Piękne dekoracje stołu na każdą okazję

Elementy ozdobne nakrycia stołu pełnią niezwykle ważną funkcję podczas różnych spotkań rodzinnych i biznesowych. Bez względu na to, czy mamy o czynienia z kameralną uroczystością w rodzinnym gronie, czy też z poważną kolacją biznesową, warto postarać się to, aby temu wydarzeniu towarzyszyła jak najlepsza atmosfera. Warto oczywiście zadać sobie pytanie: co może nam pomóc w osiągnięciu tego celu? Odpowiedź jest prosta estetyczne i starannie dobrane dekoracje stołu. To właśnie walory wizualne mogą sprawić, że zaproszeni goście będą wspominać ucztę z autentyczną tęsknotą. Oczywiście odpowiedni dobór obowiązującego menu także jest istotny. Niemniej jednak to właśnie oryginalna aranżacja stołu jest tym aspektem, który jest często deprecjonowany i którego udoskonalenie może odmienić oblicze organizowanej przez nas imprezy.

Stosowna aranżacja stołu jako wyzwanie dla organizatora imprezy

Odpowiednie udekorowanie stołu staje się coraz bardziej istotne również z uwagi na fakt, że aranżowanie eventów stało się w dzisiejszych czasach nie tylko specyficzną dziedziną usługową, ale także — co nie jest wcale wyolbrzymioną konstatacją — nową formą sztuki. To właśnie odpowiednie nakrycie i dekoracja stołu wymaga od personelu nie tylko zastosowania się do klasycznych reguł w zakresie prezentacji sztućców, serwetek, talerzy, kieliszków i szklanek, ale także sięgnięcia po głęboko skrywane pokłady kreatywności i dużego wyczucia stylu.

Dekoracje stołu

Obrus jako istotny element udanej dekoracji

Oczywiście, dekorując nasz stół, warto pamiętać o tym, aby jego nakrycie było zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Wszelkie procedury w zakresie aranżacji spotkania powinny mieć w sobie zarówno bardziej tradycyjne elementu, jak i takie kwestie, które pozwolą nam na wykorzystanie naszej kreatywności. Spójrzmy jednak na kwestię aranżacji stołu z bardziej konwencjonalnej perspektywy. Jednym z takich pomysłów jest tradycyjny obrus. Liczne grono entuzjastów kolorowych, jak i bardziej minimalistycznych obrusów nie wzięło się z przypadku. To właśnie śnieżnobiały obrus doskonale nadaję się na takie okazje jak na przykład spotkania biznesowe, komunie, czy święta rodzinne. Nie oznacza to jednak, że wymienione tutaj przykłady są jedynie niewielkim wycinkiem imponującej listy zastosowań obrusów. Utrzymane w żywych tonacjach kolorystycznych obrusy świetnie sprawdzą się na spotkaniach, podczas których przy filiżance aromatycznej kawy różne osoby w branży kreatywnej dyskutują nad swoimi pomysłami. Lniane obrusy, które wzbogacone są wzorami kwiatowymi, znakomicie wkomponowują się we wnętrza utrzymane w stylu rustykalnym lub skandynawskim, tworząc niezwykle przyjazną i ciepłą atmosferę.

Oczywiście obrus jest też niezwykle praktycznym dodatkiem. To właśnie ten element nakrycia stołu chroni mebel przed odpryskami i zadrapaniami. Ponadto, nakrycie stołu obrusem jest znakomitym rozwiązaniem w przypadku przyjęcia organizowanego dla dużej ilości gości, ponieważ pozwala ono na zaoszczędzenie cennego czasu.

Dekoracje stołu obrus

Podkładki jako wartościowa alternatywa wobec tradycyjnego obrusu

Staranne wykonanie blatu może być powodem, dla którego wiele osób będzie preferować estetyczne podkładki. Warto jednak zaznaczyć, że podkładki pod stół i obrusy są takimi elementami nakrycia stołu, które często można stosować zamiennie. Wróćmy jednak na chwilę do podstawek pod talerze i zastanówmy się nad tym, co jest przyczyną, dla której miłośnicy sztuki dekorowania stołu sięgają właśnie po to rozwiązanie. Najogólniej rzecz biorąc, podkładki na stół zapewniają pewien kompromis pomiędzy ochroną blatu stołu a wyeksponowaniem jego walorów estetycznych.

Podkładki są dostępne w różnych kształtach, wzorach i kolorach. Ta imponująca paleta opcji sprawia, że z łatwością dobierzemy takie akcesorium, które będzie dobrze współgrać z konwencją stylistyczną wnętrza pomieszczenia, w którym organizowane jest konkretne przyjęcie.

Z punktu widzenia praktycznego podkładki na stół nie wymagają systematycznego prania i prasowania, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nasz bezcenny czas i skupić się na innych elementach organizacji imprezy. W przypadku tego elementu dekoracji stołu wystarczy bowiem przetarcie mokrą szmatką i wysypanie okruchów do kosza. Z racji tego, że na rynku istnieje wiele różnorodnych wariantów podkładek, zyskujemy ogromną swobodę w tworzeniu inspirujących kompozycji z serwetkami, naczyniami i innymi elementami nakrycia stołu.

Serwetka — klasyka, która doda pikanterii naszemu nakryciu stołu

Serwetniki i serwetki są często niedocenianym elementem nakrycia stołu. Tymczasem, to właśnie niepozorne serwetki mogą być tym akcentem, który przykuje uwagę gości. Na rynku sprzedawane są przede wszystkim serwetki ozdobione wzorami adekwatnymi do różnych okazji, takich jak na przykład spędzone w rodzinnym gronie święta Bożego Narodzenia, czy Pierwsza Komunia. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że możemy także zdecydować się na stonowane minimalistyczne wzory, które będą znakomitym dopełnieniem spotkań służbowych lub na ekstrawaganckie i bardziej awangardowe propozycje, które warto rozważyć w przypadku spotkań o mniej formalnym charakterze.

Na polskim rynku istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje serwetek. Są to trójwarstwowe serwetki papierowe o wymiarach 33 na 33 centymetry, nieco bardziej wytrzymałe serwetki fizelinowe o wymiarach 40 na 40 centymetrów oraz serwetki materiałowe, które z uwagi na swoją jakość wykonania są nieodłącznym elementem aranżacji stołu luksusowych lokali gastronomicznych.

Serwetniki są znakomitym uzupełnieniem tradycyjnych serwetek. Są one nieocenioną pomocą zwłaszcza w przypadku, kiedy brakuje nam pomysłu na kompozycję z serwetek fizelinowych, a równocześnie pragniemy, aby aranżacja stołu oczarowała gości.

Serwetniki dostępne są w wielu kształtach i kolorach, a czasami są wzbogacone o dodatkowe artystyczne elementy, takie jak na przykład ozdobne motyle, jaszczurki, anioły lub inne stworzenia. Na rynku można nabyć także droższe pozłacane serwetniki, które znakomicie podkreślą charakter ważnych spotkań rodzinnych i biznesowych.

Planując aranżację stołu, warto zastanowić się, co jest najbardziej charakterystyczne dla danego święta lub uroczystości. Takie podejście ułatwi nam dobór poszczególnych elementów nakrycia stołu. W przypadku wątpliwości warto rozważyć osobiste preferencje uczestników spotkania i to, czy organizowana przez nas impreza ma charakter towarzyski, czy biznesowy. Tylko wtedy konkretna aranżacja stołu będzie nie tylko miła dla oka, ale również spójna z priorytetami naszych gości.