Pojemniki do przechowywania żywności - jakie będą najlepsze?

pojemniki na jedzenie

Pojemniki do przechowywania żywności są niezbędne, jeśli chcesz przechowywać potrawy przez kilka dni. Niezależnie od tego, czy dużo gotujesz, czy nie, takie rozwiązanie pozwoli Ci zachować świeżość jedzenia. W obliczu wielu opcji, jakie obecnie można znaleźć w sklepach, wybór odpowiedniego pojemnika na jedzenie może być wyzwaniem. Warto zatem wcześniej zapoznać się z różnymi ich rodzajami i właściwościami. Dzięki temu będziesz w stanie kupić najlepsze dla siebie rozwiązanie i wygodnie przechowywać resztki z obiadu, domowe sałatki, czy też potrawy do pracy. W tym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze pojemnika na żywność i jakie są ich rodzaje.

Przechowywanie żywności — jak robić to skutecznie?

Gotowanie jest ważnym elementem codziennego życia, ale przechowywanie żywności także ma ogromny wpływ na jakość diety. Pojemniki na jedzenie zwykle wykonane są z plastiku, metalu lub szkła — pudełka te służą głównie do przechowywania żywności. W zależności od wielkości pojemnika może on służyć również jako pudełko na lunch lub obiad do pracy.

W sklepach znaleźć można różne rozmiary tego rodzaju pojemników, dzięki czemu można łatwo dopasować jedzenie do naczynia, co pozwala z kolei na oszczędność miejsca w lodówce. Najlepiej od razu kupić kilka różnych rozmiarów pudełek, dzięki czemu łatwo będzie dostosować je do swoich kulinarnych nawyków.

 

Najmniejsze pojemniki do przechowywania żywności mają pojemność około 100 ml, największe mogą sięgać nawet ponad 3 l. Należy również pamiętać, że nie wszystkie pudełka do przechowywania żywności mogą być używane w ten sam sposób. Chociaż wiele z nich można myć w zmywarce, podgrzewać w kuchence mikrofalowej i piekarniku, niektóre modele nie nadają się do takich zastosowań. Aby ułatwić konserwację i codzienne użytkowanie, wybierz takie pojemniki na jedzenie, które umożliwią Ci to, czego potrzebujesz na co dzień. Niektóre z kolei przeznaczone są specjalnie do zamrażania żywności. Dlatego przy zakupie zwróć uwagę na rodzaj produktów.

Materiał wykonania

Mimo że plastik jest jednym z najpopularniejszych materiałów na pojemniki do przechowywania żywności, z powodzeniem można także znaleźć modele wykonane ze szkła lub metalu. Szklane pojemniki na jedzenie są oczywiście o wiele cięższe, a także podatne na zbicie. Jednak z drugiej strony nie zatrzymują nieprzyjemnych zapachów, są łatwiejsze do czyszczenia i nie niszczą się podczas użytkowania. Wiele naczyń szklanych jest obecnie wykonanych ze szkła borokrzemianowego, które to gwarantuje wszechstronność zastosowań — bez problemu nadaje się do piekarnika, kuchenki mikrofalowej, a nawet zamrażarki. Jeśli chodzi o plastikowe pojemniki, mają one tę zaletę, że dzięki swojej lekkości są znacznie bardziej praktyczne w transporcie. Z drugiej strony, decydując się na ten materiał, lepiej wybrać model certyfikowany bez BPA, szkodliwego dla organizmu składnika chemicznego. Nawet jeśli oznacza to nieco większy wydatek, lepiej zainwestować w zdrowe i trwałe pudełka do przechowywania.

Solidność i szczelność

Planując zakup pojemnika na jedzenie, jednym z głównych jego cech powinna być wytrzymałość. Zdecydowanie warto zainwestować w wysokiej jakości produkt, który wytrzyma wiele lat, mycie w zmywarce i użytkowanie w kuchence mikrofalowej. Dużym plusem, na który warto zwrócić uwagę, jest możliwość wykorzystywania pojemnika w zmywarce. Ponadto dobry pojemnik do przechowywania żywności powinien mieć hermetyczne zamknięcie. Dzięki temu będziesz mógł dłużej przechowywać swoje potrawy, bez ryzyka ich przedwczesnego zepsucia. Szczelne pudełko jest też łatwiejsze w transporcie, ponieważ jego zawartość nie wycieknie do torby. Ogólnie rzecz biorąc, zwróć uwagę na wygląd przykrywki pojemnika. Jeśli jest wzmocniona silikonową uszczelką, będzie znacznie szczelniejsza niż zwykłe wieczko.

Metalowe pojemniki do przechowywania żywności

Metalowe pojemniki na żywność to takie, w których najlepiej przechowywać suche i sypkie produkty, takie, jak mąka, kawa, herbata lub wszelkiego rodzaju ciastka. Jest to wygodna i trwała opcja na przechowywanie jedzenia. Niezależnie od tego, jakiego metalowego pojemnika potrzebujesz, w sklepach z łatwością znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju modeli, dzięki czemu z pewnością wybierzesz dokładnie taki, jaki będzie odpowiedni dla Twojej kuchni i kulinarnych preferencji.

Szklane pojemniki na jedzenie

Pojemniki szklane mają wiele zalet, ale też i parę wad. Jeśli często zostają Ci resztki jedzenia i chcesz mieć możliwość bezpiecznego ich przechowywania, ale też i podgrzewania bezpośrednio np. w piekarniku, szklany pojemnik na żywność będzie doskonałą opcją. Zwykle są one całkowicie wodoodporne, bardzo wytrzymałe, nieprzepuszczające ani niepochłaniające zapachów. Warto jednak wspomnieć, że szklane pojemniki dużo ważą i z tego względu nie są najlepszym rozwiązaniem do transportowania posiłków np. do pracy. Sprawdzą się za to dobrze w domowych warunkach. Do szklanych pojemników na przechowywanie żywności zaliczają się także różnego rodzaju słoje z zatyczkami, do których można wsypać cukier, kawę, herbatę, cukierki lub ciastka.

Pojemniki na żywność z tworzywa

Ta opcja jest najlepsza dla osób, które szukają lekkiego pojemnika na żywność, który będzie wygodny w noszeniu do szkoły, pracy lub w podróży. Pojemniki na jedzenie z tworzywa często kupić można w zestawach, a obecnie standardem jest, że są one szczelne i bezpieczne dla żywności (wykonane ze specjalnego tworzywa). Plastik wolny od BPA to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając pojemnik z tworzywa. Najprostszym sposobem jest zwrócenie uwagi na kod na dnie większości pojemników: Produkty oznaczone cyframi 1, 2, 4 i 5 najlepiej nadają się do przechowywania żywności. Liczba, której należy unikać, to 7, która pojawia się na tworzywach sztucznych zawierających BPA.