosowaniu unikniemy w naszej łazience dużej ilości plastikowych buteleczek, które nie mają walorów estetycznych. Pojemniki i dozowniki to również sposób na oszczędności - możemy kupić o wiele tańsze uzupełniacze i stopniowo dolewać w razie potrzeby. Mniej plastikowych opakowań to również wyraz naszej dbałości o środowisko. Jak widać, gadżety łazienkowe mogą pełnić wiele funkcji i mieć wiele walorów.

Uchwyty, wieszaki, pojemniki i dozowniki często można kupić w zestawach. Takie rozwiązanie daje nam pewność, że wszystkie te gadżety będą stanowiły spójną całość. Zdarza się, że zestawy są w o wiele bardziej okazyjnej cenie, niż wszystkie elementy kupowane osobno.

wieszaki na ręczniki w łazience

Na brudne ubrania

Bez wątpienia żadna łazienka nie obędzie się bez kosza na brudne ubrania. Nawet jeśli będziemy bardzo systematycznie prali, to niestety - niewielka ich ilość jest nie do uniknięcia. Jednak jest w tym wszystkim dobra wiadomość - taki kosz nie musi być dodatkiem psującym całe wnętrze, ale odpowiednio dobrany może być idealnie uzupełniającym gadżetem, dzięki któremu organizacja łazienki będzie łatwiejsza. Nie da się zresztą ukryć, że rozrzucone po całej łazience brudne ubrania potrafią zepsuć każde, nawet najbardziej starannie urządzone wnętrze.

Plastikowe, metalowe, drewniane albo z materiału. Wiszące i stojące. Wybór jest ogromny, a przyglądając się konkretnym modelom nie można wyjść z podziwu dla projektantów, którzy z pozoru tak banalnej rzeczy, potrafili zrobić designerski gadżet. Do małej łazienki idealny będzie kosz wiszący, ponieważ nie zajmie on cennego miejsca. Można go umieścić np. na drzwiach. W większych pomieszczeniach można się kierować własnymi upodobaniami czy też stylistyką łazienki. Dla singla - mały kosz, dla rodziny - większy. W każdej łazience jednak tak samo potrzebny.

Rodzina robiąca pranie

Organizery

Organizery nie są niezbędnym, jednak niezwykle przydatnym gadżetem, dzięki którym organizacja łazienki nabierze nowego znaczenia. Ułatwiają nam odpowiednie ułożenie poszczególnych przedmiotów i późniejsze odnalezienie je wśród innych. Można je zawiesić, postawić, oraz... umieścić w odpowiedniej półce bądź szafce. Bardzo często nie stanowią one osobnych elementów wystroju, a raczej uzupełnienie już istniejącego i uczynienie go bardziej praktycznym.

Do przechowywania czego można wykorzystać organizery? W skrócie - wszystkiego. Pomogą w ułożeniu damskich kosmetyków do malowania, akcesoriów służących do pielęgnacji włosów, szczoteczek do zębów, ręczników... Łatwiej jest się zastanowić, do czego tak właściwie my potrzebujemy organizera, niż przeglądać kolejne modele i nie wiedzieć, na co się zdecydować.

Organizery, podobnie jak inne gadżety, mogą być wykonane z różnych materiałów. Warto wybrać model pasujący do reszty wnętrza, choć dla odważnych dobrym rozwiązaniem może być wybór zupełnie kontrastowych egzemplarzy.

Organizer na kosmetyki z wieloma przegródkami

Gadżety do łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

W kategorii gadżetów łazienkowych nie sposób pominąć tych, które nie są konieczne w każdej łazience, ale bez wątpienia są niezbędnym elementem tej, z której korzystają osoby mające trudności w poruszaniu się. Są one dla nich niezwykłą pomocą oraz ułatwieniem w byciu samodzielnym. Takie osoby ponad wszystko nie chcą być w każdej czynności życiowej uzależnione od pomocy innych i chcą móc poczuć się komfortowo we własnej łazience.

W łazience zaprojektowanej z myślą o osobach z trudnościami w poruszaniu się jednym z podstawowych gadżetów są uchwyty i poręcze. Montowane obok toalety, w prysznicu, obok umywalki i innych miejscach zgodnie z potrzebami. Warto zwrócić uwagę, aby zawiesić je na odpowiedniej wysokości. Na rynku można je znaleźć w rozmaitych rozmiarach i kształtach. Tworzone są w neutralnych i pasujących do każdego wnętrza kolorach, zazwyczaj białym bądź srebrnym. Dzięki temu po zamontowaniu stanowią naturalnie wyglądający element łazienki.

Innym przykładem tego typu gadżetu są stołki pod prysznic. Umożliwiają one bezpieczne, samodzielne korzystanie z prysznica (ze wsparciem rzecz jasna wcześniej wspomnianych uchwytów). Stołki posiadają antypoślizgowe nóżki, dzięki którym można bezpiecznie z nich korzystać podczas kąpieli.

Stołek w łazience

Gadżety do łazienki - atrakcyjne elementy organizacji przestrzeni

Łazienka jest tym wnętrzem, które wymaga odpowiedniej organizacji. Nie da się poukładać tam rzeczy byle jak i byle gdzie - wszystko musi być na swoim miejscu. Nawet najbardziej rozbudowane zestawy mebli mają swoją ograniczoną pojemność, dlatego trzeba je uzupełnić ciekawymi gadżetami.

Można znaleźć mnóstwo gadżetów do łazienki - niektóre pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, inne posiadają również walory praktyczne. Czy warto kupować wszystko co nam się podoba? Obawiam się, że nie, ponieważ łatwo można z ilością akcesoriów przesadzić. Przed zakupami warto się zastanowić, co jest nam potrzebne i co będzie pasować do naszego wnętrza. Później można przystąpić do przeglądania ofert.

Uchwyty, wieszaki, pojemniki, dozowniki, kosze na brudne ubrania oraz organizery są niezbędnymi elementami każdej łazienki. Warto wybrać takie, które będą dobrze komponować się z naszym wnętrzem, tworząc spójną całość z pozostałymi meblami. Nie można jednak zapominać, że czasami w łazience muszą pojawić się elementy pomagające w samodzielnym korzystaniu z niej - szczególnie w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych.

Łazienka nie jest przestrzenią, którą łatwo urządzić. Kierując się jednak kilkoma zasadami i wykorzystując dostępne na rynku gadżety sami jesteśmy w stanie stworzyć wnętrze swoich marzeń.