Przechowywanie ubrań sezonowych

Zmiana sezonu z letniego na zimowy lub odwrotnie to idealny moment, aby zacząć myśleć o długoterminowym przechowywaniu odzieży sezonowej. W końcu sukienki, koszulki i szorty nie są nam potrzebne przez cały rok. Chyba, że lubisz chodzić w zimowych butach i szortach, ale jeśli tak nie jest, zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przechowywania ubrań sezonowych. Niezależnie od tego, czy jesteś gotów przechowywać sezonowe ubrania w piwnicy, czy też planujesz skorzystać z innej metody przechowywania, ten artykuł pomoże Ci się zorganizować.

Przechowuj wyłącznie czystą odzież

Sezonowe ubrania takie jak płaszcze i swetry nie są przedmiotami, które pierze się po każdym użyciu. Jednak przed schowaniem ich na dłuższy okres, postaraj się je wyprać lub wyczyścić na sucho. Perfumy, pot i olejki do ciała mogą przyciągać owady (w tym mole). Plamy, które nie zostaną wyczyszczone, z czasem ciemnieją.

Wieszak na ubrania na brązowym stole

Dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać poszczególne ubrania

Kiedy zimą sięgasz po sweter raz w tygodniu, wystarczy, że będzie on wisiał w szafie na wieszaku. Kiedy jednak przyjdzie czas na schowanie go na dłużej, najlepiej zrobisz składając go. Ogólnie rzecz biorąc, ubrania, które mogą stracić swój kształt - dzianiny, materiały syntetyczne i jedwabie - powinny zostać złożone do długotrwałego przechowywania. Odzież wierzchnią można zawiesić; unikaj jednak wieszaków drucianych i wybieraj wieszaki drewniane lub materiałowe, które oferują lepsze układanie się materiałów i wsparcie. Spodnie najlepiej zawiesić za pomocą wieszaków.

Mężczyzna ubierający się

Powiedz nie opakowaniom plastikowym lub kartonowym!

Twoje ubrania muszą oddychać. Plastikowe torby, pojemniki plastikowe, opakowania kartonowe lepiej nie ryzykować trzymania w nich ubrań przez dłuższy okres czasu. Może pojawić w nich się pleśń, owady i żółknięcie. Najlepszy pojemnik do przechowywania odzieży sezonowej powinien być wykonany z lnu lub bawełny.

Przechowywanie ubrań

Worki próżniowe - doskonały sposób na przechowywanie

Wyjątkowo skutecznym sposobem na długoterminowe przechowywanie odzieży są worki próżniowe na ubrania. Worki próżniowe to świetny sposób na przechowywanie ubrań bez zajmowania zbyt dużej przestrzeni do przechowywania. W rzeczywistości uszczelniona próżniowo torba może faktycznie zmniejszyć ilość potrzebnego miejsca do przechowywania o 50%. Aby użyć worka próżniowego, po prostu zapakuj do niego ubrania, zamknij worek za pomocą odkurzacza, a następnie przechowuj w bezpiecznym i chłodnym miejscu.

worki próżniowe ze sklepu Emako

Starannie zapakuj ubranie

Pamiętaj, aby przed zapakowaniem ubrań na dłuższy czas, należy je wyprać i dobrze wysuszyć. Chociaż niekoniecznie musisz prasować ubrania, powinieneś je starannie zapakować. Nie zapomnij umieścić cięższych przedmioty u dołu pudełka, a lżejszych u góry. W zależności od rodzaju ubrań, zwinięcie ich może pomóc zaoszczędzić więcej miejsca niż samo złożenie. Pamiętaj, aby nie przeciążać pojemnika, ponieważ może to spowodować utratę kształtu niektórych ubrań. W przypadku ubrań wymagających szczególnej ostrożności można kupić pudełka do przechowywania z wieszakiem.

Uśmiechająca się kobieta, która opiera się o wieszak na ubrania

Wybierz odpowiedni sposób przechowywania

Wybór odpowiedniego pojemnika znacznie przyczynia się do ochrony odzieży podczas długotrwałego przechowywania. Zalecamy worki próżniowe zamiast pudeł kartonowych i toreb plastikowych. Plastikowe torby pomagają utrzymać odzież suchą i zapobiegają rozwojowi pleśni. Jednak używając tego rodzaju pojemników, upewnij się, że są czyste i suche. Możesz pójść o krok dalej, podszywając je czystą bawełnianą pościelą. Torby plastikowe zatrzymują wilgoć lecz mogą powodować zażółcenie materiału. Kartony nie będą w stanie ochronić twojego ubrania przed szkodnikami, takimi jak szczury i myszy, które mogą łatwo pogryść karton i ubranie.

Kupka ubrań

Pokrowce na ubrania - skuteczne przechowywanie

Jeśli zależy Ci na skutecznym sposobie długoterminowego przechowywania ubrań, a jednocześnie nie jesteś przekonany do worków próżniowych, możesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości pokrowiec na ubrania. Tego typu pokrowiec, stworzony z ekologicznej, oddychającej włókniny będzie doskonały wyborem jeśli chodzi o ochronę ubrań. Materiał jest przewiewny, dzięki czemu dopuszcza powietrze do środka i pozwala odzieży “oddychać” swobodnie. Pokrowce na ubrania są także odporne na wodę, nie ścierają się oraz ciężko je rozerwać. Jest to doskonały sposób przechowywania ubrań sezonowych, który zapobiega osadzaniu się kurzu oraz chroni ubrania przed molami. Jeśli chcesz bezpiecznie przechowywać ubrania takie jak garnitury, płaszcze, kurtki, swetry, koszule lub spodnie, ochronne pokrowce na ubrania przeciw molom sprostają wszystkim Twoim oczekiwaniom i wymaganiom. Jest to także niezastąpione rozwiązanie w podróży. Każdy taki pokrowiec możesz w wygodny sposób zamknąć na zamek błyskawiczny. Zwykle dostępny jest także otwór na wieszak oraz okienko umożliwiające obejrzenie zawartości pokrowca.

ochronne pokrowce na ubrania

Przechowuj w ciemnym i suchym miejscu

Wreszcie - i zapewne najważniejsze - musisz wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania swojej odzieży. Wiele osób popełnia błąd odkładając pojemniki z ubraniami na strych, do piwnicy lub do garażu. Wszystkie te lokalizacje są podatne na wilgoć i szkodniki, które mogą uszkodzić przechowywaną odzież. Powinieneś także trzymać pojemniki z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może spowodować blaknięcie kolorów i osłabić strukturę niektórych tkanin.

Najlepszym miejscem do przechowywania dodatkowej odzieży jest miejsce ciemne, chłodne i suche - na przykład w na górnej półce w szafie lub pod łóżkiem. Jeśli masz dużo wiszących przedmiotów, możesz zainwestować w dedykowany wieszak na ubrania. Niektóre modele są nawet wyposażone w osłony zapewniające dodatkową warstwę ochronną. Gdy zastosujesz się do wszystkich powyższych rad, Twoje ubrania pozostaną w nienaruszonym stanie przez całą zimę i będą świeże i gotowe do noszenia, gdy znów nadejdzie letnia pogoda.