Pokrowce na fotele i kanapę - co warto o nich wiedzieć?

pokrowce na kanapę

Tapicerki mebli niszczą się z czasem. Plamy i przetarcia nie są jednak powodem, by wyrzucić funkcjonalny mebel. Co zrobić, by przywrócić estetykę ulubionej kanapie? Dobrać odpowiedni pokrowiec na kanapę.

Masz swój ulubiony fotel, którego nie chcesz się pozbyć bez względu na fakt, że estetycznie pozostawia wiele do życzenia? A może nie możesz jeszcze wymienić mebli w salonie, bo masz pilniejsze wydatki? Pokrowce to doskonały sposób, by nadać nowe życie meblom. Sprawdźmy, jak dopasować pokrowiec na fotel czy kanapę.

Pokrowce na fotel

Pokrowiec na fotel przyda się w dwóch sytuacjach. Gdy mebel ma zużytą tapicerkę i psuje estetykę wnętrza. Oraz gdy mebel jest nowy i chcemy chronić go przed zniszczeniem. Rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych doskonale rozumieją ten problem.

Jak wybrać odpowiedni pokrowiec na fotel? Przede wszystkim sprawdź jego wymiary. Zwykle są to nakładane na tapicerkę pokrowce bez mocowań - możemy śmiało określić je mianem uniwersalnych. Co nie oznacza, że zgodność wymiarów pokrowca z kubaturą fotela jest bez znaczenia. Warto zadbać by długości i szerokości pokrowca zapewniały wygodne korzystanie z mebla i rzeczywiście chroniły jego tapicerkę przed zniszczeniem lub zakrywały plamy. Podczas pomiaru pamiętaj o zapasie, by pokrowiec na fotel ładnie się układał i nie zsuwał za każdym razem, gdy ktoś na nim usiądzie.

Pokrowce na kanapę

Wybór odpowiedniego rozmiaru pokrowca na kanapę wykonujemy w bardzo podobny sposób jak w przypadku fotela. Sprawdzamy długości i szerokości w przypadku uniwersalnych pokrowców. W sprzedaży są również pokrowce, które nakłada się na mebel tak, jak prześcieradło z gumką na materac. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę również kształt kanapy i wielkość podłokietników.

Pokrowiec na kanapę powinien mieć odpowiedni kolor. Zakup tego akcesorium może być okazją do zmiany wyglądu mebla. Każdy z nas lubi szybkie metamorfozy we wnętrzach, więc skorzystaj z faktu, że pokrowiec może zupełnie odmienić charakter mebla. Pamiętaj tylko o tym, by nowy kolor pasował do poduszek dekoracyjnych, jeśli takowe były w komplecie.

W kategorii pokrowce na kanapę znajdują się również modele przeznaczone do wersalek. Te są najłatwiejsze w dopasowaniu, bowiem wersalki to meble o kilku standardowych wymiarach do wyboru. Jeśli chcesz w ten sposób odnowić kanapę z popularnej sieciówki, również nie będziesz mieć z tym dużych problemów. Większość uniwersalnych pokrowców pasuje do ich wymiarów.

Wśród pokrowców na kanapy znajdziesz również specjalne podłoża dla zwierząt. Wykonane z materiałów, które zapobiegają zabrudzeniu mebli. To doskonały sposób na ochronę tapicerek przed sierścią i plamami, szczególnie w przypadku dużych zwierząt. Taki pokrowiec na kanapę będzie odpowiedni do stosowania w domu i w samochodzie. Twój pupil będzie mógł wygodnie podróżować lub odpoczywać, a Ty nie będziesz martwić się o swoje meble i wnętrze auta.

Zalety i wady pokrowców

Podstawową zaletą pokrowców jest ochroną, jaką dają. Nie tylko małe dzieci potrafią zniszczyć meble tapicerowane. Również dorośli i zwierzaki domowe przyczyniają się do strat. Pokrowiec na sofę lub fotel pozwoli chronić materiał przed plamami z jedzenia i picia. Co więcej, pokrowiec na kanapę pierzesz w pralce, natomiast pokrycie mebla musisz czyścić w specjalny sposób. Trzeba mieć również na uwadze to, że nie każdą plamę można łatwo sprać. Trwałe zabrudzenia na pokrowcu nie będą takim problemem jak na tapicerce mebla.

Do zalet pokrowców możemy śmiało doliczyć również to, że są sposobem na szybką metamorfozę wnętrza. Wystarczy wybrać nowy kolor pokrowców na meble, by znów robiły dobre wrażenie. Dzięki pokrowcom możesz nadać nowe życie wygodnym, choć nieco już zużytym meblom. Poprawa estetyki to jedna z ważniejszych zalet, jeśli chcemy użyć pokrowca do maskowania plam i przetarć.

W grę wchodzi tu również ekonomia. Pokrowiec na sofę czy fotel będzie znacznie tańszy od nowego mebla. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, dzięki niemu możemy dłużej korzystać z mebli tapicerowanych, nawet jeśli ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Jakie wady mają pokrowce na meble? Jeśli wybierzesz uniwersalny pokrowiec bez mocowań, musisz liczyć się z faktem, że będzie się zsuwał. Poprawianie pokrowca nie jest może pracochłonnym zajęciem, ale jednak nieco irytującym. W przypadku pokrowców na gumkach czy wiązanych możemy obserwować przesuwanie się i rolowanie materiału. Dlatego tak ważne jest, jak najdokładniejsze dopasowanie wymiarów. Dzięki temu materiał będzie odpowiednio rozpięty na meblu.

Jaki pokrowiec wybrać?

Bardzo istotnym kryterium wyboru pokrowca na meble jest materiał, z jakiego został on uszyty. Chodzi bowiem o to, by tkanina posiadała kilka kluczowych cech. Pierwszą z nich jest łatwa pielęgnacja. Najlepszym typem pokrowca jest ten, który możesz bezpiecznie prać w pralce automatycznej.

Meble wypoczynkowe powinny być wygodne, zatem pokrowiec na sofę musi być również przyjemny w dotyku. Plamoodporność to kolejny atut, który będzie przemawiał za wyborem konkretnego modelu. Istnieją bowiem takie tkaniny, w których włókna płyny nie przenikają. Jednak za taki pokrowiec na kanapę trzeba zapłacić więcej niż za standardowy model.

Dużą rolę odgrywa również estetyka - pokrowce na sofę z efektownym pikowaniem potrafią zupełnie odmienić charakter mebla. Tłoczenia i struktury na materiale sprawią, że całość będzie prezentować się bardzo efektownie. Oczywiście pod warunkiem, że chcesz, by nowe pokrycie mebla rzucało się w oczy. Jeśli wolisz pokrowiec na kanapę, który „wtopi się” w tło, wówczas wybierz gładki modele w kolorze identycznym lub bardzo zbliżonym do koloru pierwotnego obicia.

Pokrowce na meble tapicerowane to bardzo przydatne akcesoria, gdy chcemy odnowić lub ochronić tapicerki. Są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pled lub narzuta. Wykonane są w sposób, który minimalizuje zsuwanie się i powstawanie zagnieceń. Duży wybór wersji kolorystycznych sprawia, że możemy dopasować idealny pokrowiec na fotel czy sofę.