Piękna choinka - niezwykłe sposoby dekoracji

Aż trudno dziś nam uwierzyć, że drzewko choinkowe w znanej nam formie, czyli jako wolno stojąca dekoracja świąteczna pomieszczenia przywędrowało do Polski z terenu dzisiejszych Niemiec. Aż do połowy XX. wieku tradycyjna dla nas choinka używana była wyłącznie w zasobnych rodzinach, szlacheckich lub mieszczańskich. W chłopskich domach natomiast elementem świątecznej dekoracji na Święta Bożego Narodzenia były gałęzie wieszane luzem pod sufitem (powałą), czasem bardziej bujne, a czasem układane w formę wieńca zwanego podłaźniczką, jutką lub jeglijką, w zależności od regionu Polski.

Jak estetycznie ubrać choinkę? Pięć podpowiedzi etnograficznych i dekoratorskich

Oczywiście nie ma dziś jednego kanonu dekorowania choinki bożonarodzeniowej, bo w ramach celebracji Świąt, czy to prywatnych czy instytucjonalnych wolno nam absolutnie wszystko. Warto jednak trzymać się kilku zasad, aby nie tylko nadać choince indywidualny, niepowtarzalny smak i klimat, ale i wykazać się poczuciem estetyki, które zyska uznanie osób oglądających nasze dekoracje świąteczne. Etnografowie i dekoratorzy wnętrz jednogłośnie sugerują zasadę jednolitości stylu dekoracji, a więc świadomy wybór dominanty estetycznej choinki. Tak, aby jej wygląd był przemyślany i konsekwentny, nie zaś przypadkowy.

1. Dla wielbicieli tradycji chłopskiej - dekoracje świąteczne spod strzechy

Przygotowując dekoracje świąteczne choinki, warto sięgnąć po inspiracje etnograficzne. Wybór opcji regionalnej dekoracji, od krakowskiej poprzez góralską, aż do kaszubskiej nie jest dziś trudny. Można skorzystać z oferty specjalistycznych sklepów oferujących dekoracje świąteczne choinki według oryginalnych, etnograficznych wzorów jest naprawdę bogaty. Ozdoby choinkowe z konkretnych regionów Polski, bombki świąteczne malowane ręcznie z motywami regionalnymi to królestwo Świąt Bożego Narodzenia przeżywanych w celebracji tradycji chłopskiej, oczywiście w jej współczesnym wydaniu, bo przecież w chłopskich chatach jako ozdoby choinkowe używane były przede wszystkim jabłka, orzechy, a o szklanych bombkach nie mogło być mowy.

Jako lampki choinkowe królowały historycznie świece, które ze względów oszczędnościowych gaszono po krótkiej eksploatacji. Tak, czy inaczej dekoracja choinki inspirowana skansenem oscylować będzie wokół urokliwych dekoracji handmade, kojarzących się nam z tradycją, a więc: malowanych bombek, kolorowych, papierowych łańcuchów, słomianych lub lnianych ozdób choinkowych. Zasada takiej dekoracji jest jedna: nie mieszamy tradycji ludowych z innymi elementami, bo - poza niewielkim kręgiem odważnych artystów - nie poradzimy sobie dobrze z kontrastami i zamiast ciekawej aranżacji wyjdzie nam bałagan dekoracji drzewka. Ozdoby choinkowe powinny być spójnie przemyślane.

Drzewko choinkowe udekorowane ozdobami

2. Bardzo modna w roku 2019 - choinka ekologiczna

Trend ekologiczny w dekoracji choinek rozwija się od wielu lat, jednak w tym roku jest on na szczycie tendencji dekoratorskich. Chodzi o choinkę zero waste. Samo drzewko powinno być żywe, doniczkowane, tak by po Świętach można je było posadzić w ogrodzie, własnym lub spółdzielczym. Ozdoby choinkowe w stylu zero waste to na przykład jabłka i orzechy, co zbliża choinkę ekologiczną do chłopskiej estetyki. W tym pomyśle nie są używane bombki świąteczne, a jedyny element sztucznej dekoracji to elektryczne lampki choinkowe. Zwolennicy tego trendu dekoratorskiego zwracają uwagę, że dekoracje świąteczne to przede wszystkim aromaterapeutyczny zapach świerka, sosny lub jodły i pewien ascetyzm dekoracji, świetnie sprawdzający się w nowoczesnych wnętrzach.

Dekoracyjne pierniczki świąteczne

3. Choinka nieoczywista

Trzeci pomysł dotyczący dekoracji choinki przywędrował do domów, biur i galerii handlowych wprost z galerii artystycznych. Chodzi o to, aby choinką stał się dowolny przedmiot lub roślina, która formą swą wcale nie musi nawiązywać do kształtu drzewka choinkowego. A więc w tej opcji choinką bywają egzotyczne palmy, proste kubistyczne formy metalowe lub wszystko to, co wyda się odpowiednie autorowi dekoracji. Dekoracje świąteczne przygotowane w ten sposób mogą być zabawne i zaskakujące, jako łańcucha użyć można splecionych apaszek lub szalików, jako ozdoby choinkowe służą niekiedy nawet papierowe kulki, toczone z kolorowych gazet, bombki choinkowe mogą przybierać postać produktów popkultury, a lampki choinkowe dopełniają całości zgodnie z intencją dekoratora. Czasami są to po prostu odkryte żarówki. Choinka nieoczywista sprawdzi się we wnętrzach, których użytkownicy lubią gry z konwencjami, w przeciwnym razie może ona razić i zniechęcać.

Drewniana choinka udekorowana lampkami

4. Romantyczna choinka salonowa

Ten rodzaj dekoracji drzewka na Boże Narodzenie cenią sobie szczególnie osoby rozmiłowane w tradycji salonu romantycznego. Romantyczna choinka salonowa może zawierać w sobie rodzinne pamiątki, takie jak bombki świąteczne dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Dekoracje świąteczne w tym przypadku to migoczące złotem lub srebrem łańcuchy, zaś lampki choinkowe mogą być dobrane na kształt elektrycznych świec z wieńców adwentowych. Tak przygotowana choinka nawiązuje swą stylistyką do romantycznego, angielskiego salonu. Jej dominujące barwy oscylują wokół purpury lub błękitu. Romantyczna choinka dobrze współgra z klasycznymi, wykwintnymi salonami, tak domowymi, jak i hotelowymi. Najlepiej także, aby ustawiona była ona obok pięknego, drewnianego fortepianu lub na przeciwległej do niej ścianie zawiesić klasyczne skrzypce. Wtedy ikonografia Świąt będzie urzekająca.

Gałązka drzewka choinkowego z dekoracją w postaci cukierka

5. Dekoracje w jednym kolorze

Choinki jednobarwne popularne są od kilku dekad, najczęściej w wydaniach bieli, purpury, a ostatnio także zieleni. W tej konwencji chodzi o to, aby dekoracje świąteczne dobrać w tym samym kolorze, eksperymentując jedynie z ich formami. Ozdoby choinkowe to głównie bombki świąteczne o jednolitym odcieniu, najczęściej również tej samej wielkości i kształtu. To, co ożywia tego typu konwencję to lampki choinkowe. Mogą one oświetlać dekorację także światłem tego samego koloru lub - wręcz przeciwnie - kontrastującym z całością. Zwolennicy stylu monochromatycznego, a więc stosowanie jednej barwy jako zasady dekoracyjnej choinki, podkreślają równowagę i spokój efektu takiej koncepcji. Nie każdy jednak będzie nim usatysfakcjonowany i w nie każdym wnętrzu choinka jednokolorowa odniesie sukces.

Choinka w jednym kolorze z prezentami

Dekoracje świąteczne choinki to nie tylko same ozdoby choinkowe lub lampki choinkowe. Projektując aranżację wnętrza można wykorzystać jego indywidualne atuty, takie jak: kominek, fortepian, efektowną komodę lub sofę. Dekoratorzy wnętrz podpowiadają również, że choinkę może świetnie połączyć z jej tłem, a więc odpowiednio przygotowaną ścianą, na której powiesimy matę lub dywanikiem pod choinką, tworzącym wraz z drzewkiem wyspę swoistą Świąt. Etnografowie i specjaliści w dziedzinie aranżacji wnętrz jednogłośnie sugerują, aby trzymać się jednej, przyjętej koncepcji. I to niezależnie od tego, czy wybierzesz choinkę rustykalną, inspirowaną skansenem, czy modernistyczną.