Praktyczny pokój dziecięcy w 5 krokach

Czego potrzebuje Twoje dziecko?

Najczęstszym błędem popełnianym przy urządzaniu wnętrz jest skupianie się na kolorystyce i dekoracjach zamiast na potrzebach osoby, która będzie w pokoju mieszkać. Zanim zaczniesz wybierać meble i dodatki, poważnie zastanów się, czego potrzebuje Twoje dziecko. Naturalnie w każdym wieku potrzeby będą inne, ale zawsze łączyć je będą podstawowe filary, czyli: wygodne miejsce do spania, przestrzeń do spędzania wolnego czasu, kącik do nauki i dobrze zorganizowane przechowywanie zabawek. Bardzo ważnym aspektem urządzania dziecięcego pokoju jest zaplanowanie oświetlenia — poza głównym potrzeba jeszcze kilku dodatkowych punktów — lampka nocna czy oświetlenie do nauki. Na koniec dekoracje — o nich nie można zapomnieć, ponieważ estetyka wnętrza również wpływa na samopoczucie malucha. 

Wybierz styl — wesoły czy romantyczny?

Ten wybór powinien należeć do Twojego dziecka. Jeśli jest jeszcze zbyt małe, by się wypowiedzieć — zbuduj aranżacji na podstawie jego upodobań. Jeśli radośnie reaguje na zwierzęta i bez pluszowej pandy nie zaśnie to najlepiej będzie czuło się w pokoju, w którym motywem przewodnim będzie dzika przyroda. W ostatnich sezonach bardzo modny jest styl urban jungle — wnętrza w soczystych zieleniach, roślinne desenie i wizerunki rajskich ptaków. Ten styl ma również swój dziecięcy odpowiednik. 


Sympatyczne zwierzaki — małpy, żyrafy czy kolorowe papugi znajdziemy wśród najmodniejszych dekoracji dziecięcego pokoju. Takie akcenty możemy stosować na tapetach, za pomocą tekstyliów np. zasłon i mebli. Siedzisko w kształcie słonia lub hipopotama z pewnością podbije serce kilkulatka. Ten styl świetnie sprawdzi się, gdy aranżujemy pokój dla rodzeństwa. 


We wnętrzach dziecięcych bardzo mocno zaznaczył się styl skandynawski w odmianie retro. Królują tu pastele i biel, proste formy i dekoracje przywodzące na myśl pokoje dziecinne z początku XX w. Ten styl jest odpowiedni, by urządzić pokój małej dziewczynki. Natomiast nastolatki pokochały boho. Ten romantyczny eklektyzm to naturalne materiały, etniczne ozdoby i bardzo stonowana kolorystyka. W takim wnętrzu czujemy się dobrze, bo naturalne materiały i barwy emanują spokojem. 

Jakie kolory w pokoju dziecięcym?

Pierwszym skojarzeniem zawsze są pastele, ale nie musisz się do nich ograniczać. Wybór kolorystyki jest bardzo indywidualną kwestią i delikatną. Dlaczego? Ponieważ o ile dekoracje można zmienić, to ścian nie będziemy malować co roku. Rodzice małych dziewczynek bardzo często wpadają w pułapkę różu. Malowanie ścian na ten kolor to jeden z najgorszych pomysłów — szczególnie gdy wybierzemy jego ciemne i intensywne odcienie. Po pierwsze taki kolor ścian będzie męczył dziecko i powodował u niego niepotrzebne pobudzenie. Po drugie bardzo szybko okaże się, że nasza księżniczka już różu nie lubi i stanowczo domaga się zmian, bo nie jest już małą dziewczynką. 


Zatem do wyboru koloru ścian i podłogi podchodzimy bardzo zachowawczo i z myślą o tym, że wraz z wiekiem gusta kolorystyczne dzieci się zmieniają. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie neutralnej bazy — białe, kremowe czy jasnoszare ściany to doskonała podstawa do tego, by dobrać dekorację w dowolnym kolorze. Róż czy inny ulubiony kolor dziecka zastosuj w dekoracjach i tekstyliach, które możesz z czasem zmienić. 

Meble niezbędne do nauki i do zabawy

Wybierając meble dla dzieci kieruj się potrzebami małego lokatora — nie zawsze gotowy zestaw z popularnej sieciówki będzie trafionym wyborem. Ważne są upodobania malucha, jego pasje i sposób, w jaki spędza swój czas. Z tym aspektem bardzo mocno wiąże się temat mebli do przechowywania zabawek. Zanim je wybierzesz przejrzyj zabawki dziecka. Mała miłośniczka lalek z pewnością ucieszy się z regału w kształcie domku dla nich. Gdy dziewczynka wyrośnie z zabawy lalkami taki regał będzie świetnym miejscem na książki dla dzieci. Natomiast pasjonat budowania z klocków potrzebuje miejsca do eksponowania swoich budowli, ale też regału — organizera do przechowywania setek niewielkich elementów. 


W każdym pokoju dziecięcym powinien znaleźć się mebel do przechowywania gier planszowych i puzzli — dzieci je uwielbiają. Ze względu na to, że spakowane są w pudełka to możemy zdecydować się na przechowywanie ich w pojemnej skrzyni. Taki mebel ma tę zaletę, że może być dodatkowym miejscem do siedzenia w pokoju dziecka. Wystarczy na pokrywie ułożyć miękkie poduszki i już mamy wygodny, wielofunkcyjny mebel. 


Jak urządzić miejsce do nauki dla dziecka? To zadanie jest tematem na osobny artykuł, tu zarysujemy go bardzo ogólnie. Nauka w domu powinna odbywać się w miejscu cichym, dobrze zorganizowanym i odpowiednio oświetlonym. Kącik do nauki powinien być osobną strefą — nawet jeśli pokój jest bardzo kolorowy to miejsce od nauki powinno być stonowane i pozbawione rozpraszaczy. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie skupić się na nauce. 

Czas na dekoracje i dodatki

W pokoju dziecięcym to zabawki stanowią najpiękniejszą dekorację. Własnoręcznie zbudowane modele, czy obrazki autorstwa młodego człowieka sprawiają, że wnętrze nabiera indywidualnego charakteru. 


Zwykle pokój dziecięcy jest niewielki i dodawanie do niego kolejnych elementów wyposażenia sprawi, że wnętrze straci na funkcjonalności. Dlatego warto wybrać nie tyle dekoracje, ile ładne elementy wyposażenia. Taką praktyczną dekoracją może być ozdobne pudło na zabawki lub stylowy namiot dziecięcy. Ta druga propozycja szczególnie przypadnie do gustu przedszkolakom. Dzieci w wieku szkolnym i nastolatki preferują bardziej „dorosłe” dekoracje w postaci plakatów lub zdjęć oprawionych w ozdobne ramki.  


Urządzając pokój dziecka pamiętaj o tym, by zachował swoją funkcjonalność i był przestrzenią przyjazną dla malucha. Nie przeładowuj go dekoracjami, pamiętając o tym, że dzieci też potrzebują się wyciszyć i odpocząć od bodźców, którymi jesteśmy atakowani na co dzień. 


Share this