Oryginalne metody nawilżenia powietrza

Niektórzy z nas przynajmniej raz w roku zadają sobie pytanie: „jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu?”. Problem ze zbyt małą wilgotnością powietrza pojawia się najczęściej zimą, kiedy włączone na maksymalną moc kaloryfery ogrzewają nasze cztery ściany. Zaczyna się od suchości w jamie ustnej oraz nozdrzach, a kończy na przeróżnych chorobach układu oddechowego. Jak uchronić się od dyskomfortu związanego z suchym powietrzem w mieszkaniu? Oto sześć oryginalnych sposobów na nawilżenie powietrza.

Ładnie i funkcjonalnie

Dekoracyjne nawilżacze powietrza podbijają serca osób szukających połączenia dobrego designu i funkcjonalności. Nawilżacz z motywem trawy i motylków może stać się oryginalną dekoracją w pokoju dziecięcym, kuchni czy też w sypialni. Jak nawilżyć powietrze? Wystarczy namoczyć specjalną tkaninę, która bez użycia prądu będzie uwalniała odpowiednią ilość wilgoci.

W sklepach znajdziemy również ceramiczne nawilżacze, które mogą przybierać różnorodne formy. Jedną z ciekawszych propozycji jest dekoracyjny nawilżacz w kształcie skrzynki z trzema kotami. Jeżeli do wody dodasz olejku eterycznego i postawisz nawilżacz na parapecie, to powietrze w Twoim domu nie tylko wyróżni się odpowiednim poziomem wilgotności, ale też będzie pachniało ulubionym zapachem.

Nawilżacz powietrza z motywem kotów

Wzorzyste wieszaki na kaloryfery

Najbardziej znaną formą nawilżania powietrza są wieszaki na kaloryfery. Duży wybór sprawia, że możemy dobrać je do wystroju wnętrza i charakteru pomieszczenia. Nawilżacze te znajdziemy w różnych rozmiarach i kształtach. Na sklepowych półkach zobaczy zarówno metalowe, ceramiczne, szklane, jak i plastikowe.

Największym plusem nawilżaczy tego typu jest fakt, że są niemal bezobsługowe - wystarczy tylko raz na jakiś czas napełnić je wodą i gotowe!

Sposoby naszych babć

Jak z nawilżeniem powierza radziły sobie nasz babcie? Jednym z najstarszych i dość skutecznych sposobów jest wywieszanie w mieszkaniu mokrego prania lub rozkładanie na kaloryferach wilgotnych ręczników. Parująca z materiału woda w szybki sposób nawilży powietrze.

Naturalny nawilżacz powietrza

Nie od dziś wiadomo, że naturalnym nawilżaczem powietrza są rośliny doniczkowe. Niektóre gatunki podczas transpiracji (parowanie wody z nadziemnych części roślin) oddają do otoczenia sporą ilość wody. Doskonałym przykładem jest popularny skrzydłokwiat, który dodatkowo usuwa z powietrza szkodliwe toksyny.

Szukając roślin do mieszkania, które pomogą w nawilżaniu powietrza, warto rozejrzeć się między innymi za figowcami, paprociami, gerberami czy też za palmą koralową. Dodatkowo do tego celu doskonale nadaje się ozdobne anturium.

Mieszkanie z kwiatami

Szybki ratunek

Kiedy potrzebujemy natychmiastowego nawilżenia powietrza, z pomocą przychodzi ręczny nawilżacz ze spryskiwaczem i wiatrakiem. Wystarczy uzupełnić pojemnik wodą i przycisnąć kilka razy, a wiatrak rozprowadzi mgiełkę wody po całym pomieszczeniu. Nawilżacz ten świetnie sprawdzi się również podczas upałów, kiedy marzymy o momentalnym schłodzeniu.

Ręczny nawilżacz powietrza można używać również w celu rozpylania wody wzbogaconej olejkami eterycznymi. Tak przygotowany odświeżacz powietrza w mgnieniu oka wypełni pomieszczenie magicznym zapachem.

Nawilżacz powietrza ręczny

Wspomagane prądem

Mogąc pozwolić sobie na wydatek powyżej 100 zł, warto postawić na nawilżacz powietrza korzystający z prądu elektrycznego. Na rynku dostępne są nawilżacze ultradźwiękowe, parowe lub ewaporacyjne. Urządzenia posiadają funkcje jonizacji oraz oczyszczania powietrza. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym, ponieważ mogą pochwalić się wbudowaną lampką nocną i niezwykle cichą pracą.

Najtańsze nawilżacze powietrza spotkamy już za około 60 zł, a najdroższe to koszt kilku tysięcy złotych. Przez zakupem danego urządzenia powinniśmy sprawdzić wydajność nawilżacza. Dodatkowo warto zastanowić się jakie funkcje są dla nas najważniejsze, a bez których się obejdziemy.

Jak nawilżyć powietrze?

Jeżeli chcemy w szybki sposób nawilżyć powietrze w mieszkaniu, to możemy skorzystać z namoczonych ręczników. Aby utrzymać stałą wilgotność w pomieszczeniu, warto pomyśleć o większej ilości kwiatów doniczkowych lub o wieszakach na kaloryfery. Fani dobrego designu znajdą na sklepowych półkach nawilżacze w różnych kształtach i kolorach, a ci, którzy chcą postawić na najefektywniejsze nawilżenie, skorzystają z nawilżacza z funkcją higrometru.