Oto przyprawy, które są niezbędne w każdej kuchni

Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, jak wyglądałoby gotowanie, gdybyśmy nie mieli do dyspozycji przypraw? Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję spróbować dania, które nie było w ogóle doprawione, z pewnością zdaje sobie sprawę, że nie można mówić o smacznej i aromatycznej potrawie bez dodatku choćby odrobiny przypraw. Tylko one potrafią podkreślić wyjątkowość każdego dania i wydobyć i uwydatnić jego wyjątkowe walory smakowe. Jakich przypraw, poza solą i pieprzem, nie może zabraknąć w kolorowych słoiczkach w Twojej kuchni?

Przyprawy

Bazylia

Jedna z najpopularniejszych obecnie przypraw, kojarząca się głównie z kuchnią włoską. To obowiązkowy dodatek do wielu potraw oraz główny składnik uwielbianego przez wielu pesto. Listki bazylii stosuje się zarówno jako przyprawę, jak również jako przybranie i ozdobę dań. Znajdziesz je również w karafce na lemoniadę – jej orzeźwiający smak idealnie nada się jako dodatek do chłodnego napoju, który możesz zabrać na plażę lub podać w ogrodzie. Smakuje doskonale w formie świeżych liści oraz jako suszone drobinki. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że bazylia wykazuje działanie poprawiające pracę układu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na trawienie. Ciekawostka – bazylia stosowana jest także w procesie aromatyzowania kosmetyków.

Listki bazylii

Oregano

Gdzie jeszcze poza pizzą z pewnością znajdziemy oregano? Stosuje się je jako dodatek do sosów, mięs i sałatek. Tradycyjnie oregano stosowane jest od wieków w kuchnie włoskiej, gdzie dodaje się je do smażonych, grillowanych czy pieczonych warzyw. Jest to przyprawa na tyle wszechstronnie stosowana, że znajdziemy ją zarówno w kuchni śródziemnomorskiej, jak i w tradycyjnych, polskich daniach. Oregano wykazuje działanie przeciwutleniające oraz właściwości antyoksydacyjne. Zaskakującym może dla niektórych być fakt, że jest to przyprawa używana do aromatyzowania likierów i mocnych alkoholi.

Oregano w listkach

Majeranek

To bardzo intensywna zarówno w smaku jak i zapachu przyprawa. Stosuje się ją do przyprawiania mięs, zup, owoców morza, marynat, a także grzybów. Idealnie pasuje do warzyw, na przykład do fasoli, ziemniaków czy kapusty. Majeranek wspomaga trawienie, szczególnie ciężkostrawnych dań. Wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzi wzdęcia. Często w odniesieniu do majeranku stosuje się termin „kiełbasianego zioła” ze względu na jego zastosowanie w procesie wytwarzania kiełbasy. W starożytnym Rzymie wierzono w pobudzającą moc majeranku, stąd często stosowano go podczas obrzędów magicznych mających na celu rzucenie miłosnego zaklęcia.

Majeranek

Rozmaryn

Bardzo charakterystyczna przyprawa odznaczająca się wyrazistym smakiem, który kojarzy się z zapachem sosny. W kuchni występuje zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej. Niezwykły aromat doskonale podkreśla smak ryb oraz mięs, w szczególności dziczyzny. Rozmaryn można również znaleźć w daniach z ziemniaków i makaronów. Przyprawa ta wykazuje wiele cech prozdrowotnych, ponieważ przyczynia się do oczyszczania przewodu pokarmowego, pomaga załagodzić stany zapalne, a także wspomaga pracę żołądka, nerek i wątroby. Ciekawostka – rozmaryn jest jednym z głównych składników potpourri – aromatycznej mieszanki ziołowej, której używa się do odstraszania moli.

Rozmaryn w galazkach

Tymianek

Uważany jest za jedno z podstawowych ziół stosowanych w kuchni prowansalskiej. Przyprawa odznacza się bogatym aromatem zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej. Tymianek dodaje się często do pieczonych i duszonych mięs oraz sałatek czy sosów. Stosuje się go do nadania głębi smaku gulaszom oraz zapiekankom zawierającym mięso. Przyprawa ta maskuje nieprzyjemne aromaty jedzenia, dlatego warto dodać ją do potraw z rybą w roli głównej. Tymianek pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych. Prawidłowo przechowywany tymianek może zachować swój intensywny aromat nawet przez dwa lata.

Liscie tymianku

Pietruszka

Można śmiało powiedzieć, że to najpopularniejsze zioło stosowane w polskiej kuchni. Wiele osób uważa je za pyszny dodatek, który może być dodawany do zup, ryb, sosów, dań mięsnych, sałatek oraz przekąsek – czyli praktycznie do wszystkiego. Znajdziemy ją z pewnością w każdej kuchni. Pietruszka nadaje potrawom świeżości, szczególnie jeśli dodamy ją do dania na chwilę przed podaniem. Ta przyprawa znana jest również ze swojego prozdrowotnego działania na nasz organizm. Wapń, żelazo, magnez i potas – wszystkie znajdziecie w pietruszce. Dzięki wysokiej zawartości witaminy A i C, zioło to pomoże wzmocnić nasz organizm podczas przeziębienia czy infekcji.

Pietruszka w lisciach

Kurkuma

Ten aromatyczny, żółty proszek znamy dzięki kuchni indyjskiej. Korzenna przyprawa świetnie nadaje się do przyprawiania mięs, ryb, roślin strączkowych, a także jajek. Kurkuma barwi przyprawiane potrawy na żółtawy kolor, nadając im nieco ziemisty i cierpki smak, charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, jest łagodna dla przewodu pokarmowego oraz pozwala zredukować poziom cholesterolu. Najnowsze badania wykazują, że kurkuma jest jedną z substancji, która pomaga zwalczać komórki rakowe.

Sproszkowana kurkuma

A jakie przyprawy znajdują się w Twojej kuchni?