Powiększ swoją łazienkę tymi 4 prostymi sposobami

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w małych mieszkaniach. A jeśli przestrzeń życiowa jest mała, to zapewne posiada małą łazienkę. Jeśli myślisz o nowej aranżacji tego pomieszczenia lub po prostu zmianie dekoracji, w dzisiejszym artykule podamy kilka pomysłów, jak sprawić, aby Twoja mała łazienka wyglądała na większą.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności, aby mała łazienka wyglądała na większą. Jednak pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, aby Twoja łazienka była funkcjonalna, bez względu na to, jak bardzo jest mała. W tym miejscu spędzamy zwykle wiele godzin, musi być zatem ono odpowiednio wygodne i praktyczne. Dlatego pamiętaj, aby dostosować swoją łazienkę do potrzeby swoich i swojej rodziny.

Kiedy stajemy przed koniecznością udekorowania pomieszczenia, często ogranicza nas jego niewielka powierzchnia. Jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do dekoracji są łazienki, ponieważ większość znajdujących się w nich elementów jest stała: toaleta, prysznic, kafelki i podłogi. Te elementy są w łazience od samego początku i bez ich zmiany, przekształcenie łazienki nie jest prostym zadaniem. Jako więc, że nie mamy innego wyboru, jak pracować z warunkami, które wcześniej nam dano, możemy jedynie wykorzystać dodatki takie jak kolorowe zasłony, rośliny, lustra, niektóre meble.

W świecie dekoracji nie ma bezbłędnych zasad, a nawet niewielkie niuanse mogą zaważyć na wyglądzie danego pomieszczenia: jasne odcienie zbliżone do bieli dodają więcej światła i potrafią stworzyć poczucie większej przestrzeni, czyli efekt bardzo pożądany w małej łazience. Nie zawsze jednak jest możliwe osiągnięcie efektu większej przestrzeni poprzez kolory, więc musimy uciekać się do innych strategii, które pomogą wizualnie powiększyć pomieszczenie.

1. Umieść lustro przed drzwiami wejściowymi łazienki

Jednym z pierwszych pomysłów, które pozwolą Ci optycznie powiększyć łazienkę, jest wykorzystanie luster. Lusterka montowane na ścianie pomogą Ci wizualnie powiększyć i poszerzyć przestrzeń. Nie jest to jednak takie proste i nie wystarczy umieścić lustra na wszystkich ścianach łazienki, aby dodać jej iluzorycznych metrów kwadratowych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak prawidłowo umieścić lustro w łazience i uzyskać pożądany efekt.

Nie umieszczaj luster na wszystkich ścianach

Jeśli położymy lustra na kilku ścianach, zwłaszcza jeśli są to ściany przeciwległe, stworzymy wrażenie nieskończonej przestrzeni, która zamiast powiększać łazienkę, da nam poczucie przytłoczenia. Unikaj więc takiego montażu.

Rozmiar lustra powinien być wystarczająco duży, aby pokryć kąt 180 °

Jeśli powiesisz na ścianie małe lusterko, kiedy staniesz przed nim, wizja reszty Twojej łazienki pozostanie ukryta i nie osiągniesz efektu powiększenia przestrzeni.

Gdzie umieścić lustro w łazience?

W zasadzie idealnym miejscem na umieszczenie lustra w łazience to ściana znajdująca się przed drzwiami wejściowymi. W ten sposób osiągniesz efekt odbitej przestrzeni, która optycznie powiększy łazienkę. Jeśli w Twojej łazience umywalka nie znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych, pozostań przy jednym lustrze, tym nad umywalką. Umieszczenie zbyt wielu luster grozi nasyceniem łazienki obrazami odbijającymi się w nieskończony sposób.

Krótko mówiąc, najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków jest wybór lusterka o średnim lub dużym rozmiarze (na przykład: 1,2 metra szerokości i 80 cm wysokości) umieszczonego przed umywalką, jeśli to możliwe, skierowanego w stronę drzwi wejścia do łazienki.

Modna łazienka z dużym lustrem

2. Małe półki po jednej stronie zlewu

Przestrzeń znajdująca się obok zlewu często jest mało używana. Dzięki temu możesz wykorzystać ją, montując na niej półki, na których umieścisz najbardziej potrzebne Ci, łazienkowe przedmioty. W ten sposób wyeliminujesz stawianie ich na widoku, w związku z czym optycznie powiększysz przestrzeń łazienki. Niestety, nieład zawsze optycznie zmniejsza wygląd pomieszczenia.

Nowoczesna łazienka w kolorach szarym i brązowym

3. Miejsce do przechowywania

Przechowywanie (sprytne przechowywanie) jest kluczem do tego, aby Twoja łazienka wyglądała na większą niż jest w rzeczywistości. Spróbuj zmaksymalizować przestrzeń ścian, montując półki, szafy, a nawet wykonując otwory w ścianach. Wytworzy to bardziej uporządkowaną, czystą atmosferę i bardziej otwartą przestrzeń, dzięki czemu łazienka będzie wyglądać na dużo większą. Wykorzystaj również przestrzeń narożników, montując w nich półki lub szafy.

Jeśli chcesz, aby Twoja mała łazienka pozostała przestrzenna, nie musisz od razu dokonywać rewolucji. Wystarczy, że wybierzesz piękną i funkcjonalną dekorację, która zawiera również możliwość przechowywania rzeczy. W ten sposób utrzymasz większy porządek w łazience. Małe łazienki uwielbiają być czyste i schludne! Na przykład, możesz kupić stylowy mebel dekoracyjny, który umieścisz w przestrzeni pod zlewem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie on nadal widoczny a jednocześnie będzie miejscem przechowywania przedmiotów. Nie zapomnij także wykorzystać przegródek w szufladach, które będą idealne do przechowywania małych akcesoriów, takich jak, na przykład, szczotki, grzebienie, pomadki do ust lub kremy.

Pionowe meble dekoracyjne

Aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca w niewielkiej łazience, polecamy wybrać wielopoziomowe meble dekoracyjne. Ciekawie wyglądający i oryginalny mebel przykuje uwagę, dzięki czemu odciągnie skupienie na wielkości pomieszczenia. Natomiast wybierając mebel z pionowymi szufladkami, zyskasz dużo miejsca do przechowywania, bez zajmowania cennej przestrzeni łazienki.

Wnętrze klasycznej łazienki ze stylową wanną

4. Użyj jasnych kolorów

Aby jakikolwiek pokój wyglądał na większy niż jest, zwykle zaleca się malowanie ścian przy użyciu jasnych kolorów lub pasteli. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kolor płytek i ceramiki, by móc stworzyć dobrą kombinację barw. Ściany powinny być pomalowane na kolor podkreślający pozostałe elementy łazienki.

Biały kolor jest idealny, aby nadać pomieszczeniu dodatkowej przestrzeni, ponieważ przenosi on jasność i spokój na pomieszczenie, w którym się znajduje. Specjaliści od dekoracji zalecają wykonanie pewnych kontrastów z innymi kolorami, zarówno za pomocą farby, jak i umieszczając niektóre wzory na ścianach.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas 4 pomysły pozwolą Ci zaaranżować łazienkę w najbardziej optymalny sposób. Pamiętaj, że czasami naprawdę proste rozwiązania mogą odmienić wygląd całego pomieszczenia.

Minimalistyczna łazienka w okrągłym oknem