Oryginalne metody nawilżenia powietrza
Niektórzy z nas przynajmniej raz w roku zadają sobie pytanie: „jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu?”. Problem ze zbyt małą wilgotnością powietrza pojawia się najczęściej zimą, kiedy włączone na maksymalną moc kaloryfery ogrzewają nasze cztery ściany. Zaczyna się od suchości w jamie ustnej oraz nozdrzach, a kończy na przeróżnych chorobach układu oddechowego. Jak uchronić się od dyskomfortu związanego z suchym powietrzem w mieszkaniu? Oto sześć oryginalnych sposobów na nawilżenie powietrza.
Ładnie i funkcjonalnie
Dekoracyjne nawilżacze powietrza podbijają serca osób szukających połączenia dobrego designu i funkcjonalności. Nawilżacz z motywem trawy i motylków może stać się oryginalną dekoracją w pokoju dziecięcym, kuchni czy też w sypialni. Jak nawilżyć powietrze? Wystarczy namoczyć specjalną tkaninę, która bez użycia prądu będzie uwalniała odpowiednią ilość wilgoci.
W sklepach znajdziemy również ceramiczne nawilżacze, które mogą przybierać różnorodne formy. Jedną z ciekawszych propozycji jest dekoracyjny nawilżacz w kształcie skrzynki z trzema kotami. Jeżeli do wody dodasz olejku eterycznego i postawisz nawilżacz na parapecie, to powietrze w Twoim domu nie tylko wyróżni się odpowiednim poziomem wilgotności, ale też będzie pachniało ulubionym zapachem.

Wzorzyste wieszaki na kaloryfery
Najbardziej znaną formą nawilżania powietrza są wieszaki na kaloryfery. Duży wybór sprawia, że możemy dobrać je do wystroju wnętrza i charakteru pomieszczenia. Nawilżacze te znajdziemy w różnych rozmiarach i kształtach. Na sklepowych półkach zobaczy zarówno metalowe, ceramiczne, szklane, jak i plastikowe.
Największym plusem nawilżaczy tego typu jest fakt, że są niemal bezobsługowe - wystarczy tylko raz na jakiś czas napełnić je wodą i gotowe!
Sposoby naszych babć
Jak z nawilżeniem powierza radziły sobie nasz babcie? Jednym z najstarszych i dość skutecznych sposobów jest wywieszanie w mieszkaniu mokrego prania lub rozkładanie na kaloryferach wilgotnych ręczników. Parująca z materiału woda w szybki sposób nawilży powietrze.
Naturalny nawilżacz powietrza
Nie od dziś wiadomo, że naturalnym nawilżaczem powietrza są rośliny doniczkowe. Niektóre gatunki podczas transpiracji (parowanie wody z nadziemnych części roślin) oddają do otoczenia sporą ilość wody. Doskonałym przykładem jest popularny skrzydłokwiat, który dodatkowo usuwa z powietrza szkodliwe toksyny.
Szukając roślin do mieszkania, które pomogą w nawilżaniu powietrza, warto rozejrzeć się między innymi za figowcami, paprociami, gerberami czy też za palmą koralową. Dodatkowo do tego celu doskonale nadaje się ozdobne anturium.

Szybki ratunek
Kiedy potrzebujemy natychmiastowego nawilżenia powietrza, z pomocą przychodzi ręczny nawilżacz ze spryskiwaczem i wiatrakiem. Wystarczy uzupełnić pojemnik wodą i przycisnąć kilka razy, a wiatrak rozprowadzi mgiełkę wody po całym pomieszczeniu. Nawilżacz ten świetnie sprawdzi się również podczas upałów, kiedy marzymy o momentalnym schłodzeniu.
Ręczny nawilżacz powietrza można używać również w celu rozpylania wody wzbogaconej olejkami eterycznymi. Tak przygotowany odświeżacz powietrza w mgnieniu oka wypełni pomieszczenie magicznym zapachem.

Wspomagane prądem
Mogąc pozwolić sobie na wydatek powyżej 100 zł, warto postawić na nawilżacz powietrza korzystający z prądu elektrycznego. Na rynku dostępne są nawilżacze ultradźwiękowe, parowe lub ewaporacyjne. Urządzenia posiadają funkcje jonizacji oraz oczyszczania powietrza. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym, ponieważ mogą pochwalić się wbudowaną lampką nocną i niezwykle cichą pracą.
Najtańsze nawilżacze powietrza spotkamy już za około 60 zł, a najdroższe to koszt kilku tysięcy złotych. Przez zakupem danego urządzenia powinniśmy sprawdzić wydajność nawilżacza. Dodatkowo warto zastanowić się jakie funkcje są dla nas najważniejsze, a bez których się obejdziemy.
Jak nawilżyć powietrze?
Jeżeli chcemy w szybki sposób nawilżyć powietrze w mieszkaniu, to możemy skorzystać z namoczonych ręczników. Aby utrzymać stałą wilgotność w pomieszczeniu, warto pomyśleć o większej ilości kwiatów doniczkowych lub o wieszakach na kaloryfery. Fani dobrego designu znajdą na sklepowych półkach nawilżacze w różnych kształtach i kolorach, a ci, którzy chcą postawić na najefektywniejsze nawilżenie, skorzystają z nawilżacza z funkcją higrometru.