Powrót do szkoły - wybieramy niezbędne akcesoria

Pierwszy dzień szkoły poprzedzają radosne przygotowania. To rytuał, który powtarza się co roku pod koniec wakacji. Sierpień i początek września to czas na wyposażenie pokoju ucznia w niezbędne meble i akcesoria.

Największe emocje towarzyszą nam, gdy maluch idzie do zerówki. To pierwszy krok w dorosłość — radość miesza się z niepewnością. Dlatego bardzo starannie przygotowujemy mu miejsce do nauki oraz szukamy najlepszego wyposażenia pokoju najmłodszego ucznia. Pomożemy Ci wywiązać się z tego zadania na szóstkę.

Tablice do pokoju dziecięcego 

Plan lekcji, terminy sprawdzianów czy fiszki z nauki języków obcych dobrze jest mieć w zasięgu wzroku. Tablice na notatki to genialny wynalazek, które pomaga w organizacji nauki i pracy. Po pierwsze jest świetnym miejscem do przypięcia planu lekcji i terminów zajęć pozalekcyjnych. To zdecydowanie ułatwia pakowanie plecaka.

Drugą, ważną zaletą tablic na notatki jest fakt, że pomagają w nauce. Udowodniono bowiem, że gdy mamy przed oczyma tekst, to przyswajamy go zupełnie nieświadomie. To doskonale sprawdza się podczas nauki słówek z języków obcych, tabliczki mnożenia czy dat na lekcje historii. Jeśli dziecko przebywając w pokoju, widzi zapisane na fiszkach słówka czy działania, to jego mózg automatycznie je zapamiętuje. Warto skorzystać z tej metody, bo zdecydowanie ułatwia opanowanie partii materiału, których trzeba nauczyć się na pamięć. 

Krzesła i taborety dla dzieci 

Wybór odpowiedniego krzesła dla dzieci jest bardzo istotny. Chodzi bowiem o utrzymanie prawidłowej postawy podczas nauki. Jeśli chcesz zadbać o zdrowy kręgosłup swojego dziecka, dopasuj krzesło do jego wzrostu. Siedzisko powinno być na takiej wysokości, aby stopy dziecka swobodnie spoczywały na podłodze. Oparcie natomiast jest niezbędne, aby pomóc utrzymać wyprostowany kręgosłup podczas siedzenia.

Krzesła biurowe na kółkach nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Mają wyższą podstawę, a dziecko chcąc oprzeć stopy, krzywi je w nienaturalny sposób by spoczęły na podstawie. Krzesło na nóżkach jest stabilniejsze i wbrew obiegowej opinii również zdrowsze. Brak możliwości odchylenia oparcia powoduje, że krzesło wymusza utrzymanie wyprostowanej pozycji. Nie chodzi o to, aby dziecku było wygodnie — wręcz przeciwnie. Chodzi o to, aby nauczyło się siedzieć prawidłowo, bo to ważne dla jego zdrowia. Do wypoczynku lub spędzania czasu z przyjaciółmi służyć mogą kolorowe pufy, lub miękkie fotele. Ich również nie powinno zabraknąć w pokoju dziecka w wieku szkolnym. Wnętrze powinno być urządzone nie tylko z myślą o nauce, ale również wypoczynku i spotkaniach z kolegami.

Akcesoria do pokoju dziecka

Stoliki dla dzieci 

Maluchy, które idą do zerówki, nie są jeszcze na tyle wysokie, aby siedzieć przy pełnowymiarowym biurku. Stoliki dla dzieci są dopasowane do ich niskiego wzrostu, więc dziecko siedzi w niewymuszonej, naturalnej pozycji. Należy pamiętać, aby z wiekiem wymieniać te meble na wyższe, aby dziecko nie musiało pochylać się nad blatem.

Gdy maluch idzie do pierwszej klasy, potrzebuje innego rodzaju mebla — biurka lub konsoli, na której będzie odrabiać lekcje. Małe konsole to doskonałe rozwiązanie do pokoju o niewielkiej powierzchni. Nie zajmują wiele przestrzeni, a przy tym prezentują się bardzo nowocześnie. Szczególnie dziewczętom przypadły do gustu. Szczególnie te z lustrem, które mogą służyć zarówno jako toaletka, jak i blat do nauki.

Lampki na biurko 

Odpowiednie lampki dla dzieci odgrywają ogromną rolę przy pracy i nauce. Blat, przy którym dziecko odrabia lekcje, powinien być jasno oświetlony, Wówczas wzrok dziecka nie będzie nadwyrężony i nie będzie ono nienaturalnie pochylać się nad zeszytem. Strona, po której stoi lampka również ma znaczenie. Szczególnie w przypadku dzieci leworęcznych, które zasłaniają sobie linię pisania dłonią. Oświetlenie powinno padać tak, aby dziecko nie zasłaniało sobie zeszytu.

Warto kupić lampkę na regulowanym ramieniu, wówczas ustawienie odpowiedniego kąta padania światła na blat nie będzie sprawiać żadnych kłopotów. Ważne jest również natężenie i barwa światła do czytania. Powinno być mocne, ale nie na tyle by raziło w oczy, natomiast jego barwa neutralna w stronę białej. Pokój dziecięcy to nie tylko miejsce do nauki i zabawy, ale również sypialnia. Dlatego warto wybrać lampkę, która posiada regulację natężenia światła. Jeśli wybierzemy taki model, to lampka biurkowa może pełnić również funkcję lampki nocnej.

Jak dobierać akcesoria do nauki dla dziecka?

Chcąc stworzyć dziecku przyjazną przestrzeń do nauki, zadbaj, by była odpowiednio uporządkowana. Nadmiar bodźców nie sprzyja skupieniu, zatem kolorystyka mebli i elementów wyposażenia miejsca do nauki powinna być odpowiednio stonowana. Neutralne barwy i brak tzw. rozpraszaczy sprawią, że uczeń łatwiej skupi się na wykonywaniu swoich obowiązków.

Skupieniu, sprzyjają pastele, ale również naturalna zieleń w otoczeniu. Zatem w pokoju dziecka nie powinno zabraknąć również kwiatów doniczkowych. Dekoracje i zabawki powinny znajdować się w innym miejscu niż to, w którym dziecko odrabia lekcje. Dobrze jest podzielić jego prywatną przestrzeń na strefy, wówczas aranżacja będzie harmonijna, a dziecko będzie bardziej skupione podczas nauki.