Parasol - przedmiot sprzed 4000 lat

Parasol to przedmiot, który ma niezwykle ciekawą historię. Wbrew pozorom nie powstał w celu chronienia ludzi przed deszczem, ale przed promieniami słonecznymi. Pierwsze parasole pochodzą z Egiptu i były używane już 4000 lat temu. W czasach Ludwika XIV korzystała z nich wyłącznie monarchia oraz arystokracja. W jaki sposób potoczyła się historia tego przedmiotu?

Parasol jako ochrona przed słońcem

Pierwsze parasole nie pojawiły się w miejscach, gdzie mieszkańcy byli narażeni na częste ulewy. Już cztery tysiące lat temu parasole były używane w starożytnym Egipcie i miały zadanie chronić przed promieniami słonecznymi. Parasol był też obecny na innych terenach – starożytnej Mezopotamii, Grecji i Asyrii.

Tylko dla wybranych

Na początku z parasoli korzystali tylko monarchowie i arystokracja. Przedmiot ten trafił do Europy dopiero w XVI wieku i był używany na przykład na dworze Ludwika XIV, który chronił przed promieniami słonecznymi swoją jasną cerę i kunsztowne peruki.

Tworzenie parasoli stało się prawdziwym wyzwaniem, a one same małymi dziełami sztuki. Liczne zdobienia, hafty, malunki i korzystanie z najbardziej luksusowych materiałów sprawiały, że był to towar, na który było stać nielicznych.

Młoda kobieta z parasolem

Składany mechanizm i zmiana zastosowania

Pierwszy parasol charakteryzujący się składanym mechanizmem pojawił się 4 maja 1715 roku we Francji. Przedmiot ten używano już wtedy zarówno jako osłonę przed słońcem, jak i przed deszczem. W XVIII wieku na parasol mogli pozwolić sobie także biedniejsi, ale w Anglii korzystały z nich niemal wyłącznie kobiety, ponieważ mężczyźni w tym kraju nie chcieli być porównywani do Włochów, którzy byli nazywani przez nich zniewieściałymi makaroniarzami.

Wygodny automat

Mechanizm automatyczny pojawił się dopiero 1920 roku i skonstruował go Niemiec - Hans Haupt. Wtedy już parasole sprzedawano w rozmaitych wzorach, kolorach i o różnej wielkości. Po złożeniu parasole miały długość zaledwie piętnastu centymetrów, więc mieściły się do niewielkich toreb.

To nie koniec historii

Historia parasola jest pisana cały czas, a przedmiot ten przechodzi transformację. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz mniejszych lub coraz trwalszych produktów. Niektóre współczesne parasole są odporne na silne podmuchy wiatru, a inne wyposażane są w latarkę czy też niewielki schowek w rączce.

Ojciec z córką

Do ogrodu, na plażę i na deszcz

Myśląc o parasolach mamy przed oczami produkt, który używamy podczas deszczu. Z tego przedmiotu korzystamy także w ogrodach i na plażach. W tym przypadku znaczenie ma jego pierwotna funkcja – ochrona przed promieniami słonecznymi.

Parasol automatyczny KYRILL XXL

Parasol automatyczny KYRILL XXL wyróżnia się średnicą wynosząca aż 130 centymetrów, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się pod nim aż dwie osoby. Produkt wykonany został z wyjątkowo wytrzymałego i odpornego na rozdarcia materiału, dzięki czemu skutecznie chroni przed silnym deszczem oraz wiatrem. Parasol może pochwalić się teleskopową rączką, a po złożeniu ma tylko niecałe 55 centymetrów.

Kobieta z czarnym parasolem

Parasol ogrodowy JANEIRO

Parasol ogrodowy JANEIRO to przede wszystkim aluminiowy stelaż, który zagwarantuje stabilność. Średnica produktu to 250 centymetrów, dzięki czemu zyskujemy szeroki cień, w którym możemy odpocząć w upalne dni. Parasol doskonale sprawdzi się na dużym tarasie lub w ogrodzie.

Parasol ogrodowy

Parasol plażowy składany

Wypoczynek na plaży bez odpowiedniej ochrony może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Lekki i poręczny parasol plażowy pozwala na stworzenie cienia, w którym mogą przebywać zarówno dorośli, jak i dzieci. Wystarczy, że wbijesz go w piasek i gotowe! Parasol wykonany został w wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest odporny na rozdarcie oraz promieniowanie UV.

Parasol na plażę