Półki łazienkowe - czym kierować się przy ich wyborze?

półka pod prysznic

Łazienka to pomieszczenie, które poza stylowym wyglądem powinno być funkcjonalne. Z tego powodu ciężko jest wyobrazić sobie łazienkę bez półek. Ich wybór będzie zależał przede wszystkim od tego, jakiej wielkości jest Twoja łazienka i tego, co chcesz przechowywać. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze półek łazienkowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze półki łazienkowej?

Aby wybrać półkę łazienkową, która będzie pasować zarówno do Twojej łazienki, jak i do stylu życia, musisz najpierw określić dostępną przestrzeń. Zwróć również uwagę na udźwig półki (ten parametr może być bardzo różny, są półki łazienkowe, których obciążenie może wynosić tylko 5 kg, a są takie, na których może stać do 50 kg). Na rynku znaleźć można przeróżne opcje — od mini regałów, poprzez wieszane półki pod prysznic, aż po półki łazienkowe z systemem montażu bez wiercenia. Różnorodność tyczy się także materiałów wykonania — drewno, szkło, metal, plastik. W każdym przypadku powłoka musi być odporna na wodę i wilgoć.

Wybierz lokalizację swojej półki łazienkowej

W zależności od dostępnej przestrzeni niektóre półki łazienkowe mogą okazać się lepsze od innych. Jeśli masz małą łazienkę, ale potrzebujesz możliwości przechowywania dużej ilości przedmiotów, powinieneś wybrać półkę narożną lub wysoką kolumnę/regał o niewielkiej szerokości. Nie będzie ona jednak odpowiednia do przechowywania dużych ręczników. W zależności od tego, czy mieszkasz sam, czy też masz dużą rodzinę, będziesz potrzebować różnej ilości miejsca do przechowywania. Jeśli masz dzieci, dobrym pomysłem może być wybranie mebla na tyle wysokiego, aby produkty gospodarstwa domowego i ostre przedmioty, takie jak golarki lub nożyczki, znajdowały się poza ich zasięgiem wzroku. Półki do łazienki występują zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej — z szufladami.

Ważną kwestią jest też materiał, z jakiego wykonana jest półka pod prysznicem. Musi być odporna na wodę i wilgoć, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu nie ma wentylacji. Niektóre meble wykonane są z impregnowanego drewna, takiego jak melamina (płyta wiórowa). Możesz również sięgnąć po egzotyczne drewno, takie jak bambus, to materiał naturalny, który jest odporny na wodę, a jednocześnie stylowo wygląda, przez co podkreśli wygląd wnętrza Twojej łazienki. Warto wybrać model stojący z kółkami, dzięki czemu będzie można łatwo przesuwać regał z półkami przy czyszczeniu podłogi.

Rodzaje półek łazienkowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli półek łazienkowych — pod prysznic, do kabiny, narożne, regały z półkami, a także półki łazienkowe bez wiercenia. Od Ciebie zależy, na jaką opcję się zdecydujesz. Podstawowy model półki składa się wyłącznie z jednej płaskiej powierzchni, a samą półkę można przymocować za pomocą śrub i kołków lub przyssawek. Takie niewielkie modele doskonale sprawdzą się pod prysznicem lub nad wanną, dzięki czemu będzie można na nich przechowywać szampony, mydła, maszynki do golenia itp. Niewielkie półki łazienkowe wiszące mogą być wykonane z różnych materiałów, a umieścić je można nad umywalką, pod prysznicem, z boku wanny itp.

Szklane półki łazienkowe

Nowoczesne i delikatne, szklane półki łazienkowe pod prysznic są mocowane za pomocą śrub i kołków z pomocą mocowań z tworzywa sztucznego, stali chromowanej lub aluminium. Takie rozwiązanie często umieszczane jest nad zlewem lub pod prysznicem.

Półki z litego drewna

Drewniane półki do łazienki wyglądają stylowo, a także są lekkie. Jednak aby je zamontować, należy je przewiercić do ściany. Rustykalne i lekkie, do ich montażu konieczne jest również przewiercenie ściany. Drewniane półki można malować, ale są one bardziej podatne na poplamienie lub wchłanianie zapachów, jeśli nie zabezpieczy się ich odpowiednio.

Regały łazienkowe z półkami

Poza półkami wiszącymi można także zdecydować się na regał z półkami lub szufladkami. Tego typu rozwiązanie także występuje w wersji zwykłej, jak i narożnej. Będzie to odpowiednia opcja, jeśli potrzebujesz dużej ilości miejsca do przechowywania w łazience.

Półki narożne

Półki łazienkowe narożne pomogą Ci wykorzystać każdy zakamarek łazienki. To rozwiązanie ma tę zaletę, że można postawić je w rogu, co zapewnia oszczędność miejsca. Boki takiej półki stojącej rzadko przekraczają 40 cm długości. Półki narożne mogą być wolnostojące lub wiszące — montowane na ścianie. Może być wolnostojący lub montowany na ścianie.

Półki łazienkowe montowane tradycyjnie

Montaż tradycyjny odbywa się poprzez zawieszenie półki łazienkowej przy pomocy specjalnych kołków. Niestety, w tym przypadku konieczne jest wywiercenie otworów w ścianie lub płytkach. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak trwałość konstrukcji i możliwość obciążenia jej dużą wagą przedmiotów. Z kolei wadą jest to, że trzeba dobrze przemyśleć lokalizację półki, ponieważ demontaż i ponowny montaż będzie wymagał ponownego wiercenia dziur. Pozostaną także otwory, które powstały w wyniku pierwszego montażu. Niemniej jednak, na rynku znaleźć można szeroki wybór tego rodzaju rozwiązań — jest to popularna metoda wieszania półek łazienkowych i jeśli masz dobrze zaplanowany projekt łazienki, nie należy się jej obawiać.

Półki łazienkowe montowane bez wiercenia

Jeśli nie chcesz wiercić dziur w płytkach, możesz skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, jakimi są systemy do montażu półek łazienkowych bez wiercenia. Tego rodzaju produkty pozwalają na zamontowanie zarówno akcesoriów, jak i półek łazienkowych w bezinwazyjny sposób. Marka Wenko proponuje swoim klientom kilka różnych opcji, jeśli chodzi o montaż bez użycia wiertarki. Są to systemy: Turbo-Loc, Satic-Loc, Power-Loc, Express Loc, Vacuum-Loc i Magic Loc. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, udźwig i sposób montażu, jednak wszystkie charakteryzują się bezinwazyjną, prostą i szybką metodą instalacji. Co więcej, półki łazienkowe montowane bez wiercenia możesz zdjąć, kiedy tylko zechcesz, ponieważ bezinwazyjne systemy od Wenko nie pozostawiają śladów na ścianie/płytkach, a także nadają się natychmiast do ponownego użycia w innym miejscu. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą poeksperymentować w swojej łazience lub lubią zmiany.