Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim - jak go urządzić?
Styl skandynawski to od wielu sezonów ulubiony trend w polskich domach. Dlaczego jest tak popularny? Po pierwsze jest to powiew świeżości po dziesięcioleciach mieszkania wśród siermiężnych meblościanek i kiczowatych zestawów wypoczynkowych. Świetnie wygląda również pokój dziecięcy w stylu skandynawskim. Dzieci dobrze czują się w jasnych i przytulnych wnętrzach.
Plusem jest również to, że dobra baza w tym stylu będzie rosła razem z dzieckiem. Jak to możliwe? Wystarczy zmienić dodatki na „bardziej dorosłe” i gotowe. Kolejna zaleta to uniwersalność skandi – będzie odpowiedni zarówno dla dziewczynki jak i dla chłopca. Możemy zatem z powodzeniem urządzić tak fajny pokoik dla mieszanego rodzeństwa. Urządzając pokój dziecięcy w stylu skandynawskim z łatwością stworzymy dla naszego dziecka przyjazną przestrzeń.

Stwórz bazę
Urządzone w stylu skandynawskim wnętrza są przestronne, uporządkowane i spójne kolorystycznie. Bazą dla takiego wystroju są oczywiście białe ściany, wybór odcieni bieli jest większy niż myślisz, więc z pewnością dobierzesz ten najodpowiedniejszy.
Podstawą tego stylu jest połączenie bieli z naturalnym kolorem drewna – najlepiej jeśli jest to sosna lub brzoza. Zatem wybieramy podłogę z naturalnego drewna lub paneli czy płytek ceramicznych je imitujących.
Meble skandynawskie
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim to przede wszystkim urocze meble. Prostota ich formy i ciekawe kolory pięknie grają z neutralną bazą. Urocze stoliki i krzesła z naturalnego drewna sprawdzą się doskonale do zabawy, rysowania czy układania puzzli. Możesz wybrać gotowy zestaw lub stworzyć własny. Jeśli chodzi o meble to styl skandynawski stawia tutaj na wyraźne i mocne akcenty kolorystyczne. Stolik może być czerwony, a krzesełka niebieskie lub żółte. Wolisz stonowane kolory, a Twoja pociecha kocha róż? Idealny będzie stolik w pudrowym różu i do tego stołek obity miękkim futrem.

Proste konstrukcje, oczywiście z drewna lub metalu – regały na książki, komody i skrzynie na zabawki muszą być proste i funkcjonalne. Natomiast kanapy, krzesła i fotele tworzone są w tym stylu z myślą o Twojej wygodzie. Miękkie i mega wygodne kanapy, z dużą ilością poduszek są idealne do wypoczynku. Meble tapicerowane naturalnymi tkaninami, tylko sporadycznie skórą.

Światło na wagę złota
Kiedy mamy już bazę w postaci ścian i podłogi pora na światło. Lampy skandynawskie to najczęściej podstawa z drewna i tekstylne lub papierowe abażury. Najważniejsze jest to, aby dawały dużo jasnego, ładnie rozproszonego światła. Aby doświetlić dodatkowo przestrzeń, nie stosujemy kinkietów – wybieramy stojące lampy. Aby uzyskać efekt przytulności ustawiamy również małą lampkę na parapecie lub komodzie.
W Skandynawii nie zasłania się okien, jednak „gołe” okna nie są w polskim stylu. Wybierz lekkie, jasne zasłony z naturalnych tkanin – lnu lub bawełny. Mogą być dłuższe niż potrzeba, opadająca na podłogę kaskadami zasłona daje świetny efekt dekoracyjny. Jeśli rolety, to minimalistyczne i oczywiście w odcieniach bieli lub beżu.
Kropka na I, czyli dodatki i dekoracje
Stawiamy na bujne rośliny w ceramicznych doniczkach, ustawione na prostych kwietnikach z drewna. Dużo poduszek i miękkich koców. Na ścianach minimalistyczne zegary i galerie składające się z rodzinnych fotografii i nowoczesnych grafik. Na półkach drobiazgi uporządkowane w pudełkach i uroczych wiklinowych koszykach, dużo książek. Stół ozdobi wazon w fantazyjnym kształcie z bukietem żywych kwiatów lub zielonych liści. Na podłogę dywan, miękki i przyjemny dla małych stóp. Koniecznie z nadrukiem – możemy za jego pomocą pokreślić styl wnętrza lub upodobania jego małego lokatora.

W stylu skandynawskim ważna jest również zabawa kolorem – na neutralnej bazie doskonale prezentują się żywe, nasycone kolory. Wystarczy jeden mocny akcent, aby stworzyć jedyne w swoim rodzaju wnętrze. Jeśli chodzi o wzory, również nie musimy się ograniczać – śmiało możemy łączyć np. paski z kratką.
Największą zaletą stylu skandi jest to, że nie potrzebujesz wielkich nakładów finansowych, aby uzyskać ten efekt. Ten trend lubi łączenie starego z nowym, a głównym jego przesłaniem jest: mniej, znaczy więcej.
Testowy tekst o tekstyliach.