Prosty sposób na domową tortillę

Meksykańska kuchnia staje się coraz bardziej popularna. Nie wszystkie potrawy jesteśmy w stanie odtworzyć w Polsce, ale warto wykorzystać pewien uniwersalny element kuchni południowoamerykańskiej -- tamtejsze okrągłe pieczywo. Tortilla jest plackiem z mąki kukurydzianej lub pszennej, do którego możemy włożyć wybrane składniki i zawinąć. Tak podane danie nazywa się Wrap. Nie poleca się kupować gotowych tortilli, głównie ze względu na skład. Dlatego przedstawię bardzo prosty sposób na domową tortillę.

W sklepach można znaleźć gotowe tortille, ale stanowczo odradzam ten wybór, ponieważ, podobnie jak pieczywo tostowe, zawiera dużą ilość konserwantów, a smak pozostawia wiele do życzenia. Kupowanie ich jest niepotrzebne, kiedy, domowy wypiek jest bardzo łatwy do przygotowania.

Nazewnictwo

Uwaga! Meksykańska tortilla to coś zupełnie innego niż hiszpańska tortilla, która jest pieczonym ziemniaczanym omletem. Niektórzy nazywają tortillą trójkątne chipsy, które jemy z salsą albo dipem. Nazywa się je też nachos i zbieżność z tortillą nie jest przypadkowa, ponieważ wytwarza się je właśnie z tego placka, odpowiednio przyprawionego i pociętego w jednakowe kształty.

Do przyrządzenia 10 placków będziemy potrzebować:

Mąka - 2 szklanki (~350g)

Sól - pół łyżki

Tłuszcz - 3 łyżki

Gorąca woda - 3/4 szklanki

Oraz patelnia. Możemy użyć zwykłej patelni do naleśników.

Mąka

Mąka potrzebna do wypieku wcale nie musi być kukurydziana, możemy użyć także pszennej mąki tortowej. Oryginalny przepis zawiera nixtalizowaną mąkę o nazwie "Hari Masa" albo “Masa Harima”. Różni się ona od klasycznej mąki kukurydzianej tym, że jest dużo drobniejsza niż zwykła mąka i proces jej przygotowywana wymaga moczenia suchych ziaren kukurydzy w ciepłej wodzie z wapnem.

Do wyrobu ciasta dodajemy także tłuszcz. W Meksyku tradycyjnie korzysta się ze smalcu, ale my możemy dodać masło, olej lub oliwę.

Przygotowując kolejne tortille, nabierzemy wprawy, która pozwoli nam dobierać najlepsze dla nas proporcje, 'na oko'.

Wyrabianie

Mąkę, sól i tłuszcz mieszamy w dużej misce. Kiedy masa stanie się jednolita, będzie oznaczać, że ciasto jest już wyrobione, wtedy odstawiamy je w ciepłe miejsce i przykrywamy materiałową ściereczką albo kawałkiem ręcznika papierowego.

Po kilkudziesięciu minutach (w przypadku mąki kukurydzianej musi być to co najmniej 30 min) ciasto dojrzeje. Odrywamy z niego kawałki i formujemy 10 kulek

Każdą z nich wałkujemy, żeby otrzymać okrągły kształt. Pamiętaj, że rozmiar placków nie może być większy, niż średnica patelni.

Nasze placki wrzucamy na rozgrzaną patelnie BEZ TŁUSZCZU i pieczemy przez około 20-40 sekund z każdej strony,

Gotowy placek powinien mieć widocznych kilka czarnych przypalonych punktów. Układamy je na sobie, przekładając warstwami wilgotnego ręcznika. Dzięki temu będą się później łatwiej zawijać.

Tak przygotowane tortille możemy przechowywać w woreczku strunowym przez kilka dni.

Co możemy zrobić z takim plackiem?

Fenomen polega na tym, że do środka możemy włożyć dosłownie wszystko! Warzywa, sosy, mięsa, ryby, sery, a nawet owoce! To od nas zależy, co znajdzie się w środku.

Tortilla jest tak bardzo uniwersalnym daniem, że możemy ją przyrządzić zarówno kiedy chcemy przygotować danie ze starannie wyselekcjonowanymi składnikami, jak i wtedy, kiedy jesteśmy w domu przelotem i mamy tylko chwilę, żeby przygotować sobie coś do jedzenia z rzeczy, które akurat są pod ręką. Na przykład pełno świeżych warzyw

Kiedy już zawiniemy nasze ulubione składniki, możemy je zjeść na ciepło po podgrzaniu w opiekaczu, albo na zimno. Zawinięte Wrapy mogą zastąpić kanapki podczas podróży.