Praktyczna ochrona - pokrowiec na deskę do prasowania

Pokrowiec na deskę do prasowania nie tylko osłania i chroni jej powierzchnię. Może również sprawić, że ten codzienny obowiązek będzie zajmować mniej czasu. Wszystko zależy o tego, jaki model pokrowca wybierzesz.

Za pomocą pokrowca możesz nadać drugie życie podniszczonej desce do prasowania. Wybór modeli, materiałów z jakich są wykonane, kolorów i wzorów może przyprawić o zawrót głowy. Nasz poradnik pomoże Ci dobrać odpowiedni model, który będzie pasować do Twojej deski. Jest to takie akcesorium, które możesz z łatwością zdjąć i wymienić na nowy jeśli zniszczy się lub straci pożądane właściwości.

Jaki mamy wybór – funkcjonalności i rozmiary

Dobrze dobrany pokrowiec posłuży Ci przez wiele lat. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak dużo prasujesz i jakości wykonania produktu. Do szycia pokrowców powszechnie wykorzystuje się bawełnę – jej powierzchnia pozwala na wygodne manewrowanie żelazkiem, a sama tkanina jest oddychająca, więc zachowana jest prawidłowa cyrkulacja powietrza.

Oczywiście sama bawełna jest tylko zewnętrzną powłoką. Potrzebny jest jeszcze odpowiedni wkład, aby prasowanie było bezpieczne. Najczęściej jest to odpowiednio dobrana gąbka, której zadaniem jest przede wszystkim izolacja powierzchni deski przed nadmiernym nagrzewaniem. Zdecydowanie łatwiej jest prasować na lekko miękkiej powierzchni, więc wkład wpływa również na komfort wykonywania tej czynności.

Nowoczesne modele otrzymują różnego rodzaju powłoki, którymi powleka się bawełnę. Mają one zadanie wydajne odprowadzanie ciepła i pary wodnej. Ale również to, aby prasowanie było znacznie wydajniejsze. Modele metalizowane lub z powłoką ceramiczną odbijają ciepło z żelazka z powrotem do tkaniny. To sprawia, że rozprasowanie najcięższych zagnieceń staje się znacznie łatwiejsze. Część ubrań można prasować w ten sposób wyłącznie na jedną stronę, więc czas jaki spędzimy nad deską do prasowania jest o połowę krótszy.

Deski różnych producentów różnią się od siebie rozmiarem i czasem również nieznacznie kształtem. Dlatego, aby dobrać pokrowiec, trzeba dobrze zmierzyć deskę. Zbyt mały naturalnie nie pokryje całej powierzchni, za duży natomiast będzie się przesuwać i utrudni prasowanie.

Powszechnie stosowane rozmiary pokrowców to:

  • pokrowiec na deskę do prasowania 100x30 cm;
  • pokrowiec na deskę do prasowania 110x30 cm;
  • pokrowiec na deskę do prasowania 120x40 cm;
  • pokrowiec na deskę do prasowania 140x40 cm.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie – uniwersalny pokrowiec na deskę do prasowania. Taki pokrowiec posiada regulację, dzięki której dopasujesz go do każdej domowej deski do prasowania.

Jakie mocowanie pokrowca do deski?

Do wyboru mamy pokrowce, które na całym swoim obwodzie mają wszytą gumkę, która naciąga pokrowiec na deskę. Są również pokrowce, które mocuje się na gumowych uchwytach, w tym wypadku rozmiar pokrowca musi idealnie pasować do Twojej deski. Trzeci sposób mocowania to sznurki, którymi samodzielnie ściągamy brzegi pokrowca po nałożeniu go na deskę. Bardzo często stosuje się je w uniwersalnych pokrowcach – bo wówczas dopasowanie jest najłatwiejsze.

Jak prasować szybciej? Kilka sprawdzonych porad

Tajemnicą szybkiego prasowania jest… sposób wieszania prania. Otóż jeśli rozwiesisz ubrania do suszenia w sposób przemyślany, wówczas pojawi się na nich mniej zagnieceń. Zatem po wyjęciu prania z pralki dokładnie strzepujemy każdą rzecz.

Po czym wieszamy je równomiernie na suszarce. Nie zawsze mamy możliwość rozłożenia deski do prasowania natychmiast po wysuszeniu prania. Odłożenie świeżo wypranych rzeczy byle sprawi, że będziemy mieć więcej pracy przy ich prasowaniu. Dlatego układamy je starannie, aby uniknąć powstawaniu dodatkowych zagnieceń.

Jak dbać o pokrowiec na deskę do prasowania?

Ze względu na to, że pokrowca na deskę do prasowania nie wolno prać w pralce, należy uważać, aby go nie zabrudzić. Jeśli już nam się to przydarzy – zabrudzenie należy wyczyścić ręcznie. Za pomocą miękkiej gąbki i delikatnego środka np. płynu do mycia naczyń możemy sprać plamę. Potem oczywiście możemy wysuszyć mokrą tkaninę żelazkiem. Oczywiście zanim zaczniemy używać środka czyszczącego trzeba sprawdzić czy producent dopuszcza taka czynność. Niektóre z powłok stosowanych przez producentów pokrowców na deski do prasowania stracą swoje właściwości po intensywnym szorowaniu.

Kiedy zdarzy się przypalenie tkaniny pokrowiec oczywiście jest do wyrzucenia. Czasem zdarza się, że prasując zapomnimy się i jedziemy na nadruk, którego prasować nie wolno. Zwykle dochodzi do przypalenia i zabrudzenia żelazka. Stopę należy wyczyścić i pod żadnym pozorem nie próbuj usunąć zabrudzenia przesuwając żelazkiem po pokrowcu. Zniszczony pokrowiec należy wymienić na nowy – prasując na przypalonym lub zaplamionym pokrowcu ryzykujesz zniszczenie ubrań. Zakup pokrowca nowego pokrowca nie jest wielkim wydatkiem, a po wymianie uszkodzonego na w pełni funkcjonalny odzyskasz komfort prasowania – zrobisz to szybciej i efektywniej.