Przechowywanie butów w małym mieszkaniu - od czego zacząć?

Zimą szczególnie ważne jest odpowiednie przechowywanie butów. Na pewno każdy z nas widział w swoim życiu przedpokój, w którym stoi zbyt wiele butów. Zbyt mała ilość miejsca nie jest jednak dobrym wytłumaczeniem dla takiego stanu. Kreatywne myślenie i nowoczesne rozwiązania mogą znacznie pomóc w porządkach. Jak więc dobrze zorganizować miejsce na buty i sprawić, aby przechowywanie butów stało się łatwiejsze? Zapraszamy do artykułu, w którym przedstawimy kilka ciekawych propozycji przechowywania butów w małym mieszkaniu.

Strategia przechowywania butów

Mały metraż mieszkania sprawia, że większość ludzi czuje ograniczenia związane z możliwościami przechowywania rzeczy. Jednak niewielka ilość metrów kwadratowych nie musi być przeszkodą w posiadaniu więcej niż czterech par butów. Wystarczy opracować odpowiednią strategię, aby cieszyć się zawsze uporządkowaną przestrzenią. Zazwyczaj problem z przechowywaniem butów zaczyna się gdy mamy o kilka par za dużo. Ale czy to oznacza, że mamy wyrzucić nasze obuwie lub rozdać je rodzinie i znajomym? Otóż nie. Na początek zastanów się, które buty nosisz częściej, a które rzadziej.

Jeśli już wybierzesz kilka par, które lubisz najbardziej, resztę obuwia możesz przeznaczyć do spakowania w kartony i wyniesienia do piwnicy. Odpowiednia strategia pozwoli Ci uniknąć posiadania zbyt dużej ilości par butów. Latem chowaj do piwnicy obuwie zimowe, natomiast zimą spakuj w karton buty letnie. Tym sposobem, przestrzeń w Twoim mieszkaniu uniknie niepotrzebnego zagracenia.

Przechowywanie butów w garderobie

Szafki i organizery na buty

Jednymi z najbardziej znanych i powszechnych sposobów na sprawne przechowywanie obuwia są szafki i organizery na buty. Szafki są oczywistym rozwiązaniem w kwestii przechowywania butów. Nie mogą być one jednak dużych rozmiarów, ponieważ w małych mieszkaniach liczy się każdy metr kwadratowy. Warto więc wybrać szafkę, która jest wysoka i wąska. Taki mebel może być wykorzystywany również przez Twoich gości. Szafki na buty zawsze będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, ponieważ są one dostatecznie pojemne, aby pomieścić obuwie wszystkich lokatorów.

Kupowanie specjalnej szafki na buty nie musi być jednak konieczne - w małym korytarzu nie zawsze jest na nią miejsce. Możesz, zamiast szafki znaleźć przezroczysty organizer na buty z kilkoma komórkami, który nada się do przechowywania butów w szafie wnękowej. Szczególnie wygodnie jest używanie organizerów na buty w małym mieszkaniu, w którym jest tylko jedna lub dwie szafki dla wszystkich członków rodziny.

Szafka na buty z siedziskiem - funkcjonalny sposób przechowywania butów

Kolejnym sposobem na oszczędne przechowywanie butów jest funkcjonalna szafka na buty z siedziskiem, które postawić można w przedpokoju. Zapewne niektórzy spotkali się już z takim rozwiązaniem. W małych mieszkaniach liczy się każde miejsce, dlatego funkcjonalne siedzisko z miejscem do przechowywania będzie sprytnym wyborem.

Kto z nas nie lubi schowków, które ułatwiają życie i oszczędzają przestrzeń mieszkania? Szafki na buty z siedziskiem są właśnie jednym z takich modnych udogodnień. Miękkie obicie ładnie wykończonej ławki sprawia, że mało kto wpadłby na pomysł, że w środku może znajdować się akurat schowek na buty! Jednak to nie koniec zalet tego mebla. Może on bowiem pełnić także funkcję dekoracyjną, jak i również pomoże przy zakładaniu butów. To rozwiązanie okazać się może wyjątkowo przydatne gdy mamy małe dzieci, które dopiero zaczynają przygodę w nauce wiązania butów.

Czy to nie za dużo jak na jeden, mały mebel? Nowoczesne rozwiązania coraz częściej pozwalają nam na korzystanie z wielu "trików". Modeli takich siedzisk jest bardzo wiele, dzięki czemu z pewnością uda Ci się znaleźć taki, który trafi w Twoje gusta. Stylowe i funkcjonalne szafka na buty do przedpokoju pasować będzie do każdego wnętrza, a w dodatku pomoże upiększyć Twoje mieszkanie. Warto więc postarać się o zakup takiego wielofunkcyjnego mebla i cieszyć się zaoszczędzoną przestrzenią.

A może mobilna torba na buty?

Ostatnim środkiem ułatwiającym nam przechowywanie butów to torba na buty. Jest to nieco inny rodzaj organizera, który sprawdza się podobne jak ten z poprzedniego punktu. Jednak słowo "torba" narzuca nam tylko jedno skojarzenie. Środek takiej torby wyposażony jest w kilka kieszonek, w które bez problemu zmieścić się może każda para butów. Kieszonki te są przezroczyste, więc bez obaw - nie będzie potrzeby wyciągania wszystkich par, by znaleźć tą najbardziej pożądaną :)

W dodatku kieszonki wykonane są ze specjalnego materiału, który zapobiega przemieszczaniu się naszego obuwia, a co najważniejsze - nie brudzą się (buty również). Rączki takiej torby pomagają nam w przenoszeniu, a cały design i wykończenie nie różni się od zwykłej, materiałowej torby. Trzeba więc uważać, aby się nie pomylić i przypadkiem nie zabrać ze sobą torby pełnej butów na miasto. Ten nieoczywisty schowek w 100% nadaje się na dłuższe wyjazdy, gdy nie mamy pewności, jakie obuwie będzie nam potrzebne.

Przechowywanie obuwia nie musi być męczące, a torba podróżna na buty wydaje się być atrakcyjną i w pełni nowoczesną formą przechowywania, prawda? Taką torbę podróżną na buty zawsze można powiesić na wieszak, dzięki czemu dno szafy pozostaje niewykorzystane. Torba na buty pomaga także zabezpieczyć obuwie przed zakurzeniem, zabrudzeniem oraz działaniem innych czynników z zewnątrz. Mądre, prawda?

Na rynku jest bardzo dużo podobnych rozwiązań, które potrafią zorganizować miejsce w małych mieszkaniach. A mając więcej zaoszczędzonego miejsca, a przede wszystkim czasu możemy pozwolić sobie na więcej swobody. Dobra organizacja miejsca zapewnia wiele przestrzeni i na pewno też o bałaganie można zapomnieć na długo.