Porządek w ogrodzie - 6 porad jak go utrzymać

Utrzymanie ogrodu wydawać się może trudną rzeczą. Do zapamiętania są zasady związane z porami roku, pogodą, glebą, kompostowaniem, nasionami, roślinami, przycinaniem, zbiorami i wieloma innymi czynnikami. Jednak ogrodnictwo nie może być niechlujne i niezorganizowane!

W tym artykule zebraliśmy kilka wskazówek, pomysłów i produktów, które wykorzystać możesz, jeśli chcesz utrzymać porządek w ogrodzie.

1. Zaplanuj rozmieszczenie i rodzaj roślin

Każdy z nas chciałby mieć wygodny i piękny ogród bez wielkich nakładów pracy. Porządek w ogrodzie osiągniesz w prosty sposób, jeśli wcześniej zaplanujesz układ roślin. Aby spędzić mniej czasu na utrzymaniu czystości i poświęcić więcej czasu na odpoczynek, staraj się nie sadzić roślin, które wymagają dużego nakładu pracy a co za tym idzie, tworzą nieporządek. Nie zaleca się umieszczania roślin w pobliżu parkingu, ścieżek i obszarów o dużym natężeniu ruchu.

Para robi porządki w ogrodzie

2. Trzymaj narzędzia i materiały w skrzyniach ogrodowych

Zarówno narzędzia jak i akcesoria ogrodowe postaraj się trzymać w łatwo dostępnym miejscu. Taka postawa ułatwia bowiem ogrodnictwo i pozwala pozostać utrzymać narzędzia w dobrym stanie przez wiele lat. Bez odpowiedniej przestrzeni do przechowywania, sięgając za razem do zatłoczonego garażu, z pewnością w krótkim czasie odczujesz dyskomfort.

Zdecydowanie warto postawić na dobrą organizację narzędzi i materiałów ogrodowych. W tym celu możesz wykorzystać np. skrzynie ogrodowe, do których sochowasz narzędzia i akcesoria według swojego upodobania. Aby ułatwić sobie pracę, dodatkowo możesz oznaczyć różne narzędzia za pomocą farb w sprayu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, do jakiej skrzyni schować jaki przedmiot oraz bez problemu znajdziesz swoje ulubione ciemnozielone narzędzie do pielenia w stosie kompostu! Zawsze dokładnie sprawdź, czy wszystko jest na swoim miejscu, zanim wyruszysz do domu wziąć gorący prysznic.

Skrzynia ogrodowa

3. Pamiętaj o regularnym koszeniu trawnika

Jeśli zależy Ci, aby panował porządek w ogrodzie, pamiętaj o reguralnym koszeniu trawnika. Jeśli pozostawisz trawę bez odpowiedniej pielęgnacji, w niedługim czasie możesz spodziewać się dżungli, która będzie trudna do opanowania. Po skoszeniu, kupki trawy możesz przenieść w jedno miejsce. Przydać Ci się może do tego, na przykład, duży pojemnik ogrodowy, w którym tymczasowo przechować możesz skoszoną trawę.

Dodatkowe wskazówki:

  • Trawę należy kosić tylko wtedy, gdy jest sucha. Najlepiej robić to, mniej więcej dwa razy w tygodniu, aby można było zostawić wycinki.
  • Zawsze usuwaj długą trawę po koszeniu.
  • W okresie suszy nie zaleca się kosić trawy na krótko.
  • Chroń swój trawnik przed gorącą pogodą.
  • Optymalne godziny podlewania trawnika to między 4-8 rano; możesz zainstalować automatyczny system do sterowania podlewaniem do nawadniania ogrodu w tych nieprzyjaznych godzinach.
  • Podczas podlewania trawnika należy użyć 10-15 litrów wody na m2 jako i należy pamiętać, że nadmierne podlewanie może prowadzić do powstawania pleśni.
Kosiarka kosząca trawnik

4. Zadbaj o czystość ścieżek

Jednym z najłatwiejszych sposobów na porządek w ogrodzie jest dbanie o schludność ścieżek i przestrzeni rekreacyjnych. Nie da się uniknąć spadania gałęzi oraz liści, szczególnie w wietrzne dni. Dlatego zawsze miej pod ręką narzędzia, takie jak grabie lub łopatę, które możesz łatwo wykorzystać do usuwania opadłych, suchych liści i gałązek. W innym przypadku, Twój piękny ogród może łatwo zamienić się w las. Sprzątnięte odpady naturalne składować możesz w oddzielnym pojemniku na śmieci / kompost. Następnie możesz poddać je recyklingowi i umieścić z powrotem w ogrodzie. Przynajmniej raz dziennie sprzątaj ogród, aby wyglądał na świeży każdego dnia

Ścieżki w Twoim ogrodzie są wyjątkowo podatne na warunki atmosferyczne. Staraj się regularnie zamiatać i pielęgnować tego rodzaju powierzchnie znajdujące się w Twoim ogrodzie. W razie widocznych pęknięć lub innego rodzaju uszkodzeń, nie zwlekaj z naprawami i konserwacją.

Czyszczenie ścieżki ogrodowej

5. Nie pozwól rozprzestrzenić się chwastom i szkodnikom

Zaniedbane ogrody zwykle mają dużą liczbę rosnących chwastów. Utrudniają one wzrost roślin wchłaniając wszystkie składniki odżywcze, których rośliny potrzebują do wzrostu. Szkodniki te mogą niszczyć roślinność w Twoim ogrodzie, a nawet być przyczyną chorób drzew i rozprzestrzenia się zarazków. Oczywiście, zawsze możesz użyć dobrych środków chwastobójczych lub pestycydów, ale jeśli preferujesz wyłącznie naturalne środki, istnieją pewne sprawdzone metody. Na przykład: rozpylanie nierozcieńczonego białego octu. Metoda ta zalecana jest przez ekspertów ogrodniczych i pozwala ona dobrym owadom, takim jak pszczoły, bezproblemowo korzystać z Twojego ogrodu.

Dodatkowe wskazówki:

  • Aby zapobiec wzrostowi chwastów, należy gęsto sadzić rośliny, minimalizując przestrzeń dostępną dla chwastów.
  • Zastosowanie ściółki zapobiega kiełkowaniu nasion chwastów.
  • Jeśli chcesz pozbyć się istniejących chwastów, usuń źródło. Dostań się do korzeni za pomocą narzędzi do pielenia.
Ręka trzymająca narzędzie do chwastów

6. Elektryczność w ogrodzie jest ważna!

Robiąc wiosenne sprzątanie na wiosnę i lato, jednocześnie sprawdź stan instalacji elektrycznej w ogrodzie. Napraw samodzielnie wszelkie możliwe usterki związane z ogrodowym systemem oświetlenia lub skorzystaj z pomocy specjalistów. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ ogród to miejsce, które musi kojarzyć się z idealnym odpoczynkiem. Nie może w nim zabraknąć światła, dzięki któremu poczytasz wieczorem swoją ulubioną książkę.

Cóż, wygląda na to, że to wszystko. Mamy nadzieję, że zaproponowany przez nas plan pracy pomoże Ci w trudnym, ale bardzo ważnym i niezbędnym zadaniu - przeprowadzeniu wiosenno-letnich porządków ogrodowych. W naszych regularnych publikacjach znajduje się wiele wskazówek dotyczących sezonowych prac ogrodowych, które z pewnością przydadzą się zarówno początkującym ogrodnikom jak i tym bardziej zaawansowanym.

Najprawdopodobniej nie wspomnieliśmy o wszystkich możliwościach utrzymywania porządku w ogrodzie i być może przegapiliśmy coś ważnego. Dlatego prosimy o dodawanie komentarzy - powiedzcie nam, jak Wy radzicie sobie z ogrodowymi pracami porządkowymi?

Dekoracyjna lampka w ogrodzie