Pracuj w dobrym świetle - jaka lampka na biurko?

Trudno wyobrazić sobie biurko bez stojącej na nim dobrej lampki. Praca z dokumentami, czytanie książek, przygotowywanie prezentacji - czynności te są niemożliwe bez wygodnego i bezpiecznego dla oczu oświetlenia. Dlatego przed zakupem lampki biurkowej musisz dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji, które pomogą Ci wybrać właściwy model. W tym artykule zebraliśmy kilka porad dotyczących lampek biurkowych. Zaprezentujemy także parę interesujących modeli. Zapraszamy do lektury!

Cel lampy biurkowej

Lampka biurkowa jest ważnym elementem w pomieszczeniu biurowym ponieważ ma ona znaczący wpływ na pracę. Niezależnie od tego, czy Twoje zadanie polega na pisaniu na klawiaturze, czy czytaniu drobnego druku, z pewnością zależy Ci na tym, aby wszystko widzieć wyraźnie i bez męczenia oczu. Właśnie w tym celu powstały lampki na biurko. Nowoczesne modele mogą być wykorzystywane do więcej niż tylko jednego celu, np. mogą być dodatkowym oświetleniem pokoju. A dzięki ogromnej ofercie sklepów, niegdyś nudna lampa sama w sobie może stanowić odważny dodatek do wnętrza pomieszczenia. Na przykład, metalowa lampka na biurko AUDE w kolorze czarnym, będzie świetną dekoracją pokoju w stylu industrialnym.

Rozmiar lampy

Wybierając rozmiar lampki na biurko, najpierw zastanów się nad wielkością swojego obszaru roboczego. Weź pod uwagę także wielkość biurka i rodzaj wykonywanej przy nim pracy. Większe biurka, takie jak stoły kreślarskie, posiadają większy obszar, który musi zostać oświetlony, a zatem wymagają wysokich lamp z długim ramieniem, które sięgnie przez całą długości biurka. Jeśli natomiast Twoja przestrzeń robocza jest niewielka, możesz zdecydować się na kupno małej lampki. Model LOFT na biurko będzie świetnie prezentował się w przestrzeni o charakterze industrialnym.

Ilość światła

Zmęczenie oczu nie jest żartem, a odpowiedni rodzaj oświetlenia pomoże w walce z tym problemem. Wzrok starzeje się razem z Tobą, dlatego im jesteś starszy bądź starsza, będziesz potrzebować więcej światła do pracy w komfortowych warunkach. Starsze oczy są również bardziej wrażliwe na mocne światło, warto zatem w tym przypadku wybrać lampkę z bardziej skoncentrowaną wiązką światła. Światło LED doskonale nadaje się do oświetlenia miejsca pracy lub biurkowego blatu. Ten rodzaj żarówek nie tylko zużywa mniej energii, lecz także wyróżnia się właśnie kierunkowym skupieniem wiązki światła. Lampka dla dorosłej osoby, która dobrze sprawdzi się do oświetlania biurka, powinna mieć moc co najmniej 5-10 watów.

Kąt padania światła

Lampka na biurko powinna być ustawiona nad głową, z wiązką nie świecącą w oczy. Wybierając odpowiedni dla siebie model lampki, dobrze jest kupić taki, który można ustawiać pod kątem i nim manipulować. Ta opcja zapewni Ci elastyczność potrzebną do wygodnego ustawiania światła. W celu polepszenia widoczności w swoim miejscu pracy, możesz także dodać inne światła, takie jak kinkiety. Dzięki temu będziesz zawsze pracować w odpowiednio doświetlonej przestrzeni, a co za tym idzie, nie będziesz nadwyrężać swojego wzroku.

Styl i design lampy

Jeśli chodzi o wygląd lampki na biurko, często sprowadza się on do osobistych preferencji. W dzisiejszych czasach wiele osób dopasowuje swoją lampkę do ogólnego wystroju własnego domu. Jeśli zatem w Twoim lokum dominuje styl glamour, lampka na biurko także może go jakoś podkreślać. Natomiast dla zwolenników stylu loftowego, doskonale sprawdzą się metalowe, czarne modele lampek biurkowych.

W rzeczywistości wygląd lampy biurkowej jest kwestią drugorzędną, a pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jej projekt. Kształt i kolor lampy powinien być taki, aby:

  • Kolor nie powinien odwracać Twojej uwagi od pracy.
  • Okuliści nie radzą wybierać lampek w kolorze czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Najlepiej zatrzymać się przy lampie o neutralnym, a nawet czarnym kolorze.
  • Również podstawa lampy powinna być matowa, ponieważ błyszczący odcień będzie nieprzyjemnie odbijać światło.
  • Nie powinno się też wybierać przezroczystych, metalowych lub innych nietypowych odcieni.

Możliwość regulacji jasności

W lampach na biurko możliwość zmiany jasności jest zdecydowanie dodatkowym atutem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz zmienić natężenie światła w zależności od pory dnia i ogólnego oświetlenia miejsca pracy. Wiele lamp zamiast konwencjonalnych przełączników wyposażona jest w ściemniacze, które są instalowane w urządzeniu. Za pomocą pokrętła możesz regulować jasność lampki - od słabego światła do intensywnego. Żarówki i lampy halogenowe mogą współpracować z takimi przełącznikami.

Źródła światła LED z reguły nie mają takiej możliwości, ale niektóre z nich są kompatybilne z regulatorami - w charakterystyce technicznej takich lamp jest znak o tej możliwości lub nazywane są lampami ściemnialnymi.

Co jeszcze warto wiedzieć o lampkach na biurko?

Lampka do pracy powinna dawać równomiernie miękkie światło, zbliżone do naturalnego. Do tego najlepiej nadają się lampy LED, halogenowe lub żarowe o matowym wykończeniu. Te ostatnie nie są jednak całkowicie bezpieczne dla małych dzieci, ponieważ dość mocno się nagrzewają, dlatego można je polecić tylko osobom dorosłym.

Biurko z laptopem i lampką