Oświetlenie na balkon — klimatyczne wieczory

Nawet niewielki balkon może być Twoją prywatną strefą relaksu. Nastrojowe światło sprawi, że atmosfera wieczornych spotkań będzie jeszcze przyjemniejsza. Pomożemy Ci wybrać efektowne lampki na balkon i wspólnie zorganizujemy funkcjonalne oświetlenie tarasu. W letnie wieczory balkon to idealne miejsce na długie rozmowy i spotkania przy kieliszku szlachetnego napoju. Wygodne meble, miękkie poduchy, wypielęgnowane rośliny i efektowne dekoracje pomogą Ci zaaranżować wygodną przestrzeń. Ciepłe światło przyda się podczas wieczornego relaksu — oświetlenie na balkon lub taras pomaga bezpiecznie spędzać na nich czas.

Jakie oświetlenie tarasu wybrać?

Zacznijmy od kwestii praktycznych — jeśli na balkonie jest dostęp do źródła zasilania, wówczas możemy podłączyć lampki elektryczne. W przeciwnym razie mamy dwa rozwiązania — lampki LED na baterie lub oświetlenie solarne. Oczywiście możesz zdecydować się również na naturalne oświetlenie w postaci świec. Jeśli obawiasz się, że świece mogą być przyczyną zaprószenia ognia użyj lampionów. Nie tylko podnoszą bezpieczeństwo używania świec, są też bardzo efektowną dekoracją.

Oświetlenie LED na baterie to bardzo wygodne rozwiązanie, możesz je umieścić w dowolnym. Lampki na balkon LED mogą mieć formę stojących lampionów lub łańcuchów świetlnych. Te ostatnie doskonale sprawdzą się, gdy zechcesz mieć na balkonie również górne oświetlenie. Łańcuchy LED to hit ostatnich sezonów — uwielbiamy je, ponieważ dają nastrojowe światło i dostępne są w różnych formach. Od znanych wszystkim cotton balls po łańcuchy składające się ze światełek w pięknych oprawach.

oświetlenie na balkon

Lampka stołowa czy lampion w stylu vintage?

Lampiony były używane powszechnie przed epoką elektryczności. Lampy noszono ze sobą, aby zapewnić sobie bezpieczne poruszanie się w ciemnościach. Miały bardzo ładną formę, więc choć już ich nie potrzebujemy, to chętnie wybieramy ze względów dekoracyjnych. Idealnie sprawdzają się do oświetlenia balkonu podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi. Wśród lampionów znajdziemy modele stylizowane, czyli takie, które wyglądają jak stare lampy naftowe. Taka forma oświetlenie szczególnie ładnie komponuje się w aranżacjach w stylu marynistycznym.

Nowoczesne formy lampionów to wybór dla osób, które cenią sobie minimalistyczną elegancję. Oczywiście znajdą się również lampiony czy lampy stojące, które będą pasować do aranżacji w stylu skandynawskim. Połączenie mlecznego szkła i drewna to jedna z naszych propozycji — lampa stołowa, zasilana elektrycznie, która może służyć zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Jest to model z uchwytem, więc możesz ją nie tylko postawić na stole, ale również zawiesić w dowolnym miejscu.

Girlandy świetlne w letnim wydaniu

Oświetlenie tarasu za pomocą łańcuchów LED to już klasyka. Ogromny wybór tego typu dekoracji sprawia, że możesz wkomponować je w każdą aranżację. Takie lampki na balkon możesz podwiesić pod jego zadaszeniem, fantazyjnie zapleść na balustradzie lub udekorować nim ścianę. Wybierz spośród wielu wariantów opraw — Twój balkon mogą oświetlać zabawne flamingi lub jednorożce albo klasyczne cotton balls. Łańcuchy LED z lampkami bez oprawek mogą posłużyć do zrobienia własnego lampionu — wystarczy włożyć je do zwyczajnego słoika, aby stworzyć piękną dekorację.

Bardzo modne w ostatnim czasie są łańcuchy składające się z imitacji dużych, tradycyjnych żarówek. Naturalnie są to tylko oprawki do lampek LED, a nie zwyczajne żarówki. Niemniej jednak tworzą bardzo ciekawą dekorację, która idealnie pasuje do aranżacji balkonowej strefy relaksu. Jeśli podoba Ci się oświetlenie w tym stylu, do gustu przypadną Ci również imitacje żarówek Edisona. Tego rodzaju oświetlenie nawiązuje stylistyką do pierwszych żarówek elektrycznych. W ich wnętrzu znajdują się skręcone pręciki, które emitują ciepłe światło, co sprawia, że proste żarówki zyskują wyjątkowy charakter. Wybierając oświetlenie tarasu i lampki na balkon zwróć uwagę na formę oprawy. Ażurowe lampiony nie tylko dają światło, ale również tworzą piękne iluminacje wokół.

Jak rozmieścić punkty świetlne na balkonie?

Umiejętne rozplanowanie oświetlenie na balkonie lub tarasie sprawi, że przestrzeń będzie prezentować się interesująco. Lampiony idealnie sprawdzają się jako oświetlenie stolika — dzięki nim przekąski i napoje będą dobrze widoczne. Wokół balustrady zapleć łańcuch LED — dzięki temu będzie ona dobrze zaznaczona w ciemności. Przyda się również odrobina światła z góry — do tego również możesz wykorzystać łańcuchy LED. Jeśli masz na balkonie donice z kwiatami warto je oświetlić, aby w ciemnościach nikt ich nie zniszczył. Wystarczy pojedyncza lampka solarna, aby zaznaczyć miejsce ustawienia donic.

Więcej inspiracji na temat urządzania balkonu znajdziesz w artykule "Jak urządzić balkon? - inspiracje na sezon 2022".