Ozdoby i dekoracje, które odmienią Twój ogród

Wiosna to czas, gdy sprzątamy ogród po zimie, a następnie zajmujemy się jego urządzaniem i dekoracją. Drobne ozdoby ogrodowe, jak figurki ogrodowe czy konewki dekoracyjne nadają przestrzeni nowego charakteru.

Piękny ogród jest dumą właściciela - urządzamy go po to, by mieć kontakt z przyrodą i miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Najważniejsze są tu rzecz jasna rośliny - drzewa, krzewy i kwiaty kwitnące, ale nie może również zabraknąć elementów ozdobnych. Obecnie mamy duży wybór takich dodatków i chętnie korzystamy z nich, by nasz ogród wyróżniał się w sąsiedztwie. Sprawdźmy, jak wykorzystać elementy dekoracyjne podczas urządzania ogrodu.

Figurki ogrodowe

Wesołe krasnale ogrodowe, jelonki, jeżyki czy zające - figurki ogrodowe pozwalają nam wprowadzić do tej przestrzeni nieco sympatycznych akcentów. Takie dekoracje sprawiają, że aranżacja ogrodu jest bardziej dynamiczna. Zgodnie z trendami zapraszamy las do domu, więc również do ogrodu.

Do wyboru mamy kilka typów tych ozdób. Figurki ogrodowe z drewna to rękodzieło, które przedstawia dużą wartość estetyczną. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że każda z nich będzie jedyna w swoim rodzaju. Warto jednak pamiętać, by zabezpieczyć takie figurki ogrodowe przed działaniem wilgoci, Dobrze jest nie ustawiać ich tak by miały bezpośredni kontakt z glebą. Po kilku sezonach figurki ogrodowe z drewna będą wymagać renowacji.

W ostatnim czasie chętnie sięgamy po donice i figurki ogrodowe z betonu. Ten materiał jest trwały, a dodatkowo na tyle ciężki, że nie ma obawy, by wiatr przewrócił nasze dekoracje. Tutaj mamy pełny przegląd dekoracji - od klasycznych rzeźb w stylu greckim, po wizerunki postaci lub zwierząt w nowoczesnym stylu. Warto dopasować takie dekoracje do stylu architektonicznego budynku.

Ostatnia kategoria to figurki ogrodowe z tworzywa sztucznego. Te są całkowicie odporne na działanie wilgoci, ale mogą tracić kolor od stania w pełnym słońcu. Dobrej jakości plastikowe figurki do ogrodu nie tracą dobrego wyglądu, nawet gdy poddawane są zmiennym temperaturom. Wybierając takie figurki do ogrodu zwróć uwagę na ich masę - jeśli będą zbyt lekkie, to trzeba je zabezpieczyć przed porywistym wiatrem.

Kamienie dekoracyjne

Wysypanie ścieżek i grządek kamieniem ozdobnym to dobry sposób na estetyczne wykończenia w ogrodzie. Dzięki kamykom grządki nie zarosną chwastami. Poza tym kamień ozdobny wykorzystuje się również do wykonania odwodnienia wokół domu. Wysypanie pasa kamieniem zapewnia wydajne odprowadzanie wody opadowej i zapobiega zabrudzeniu ścian. Za pomocą kamieni dekoracyjnych możesz również podnieść estetykę kwiatów posadzonych w donicach. Tutaj również eliminujemy rozrost chwastów i tworzymy schludną i ładną kompozycję.

Kamienie dekoracyjne do ogrodu mają różne kształty i rozmiary. Do wyboru masz również różne kolory tego typu dekoracji. Najpiękniej na rabatach prezentują się białe otoczaki, ale możesz skorzystać również z imitacji naturalnego kamienia. To, co możemy obecnie kupić w sklepach, wyglądem nie różni się od naturalnych kamieni. Imitacje z tworzywa są natomiast lżejsze i bardziej praktyczne, bo można je łatwo umyć i wykorzystać ponownie w innym miejscu.

Domki dla owadów

Ekologia nie jest już modą - to element świadomego życia. Jeśli uprawiasz ogródek, to z pewnością wiesz, jak ważne w tym ekosystemie są owady. Aby zaprosić te pożyteczne stworzenia do swojego ogródka, stwórz im komfortowe warunki. Bez pracy owadów w naszych ogrodach nic by nie rosło, dlatego warto zainwestować w domek dla pożytecznych owadów. Niewielkie konstrukcje ustawiamy w różnych miejscach w ogrodzie. Lokatorzy z pewnością bardzo szybko się znajdą.

Domki dla owadów to nie tylko dekoracja, to ważny element wyposażenia tej przestrzeni. Choć nie można im odmówić uroku - drewniane domki podzielone na kilka „pokoi” urządzonych tak by biedronki mogły w nich wygodnie zamieszkać, wyglądają bardzo interesująco. Świetnie pasują do ogrodów rustykalnych i ekologicznych. W nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach również warto je umieścić ze względu na oszczędny design i praktyczne zastosowanie.

Ozdobne konewki

Nawet jeśli masz w ogrodzie automatyczny system nawadniający, to konewki również nie może w nim zabraknąć. To podstawowe narzędzie każdego ogrodnika może być elementem ozdobnym. Konewki ogrodowe w stylu retro świetnie uzupełniają aranżację tej przestrzeni. Metalowe konewki do ogrodu z ozdobnymi napisami świetnie prezentują się wśród donic, na schodkach czy pod drzewem. Wygląda to tak, jakby ogrodnik właśnie zrobił sobie przerwę. Zatem znów uzupełniamy naturalny dynamizm w ogrodzie.

Konewki ogrodowe są przydatną dekoracją, mogą również posłużyć jako donica na kwiaty. Nieco nietypowa i w swobodnym stylu, ale za niezwykle ozdobna. Takie dekoracje doskonale pasują do ogrodów rustykalnych, eklektycznych, w których pierwsze skrzypce gra natura.

Aranżowanie ogrodu to prawdziwa przyjemność - wiele osób relaksuje się podczas pracy na świeżym powietrzu. Patrzenie na efekty tej pracy daje ogromną satysfakcję. Co więcej, przydomowy ogród to miejsce, w którym możemy odpocząć, ciesząc się własnym kawałkiem zielonej przestrzeni. Wykorzystanie dekoracji, które sprawią, że ta przestrzeń stanie się jeszcze piękniejsza, to doskonały pomysł, by nadać jej indywidualny charakter. Dekoracje ogrodowe to nie tylko swojskie krasnale, ale wiele innych, naprawdę pięknych figurek i dodatków. Dzięki nim możesz tworzyć aranżacje w dowolnym stylu i sprawić by ogród idealnie pasował do fasady Twojego domu.