Pesto zero waste - minimalizujemy ilość odpadków

Czasami wydaje nam się, że musimy wyrzucić resztki sałaty, pietruszki, kapusty czy innych zielenin. Jednak skoro chociaż częściowo nadają się do spożycia, nie powinniśmy od razu ich wyrzucać! W ramach ideologii zero waste nie powinno się NIC wyrzucać, jeżeli już posiadamy produkty organiczne, nienadające się do zjedzenia, możemy ewentualnie przeznaczać je na kompost. Niekiedy nie mamy pomysłów na to, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać dane resztki. Rozwiązanie jest bardzo proste - pesto zero waste.

Przygotuj

  • Oliwę,
  • Bazylię,
  • Sok z cytryny.
  • Oraz resztki zieleniny:
    • kolendry, pietruszki, koperku, pomidorów, cukinii, rzodkiewki. marchewek.
Potrawy wegańskie z warzyw

Sposób przygotowania

  1. Wszystkie składniki należy dokładnie przebrać, a następnie obmyć i oczyścić.
  2. Następnie wrzucamy wszystko do blendera kielichowego, bądź miski, w której wszystko zblendujemy.
  3. Jeżeli nie wyszła nam wystarczająco gęsta masa, należy dodać odrobinę wody bądź oliwy
  4. Gotowe pesto przekładamy do szczelnego słoika, bądź wysokiego naczynia (w tym przypadku poleca się górną warstwę zalać oliwą, żeby wydłużyć żywotność przetworu)

Dzięki dużej dowolności przy doborze składników możemy stworzyć niepowtarzalne pesto zero waste, która swój unikalny smak zawdzięcza selekcji naszych resztek. Podstawą do produkcji sosu pesto jest bazylia oraz czosnek. Dodatkowo warto dodać orzechy albo nasiona. Nie musimy się przejmować rodzajem, wystarczy, że dodamy to co mamy pod ręką. Zobacz jak można przygotować czipsy zero waste z obierek ziemniaka.