Półki na książki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzaje półek na książki to nieskończony zbiór. Istnieje ich tyle, ile człowiek jest w stanie wymyślić i zaprojektować. To nie tylko kwestia wysokości, kształtu, wzoru, ale i tworzywa. Jak nikt inny potrafimy zrobić coś z niczego. Wystarczy przypomnieć sobie ten ogromny szał na półki i regały wykonane ze sklepowych palet. Niech przyzna się ten, kto ich nie miał lub nie ma, albo chociaż raz o nich nie pomyślał. W EMAKO nadal cenimy ten trend, więc w ofercie sklepowej online prezentujemy sporo oryginalnych rozwiązań. Półki na książki to jeden z naszych ulubionych tematów! W tym krótkim poradniku podpowiemy Ci, czym się sugerować przy ich wyborze.

Rodzaje półek na książki

Nowoczesne półki na książki stawiają nie tylko na jakość, ale i (a może przede wszystkim?) niebanalny design. Tylko co to właściwie znaczy? Na przykład zabawę wielkością. Projektanci mebli coraz częściej odchodzą od klasycznych, pionowych regałów i proponują osobne półki różnych rozmiarów. Sztandarowym przykładem, który cieszy się dużą popularnością wśród klientów, jest drewniany komplet kwadratowych półek S-QUARE. Plusy? Model daje niesamowite możliwości aranżacji. Możesz je powiesić razem, możesz osobno. Montaż jest naprawdę prosty. Warto jednak pamiętać, że to opcja dla mniejszych księgozbiorów. Co mogą zrobić bibliofile z większą kolekcją? Odpowiedź: półka na książki stojąca. Nuda? Absolutnie! To nie w naszym stylu.

Co więcej, znowu proponujemy komplet osobnych półek. Nie, to nie jest pomyłka. Trzy kwadraty w jasnym, naturalnym odcieniu drewna, z którego zostały wykonane. CUBES posiada delikatny, szary tył. Solidne wykonanie, trwały materiał. Owszem, to model do powieszenia, ale nie tylko. Półki idealnie będą wyglądać także ustawione jedna na drugiej. Właśnie jako jeden regał. W każdej chwili możesz zmienić ich ułożenie z pionowych na poziome. Dzięki temu zyskasz nie tylko miejsce na książki, ale półkę pod telewizor. Połączenie ładnego wyglądu i wysokiej funkcjonalności to niewątpliwa zaleta tych mebli. To nie jedyna taka nowoczesna półka na książki w naszej kolekcji. Jeśli szukasz czegoś bardziej minimalistycznego, w surowym klimacie, proszę bardzo: ciemne drewno połączone z czarnym, metalowym stelażem. Odstępy między półkami na tyle duże i szerokie, że spokojnie pomieszczą większe książki czy albumy. Pionowy, do powieszenia i do postawienia. Mowa o propozycji światowej marki Home Styling Collection.

Półki na książki – jaki materiał wybrać?

Przede wszystkim trwały. Półki wiszące na książki to modele, które są dowodem na to, że jakość oznacza różne warianty. Zresztą nie tylko to. W EMAKO.pl znajdziesz półki dekoracyjne drewniane lub z włókien drzewnych (MDF) oraz metalowe. Radzimy, aby swój wybór uzależnić od przeznaczenia – to znaczy od tego, jak duży zasób książek posiadamy. Czy książka ma stać się estetycznym dodatkiem? Czy może chcemy zapewnić sobie porządek i miejsce na nowe lektury? Wisząca półka na książki rozwiąże nam parę kwestii. Po pierwsze, kształt. Okrągłe meble, z jednym regałem są pełnią raczej bardziej ozdobną rolę. Nie oznacza to, że są przez to mniej praktyczne.

półka na książki

Wręcz przeciwnie, wykonane z najwyższej jakości metalu półki są bardzo stabilne. To gwarancja utrzymania ciężaru i długoletniej przydatności. Jedynym ich ograniczeniem (jeśli w ogóle możemy tak to nazwać) jest niewielka przestrzeń na książki. Ale i to nie jest problemem. Kilka takich półek, w szarym czy czarnym kolorze, powieszonych w różnych punktach w domu, sprytnie rozwiązuje tę kwestię. Można do tego wykorzystać nawet ścianę w przedpokoju. Poza tym metal jest nie tylko trwały, elegancki, ale też banalnie prosty w utrzymaniu czystości. Proste? Proste. Zresztą nie lubimy komplikować. Dlatego staramy się prezentować meble niewymagające szczególnej pielęgnacji. Zależy nam na tym, by klienci cieszyli się nimi jak najdłużej. A skoro mowa o kołach, to polecamy rozważyć również wersję skandynawską. To półka na książki wisząca o bardzo naturalnym wyglądzie. Z pozoru subtelna i delikatna, w złociście słomkowym kolorze. Model ten naprawdę łączy w sobie metal i regał wykonany z włókien drzewnych. Stabilna i odporna konstrukcja. Trochę potrzyma i całkiem sporo wytrzyma.

Jak przechowywać książki na półkach?

Przede wszystkim półka na książki powinna być stabilna. To najbezpieczniejsza i najlepsza forma przechowywania książek. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy montaż szafki jest prosty. Czego dokładnie potrzebujemy i czy nasze ściany nam na to pozwolą? Niestety, w warunkach mieszkaniowych, nie zawsze to, co sobie wymarzymy, jest możliwe do zrealizowania. Zastanów się, czy nie są Ci potrzebne dodatkowe mocowania. Pamiętaj, że drewniana półka na książki od czasu do czasu wymaga użycia odpowiedniego impregnatu. Wtedy odwdzięczy się nam blaskiem i intensywną, naturalną barwą. Jeśli są to na przykład, półki na książki stojące, warto zadbać o odpowiednie podparcie dla nich lub bezpieczne miejsce. Bezpieczne, czyli takie, w których nasz regał nie przewróci się z całą jego zawartością.

Zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Unikajmy więc przechodnich części mieszkania, nierównej podłogi. W wielu przypadkach przydadzą się podkładki pod meble. Układajmy książki w zwarte rzędy – mogą się przydać specjalne stojaki. Nie przesadzajmy z ich ilością, nie umieszczajmy ich na siłę. Dostosujmy to do wagi, którą przewiduje półka. To nie tylko kwestia ewentualnego przeciążenia regału, ale również dbałość o same książki. Nikt nie lubi pogniecionych kartek. Ze ściśniętego, rzędu trudniej cokolwiek wyciągnąć. Jeszcze trudniej odkurzyć.