Pomysły na organizację kosmetyków

Porządek to w dzisiejszym świecie rzecz upragniona, wręcz limitowana. Niepowstrzymany napływ bodźców z każdej strony sprawia, że nieraz możemy czuć się przytłoczeni ilością możliwości, które się przed nami otwierają. Reklamy i nowe okazje kuszą, a w nas samych, a także dookoła nas coraz silniej przebija się potrzeba, aby uporządkować cały ten galimatias, wprowadzić trochę przestrzeni do naszego zabieganego świata. Proponujemy więc, aby wraz z wiosną wpuścić nieco powietrza i ładu do miejsc, które są nam najbliższe i najlepiej znane, a schludna i uporządkowana przestrzeń stanie się bodźcem do zbalansowania naszej codzienności i złapania oddechu na kolejny sezon. Mowa oczywiście o naszych... kosmetykach.

Przegląd pod kątem przydatności do użycia

Tak jak mamy w zwyczaju sprawdzać terminy przydatności produktów spożywczych tak dobrym nawykiem będzie również robić co jakiś czas podobny przegląd naszej bazy kosmetycznej. Wiele produktów zalega nasze półki nieużytkowana przez lata, zbiera tylko niepotrzebny kurz i daje złudne poczucie obfitości posiadania podczas gdy tak samo jak zepsute jedzenie przeterminowane balsamy, kremy i inne preparaty pielęgnacyjne, jeśli zostaną użyte po terminie mogą wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku. Wszak są to substancje chemiczne, które mają kontakt z naszym ciałem i reakcje, które mogą zajść po rekomendowanym czasie użytkowania mogą reagować z naszą skórą w nieprzewidziany sposób. Krem, który kiedyś cieszył naszą cerę wzmocnieniem i nawilżeniem po latach może być powodem nie tylko drobnej wysypki albo paru pryszczy, ale nawet i silnej reakcji alergicznej, która zaszkodzi nie tylko naszej aparycji ale i zdrowiu. Zastosuj się więc do zaleceń na opakowaniach i pozbądź się tych już nieaktualnych. Miejsce, które zyskasz wykorzystaj na nowe pozycje, które wprowadzą nową jakość w Twoją codzienną pielęgnację.

Kobieta przeglądająca się w lustrze

Mniej znaczy więcej oraz wielofunkcyjność

Dopilnuj, aby otwarte kosmetyki, których używasz nie dublowały się, jeśli nie ma takiej potrzeby. Ogranicz stosowanie kremu na dzień do jednego pojemniczka, odżywki do włosów do jednego opakowania i bazy pod paznokcie do jednej sztuki. Oczywiście jeśli mają różne zastosowanie i właściwości to jest to racjonalne podejście. Maseczka regenerująca da Ci co innego niż oczyszczająca, jednak parę otwartych kremów do rąk sprawia jedynie, że ryzykujesz szybszym zepsuciem się kosmetyku, który będzie narażony na utlenianie się zawartych w nim składników i w konsekwencji niewykluczone, że będzie trzeba się pozbyć produktu przed całkowitym zużyciem. Sprawdź ponadto, czy pewnych kosmetyków nie da się zintegrować w jeden, np. odpowiedni krem do cery może już zawierać serum z witaminą C albo pełnić funkcję nawilżającej maseczki, tak samo krem z mocznikiem do stóp świetnie sprawdzi się do nawilżenia suchych dłoni, łokci i kolan. Mniej zmarnowanych produktów to dobra wiadomość dla Twojego portfela i dla naszego środowiska.

Różne kosmetyki

Postaw na przeźroczyste opakowania i segregowanie tematyczne

Podejdź do sprawy kompleksowo. Wydziel osobne przestrzenie na produkty pielęgnacyjne i osobno na kosmetyki kolorowe. Możesz znaleźć także mały kącik specjalnie dla strefy manicure i pedicure. Ile razy zdarzyło Ci się pogubić w ilości posiadanych lakierów do paznokci i dublować poszczególne kolory, znajdować buteleczki w nietypowych miejscach. Znamy to prawda? Porozstawiane na różnych półkach, w naszych torebkach, szafkach i innych zakamarkach. Zgromadź wszystkie posiadane buteleczki i innymi akcesoria do pielęgnacji dłoni i stóp w jednym miejscu i ciesz się spokojną głową w momencie, gdy będziesz potrzebowała zrobić się na bóstwo. Tę samą regułę zastosuj do reszty kosmetyków. Podążaj za swoim ciałem i posegreguj je w zależności do celów stosowania. Osobno zgromadzisz więc produkty do pielęgnacji włosów, osobno maseczki i peelingi do cery, osobno balsamy do całego ciała. Półki bardziej dostępne przeznacz na produkty codziennej pielęgnacji, a także takie do dbania o higienę jamy ustnej. Te mniej stosowane możesz schować głębiej, ale dla ułatwienia zapakuj je do przezroczystych opakowań, które zazwyczaj używamy przy transporcie na lotnisku. Opakowania takie znajdziesz w każdej większej drogerii.

Pamiętaj, że ważne jest nie tylko co, ale i gdzie

Jeśli już mowa o opakowaniach należałoby również wspomnieć o innych budzących wyobraźnię opcjach. Produkty, które już zostały posegregowane na grupy mogą znaleźć swoje miejsce w specjalnie do tego celu zaprojektowanych pojemnikach takich jak koszyki i organizery na kosmetyki. Możemy zdecydować się na te wykonane z naturalnych materiałów takich jak wiklinowe kosze lub bambusowe pudełka, które przeniosą nas w klimat afrykańskiej sawanny albo krajów Dalekiego Wschodu lub też wybrać opcję bardziej współczesną, gdzie prostota i funkcjonalność plastikowych pudeł wcale nie umniejsza atrakcyjności ich wzorów. Wreszcie możemy zdecydować się na opcję alternatywnego szaleństwa i cieszyć oczy mirażem porcelanowych mis, których zdobnictwo mogłoby przywodzić na myśl rysunki plemienne ludów pierwotnych. Wybór jest duży, zarówno na duże portfele jak i na te mniejsze i tylko wyobraźnia jest granicą, w której dopieścimy naszą prywatną przestrzeń. Pamiętajmy, że świat jest teraz mocno w nurcie hand-made, więc jeżeli masz ograniczone zasoby finansowe nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabawił się twórczo i sam przygotował parę unikatowych pudełek ozdobnych. Bądź jak wielcy architekci i sam wykreuj swoją formę!

Szczotka i naturalne pudełko na kosmetyki

Zaprojektuj przestrzeń dookoła

Dookoła samych organizerów możesz dołożyć szczyptę dodatków, które sprawią, że cała przestrzeń ożyje w niesamowity sposób. Pamiętaj tylko, aby zdecydować się na jeden styl tak aby wszystko tworzyło spójną kompozycję. Możesz wybrać spośród muszelek, kamieni, płatków kwiatów albo świeczek zapachowych, cokolwiek wybierzesz sprawisz, że całość nabierze rumieńców, a ty poczujesz się jak w małym, prywatnym spa.

Kuferek na kosmetyki, dla osób mobilnych

Dobrą opcją, zwłaszcza dla osób często zmieniających miejsce zamieszkania jest kuferek do przechowywania kosmetyków. Taka przestrzeń na kółkach z duża ilością przegródek, przekładek i rozmaitych zakamarków, w których w łatwo dostępny i schludny sposób będzie można posegregować poszczególne kosmetyki sprawi, że poczujesz spokój w przypadku nieprzewidzianych relokacji. Wiesz, że wszystko, co niezbędne spakowane jest w jednym miejscu w odpowiednim porządku więc nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć. Takie rozwiązanie wprowadzi duża dozę relaksu i stabilności do Twojego świata kosmetyków.

Aluminiowy kuferek na kosmetyki

Podsumowanie

Te kilka wskazówek, które umieściliśmy sprawią, że na nowo odnajdziesz przyjemność z przebywania w swojej strefie pielęgnacyjnej. Bez zbędnych poszukiwań czy frustracji z powodu przeterminowanych czy skończonych kosmetyków, wprowadzony klimat prywatnego uzdrowiska otworzy przed Tobą swoje bogactwo za każdym razem kiedy zapragniesz relaksu i chwili tylko dla siebie.