Pokój w stylu retro - osiągnij efekt w prosty sposób!

Styl retro każdy odbiera inaczej, dla każdego styl ten będzie znaczył coś odrobinę innego. Ogólnie rzecz biorąc, pokój urządzony w tym stylu powinien obfitować w elementy współczesnej kultury, jednak powinny być to elementy, które pochodzą z niedalekiej przeszłości. To z przeszłości jakiego kraju, jakiej kultury, to już nasz wybór.

Nasz wybór będzie stanowił o klimacie naszego pokoju, może to być "polska komuna", która jak co niektórzy pamiętają, charakteryzowała się np. fantazyjnymi fototapetami z motywem kwiatowym. Można pomyśleć o takim elemencie w postaci fototapety na ścianę, lub może bardziej dziś popularnym sposobem będą płyty ochronne z grafiką. Może to być "francuski salonik" z lat siedemdziesiątych, w takim przypadku można by zastosować, grafikę z jakąś brudną obskurną uliczką starego miasta, ewentualnie wieża Eiffla w tle, w czarno białych kolorach. Sposobów jest więc wiele.

Środki do celu - pasujący stolik kawowy oraz fotele

Jak zaznaczyliśmy we wstępie, należy wybrać czas i epokę, do jakiej chcielibyśmy się przenieść. Pamiętając, że musi to być epoka z przeszłości, ale nie odległa. To może być fascynująca podróż w przeszłość, niczym w filmie Woody'ego Allena, "O północy w Paryżu" albo inny, nieodległy czas wprowadzony do wnętrza tylko częściowo. Aby dobrze odtworzyć styl epoki i czas, możemy posiłkować się fotografiami z dzieciństwa, które mamy w domu. Przyjrzyjmy się dobrze elementom wystroju i poszukajmy ich nowszych odpowiedników. Przyjrzyjmy się dobrze, jak na fotografiach wyglądają stoliki kawowe oraz fotele. Załóżmy, że będziemy chcieli odtworzyć wystrój późnej komuny w Polsce. Na pewno z łatwością znajdziemy odpowiednie meble (stylizowane meble oferuje np. Atmosphera) lub wyszukamy stare na strychu. Ten typ mebli można użyć jako podstawa do aranżacji, dodając do nich np. sztuczną roślinę w stylu PRLowskiej poczekalni lub koc w przypadku starego fotela w energetyczne wzory.

Nie może też zabraknąć odpowiedniego wykończenia ścian. W tym przypadku dobrze sprawdzi się przemalowanie na jasną biel lub mocne, przybrudzone kolory lub zastosowanie… fototapety na ścianę. Szczególnie dobrze sprawdzą się fototapety czarno-białe lub pożółkłe - jeśli boisz się jednak przytłoczenia motywem, możesz wybrać mniejszy rozmiar lub przyciąć na mniejszy wymiar i wykorzystać tapetę jako przełamanie wyglądu jednolitej ściany.

Możemy osiągnąć styl vintage albo odtwarzając klimat danego pomieszczenia, albo tylko nawiązując do tego klimatu. Może to być np., w pełni funkcjonalna i działająca konsola Atari, bądź tylko jej skorupa, ustawiona gdzieś w rogu. Może to być jakiś element starej maszyny do szycia przerobiony na stolik, bądź maszyna do pisania. Może to być telefon z tarczą. Pamiętajmy, że te drobne szczegóły tworzą klimat miejsca.

Wnętrze w stylu vintage

Transformacja czy nawiązanie

Pamiętajmy, że pewne elementy wystroju zanikają, bo zastępują je często nowe, bardziej funkcjonalne, zdrowsze formy urządzania przestrzeni. Jeżeli chcemy urządzić pokój w stylu retro, zastanówmy się, czy chodzi nam o to, aby w pełni przenieść się w czasie, czy tylko poczuć klimat. Tak jak budynek, który kiedyś był browarem, a dziś jest galerią handlową, tak i pokój retro, może być pełną transformacją, bądź tylko współczesnym wnętrzem z elementami wystroju retro. Musimy się zastanowić czy chcemy wejść z powrotem w świat, który przeminął, czy tylko podziwiać go trochę jak przez szybę. Osobiście polecam ten drugi sposób. Zamiast używać grubych zbierających roztocza dywanów, wystarczy nam jakiś akcent, np. mniejsze dywany. To fakt, że pewne rzeczy wychodzą z mody zawsze z jakiegoś powodu.

Gadżety do stylu retro

Ta sama zasada dotyczy się gadżetów. Możemy np. poustawiać nawiązujące do epoki modele samochodów, takich jak Polonez czy Syrena, będzie to nawiązanie do epoki, niebędąca transformacją, gdyż raczej w tych czasach nikt nie ustawiał takich modeli. Za to popularne były ścianki ułożone z puszek, po napojach. Jeżeli chcielibyśmy dokonać transformacji retro, już dzisiaj zacznijmy zbierać puszki po napojach najlepiej tych kolorowych.

Jeżeli chcielibyśmy być w stu procentach retro, powinniśmy raczej wykorzystać stare puszki. Choć współczesne puszki ułożone w formie retro ścianki z puszek, też mogą być ciekawym rozwiązaniem. Drzwi z koralików, lub drzwi harmonijka szary plastik, również nadadzą klimat, retro komuny. Wszelkiego typu lampy wodne, najlepiej w formie z epoki. Możemy odkopać kilka kaset wideo, bądź magnetofonowych i poustawiać je na odpowiednio starym stojaku. Obok możemy postawić "jamnika" na kasety. Ten klimat tworzyły też żaluzje, choć teraz modne są rolety, które mogą być ciekawym ekwiwalentem żaluzji (szczególnie warto pomyśleć o kolorach ciemnych i przybrudzonych w przypadku retro stylu). Charakterystyczne również są pufy obite skórą, w których trzymaliśmy skarpetki oraz makatki z plakatami, np. z wizerunkiem Dona Johnsona z "Miami Vice". Te wszystkie gadżety utworzą klimat.

Gdzie szukać mebli?

Wybór retro stolików kawowych i foteli do salonu nie zawsze jest prosty - nie warto jednak się poddawać w kwestii poszukiwania starych mebli. Inspirując się starymi fotografiami, nawet jeśli nie znajdziemy identycznych mebli, znajdziemy podobne. Nie chodzi o to, żeby odtworzyć wygląd tych mebli, w każdym szczególe chodzi o to, aby poczuć klimat miejsca.

Współczesna technologia

Dzisiaj za pomocą programów graficznych możemy, z łatwością otworzyć elementy epoki, lub elementy z epoki. Płyty ochronne z grafiką można łatwo zainstalować i odinstalować są łatwe w montażu. Możemy pokusić się o odtworzenie fototapety w starym stylu. Może to być również stare czarno białe zdjęcie naszego pokoju. Takie zdjęcie eksponujemy, zakrywając ścianę, taki zabieg, przenosi nas jakby w to pomieszczenie sprzed lat. Możliwości wydają się nieograniczone. Z odrobiną wyobraźni można zrobić z tego ciekawy efekt. Podsumowując, zacznijmy naszą pracą od zastanowienia się, w jakim stopniu pokój ma być wierną kopią stylu epoki, a w jakim nawiązaniem. Po drugie, jakie elementy chcielibyśmy widzieć w naszym pokoju, jaka ma być jego funkcja. Od funkcji zależy dobór elementów wystroju, mebli i gadżetów. Wykorzystajmy możliwości, jakie daje nam współczesna technologia graficzna i np. tematyczne fototapety na ścianę z motywami retro.

Możemy nadać niesamowity charakter naszej przestrzeni, stosując odpowiednie grafiki ścienne, bądź fotografie. W tekście skupiłem się na podaniu przykładów dotyczących Polski lat osiemdziesiątych, lecz może to być zarówno jakiś odrobinę wcześniejszy czas, jak i również inne miejsce. Od tego musimy zacząć, od określenia miejsca i czasu, do jakiego chcemy nawiązać, w naszym wystroju. Urządzanie pokoju w stylu retro, może być fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni.

Dla wielu z nas, retro styl może być powrotem do wczesnego dzieciństwa bądź młodości. Dla niektórych wydobycie świata, z którym nigdy na co dzień nie obcowali, a który jest im przecież tak bliski, widzą go na fotografiach rodziców, dziadków, ale go nie znają, chcieliby go poczuć, dotknąć, poczuć jego zapach. To właśnie jest tak niesamowite w przestrzeniach retro, to właśnie nakręca ludzi na ten styl, nostalgia, która jest tęsknotą za czymś, co znamy, nie tylko z książek, czy filmów, to nostalgia za czymś, co kiedyś było naszą codziennością, a stało się historią.