Pochłaniacz wilgoci - gadżet dający wiele korzyści

Według badań najlepszy dla naszego zdrowia poziom wilgotności powietrza w domu wynosi od około 40 do 60%. Zbyt duża wilgotność może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz zdrowie, szczególnie dróg oddechowych. Można także wtedy zauważyć pojawianie się pleśni, odchodzenie tynków i tapet oraz skraplającą się na oknach wodę. W takiej sytuacji dobrze jest zainwestować w gadżety, jakimi są pochłaniacze wilgoci. Jak takie urządzenie działają i jak je stosować? Jakich efektów ich wykorzystania możesz się spodziewać?

Wilgoć w domu - skąd się bierze?

Przed zainwestowaniem w pochłaniacz wilgoci do domu warto wiedzieć, skąd w ogóle bierze się ten problem, mogący mieć bardzo poważne skutki zarówno dla pomieszczeń, jak i dla naszego zdrowia; może się bowiem przyczynić do rozwoju astmy, alergii i innych dolegliwości w obrębie układu oddechowego. Przyczyn nadmiernego poziomu wilgotności powietrza w domu jest wiele. Najczęściej wiąże się ona z nieprawidłowościami, które pojawił się już na etapie budowy - na przykład systemem wentylacji lub brakiem odpowiedniej izolacji budynku.

W takich przypadkach generowana podczas codziennych aktywności (takich jak gotowanie czy kąpiel) para wodna nie może się wydostać na zewnątrz. To właśnie wtedy możesz zaobserwować charakterystyczne objawy, takie jak skraplanie się wody na szybach. Często też nadmierną wilgotność powietrza obserwuje się w starych budynkach. Ważne, by problemu nie bagatelizować i zainwestować w pochłaniacz wilgoci zanim jej nadmiar przyniesie negatywne skutki.

Pochłaniacz wilgoci

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Obecnie na rynku dostępne są różne modele pochłaniaczy wilgoci. Najczęściej spotyka się urządzenia w formie pojemników z wkładem absorbującym, takie jak klasyczny pochłaniacz wilgoci, jednak coraz większą popularnością cieszą się także wielokrotnego użytku modele tekstylne, w kształcie sakiewek czy maskotek, takie jak pochłaniacze wilgoci w kształcie kota.

Pochłaniacze wypełnione są chlorkiem wapnia, który ma właściwości higroskopijne, tj. absorbujące wodę z powietrza. Związek ten nie uwalnia żadnych substancji, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny, również dla dzieci i alergików. 1 kilogram wkładu wystarczy, by utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu o kubaturze do 80 metrów sześciennych aż do miesiąca. Tekstylne pochłaniacze wielorazowe również wyposażone są we wkłady absorbujące, jednak po wchłonięciu wody możesz je wysuszyć, np. kładąc na grzejniku, i używać wielokrotnie.

Pochłaniacz wilgoci do domu - czy to bezpieczne?

Jak wspomniano, korzystając z pochłaniacza wilgoci, nie musisz się obawiać uwalniania do powietrza szkodliwych substancji. Wszystko to dzięki wykorzystaniu bezpiecznego dla zdrowia chlorku wapnia. Możesz się z kolei zastanawiać, czy korzystając z takiego urządzenia, nie doprowadzisz do przesuszenia powietrza. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest zachowanie wilgotności na optymalnym poziomie 40 - 60%. Dla pewności możesz jej poziom monitorować za pomocą specjalnych mierników - niewielkich urządzeń, które łatwo kupisz nawet za kilka złotych. Jeżeli poziom wilgotności za bardzo spadnie, wystarczy zmniejszyć ilość wkładu absorbującego lub po prostu na jakiś czas schować urządzenie. Możesz z niego korzystać wtedy, gdy poziom wilgotności znowu będzie zbyt wysoki.

Pochłaniacz wilgoci firmy Wenko

Co daje stosowanie pochłaniacza wilgoci?

Dzięki szerokiemu wyborowi pochłaniaczy wilgoci do domu możesz dobrać gadżet odpowiedni dla Twoich potrzeb. Oczywiście, najpopularniejszym zastosowaniem jest opisane usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza w pomieszczeniach, jednak możesz ich także użyć do osuszania wnętrza szafy czy lodówki, a nawet samochodu. Pochłaniacz wilgoci w lodówce pozwala przedłużyć świeżość przechowywanej żywności; łatwiej Ci będzie także utrzymać odpowiedni poziom higieny, ponieważ w powietrzu o niskiej wilgotności znacznie wolniej będą się rozwijały bakterie i grzyby. Ponadto pochłaniacze wilgoci absorbują także nieprzyjemne zapachy. Z kolei nadmierna wilgotność w szafie może spowodować zniszczenie ubrań przez grzyby, lub przesiąknięcie ich nieprzyjemną wonią. Podobnie ma się sprawa z tapicerkami samochodowymi oraz obecną w autach elektroniką.

Podsumowanie

Jak widać, niepozorne urządzenie, jakim jest pochłaniacz wilgoci, może posiadać szereg zastosowań. Nie tylko poprawia ogólny komfort życia, ale i ułatwia zachowanie higieny oraz eliminowanie chorobotwórczych mikroorganizmów. Jest przy tym urządzeniem praktycznie bezobsługowym, o którym na co dzień nie musisz tak naprawdę pamiętać. Po prostu ustaw go w wybranym miejscu i pozwól mu działać.