Przechowywanie w domu - jak wykorzystać jego potencjał

Wnętrze każdego domu i mieszkania wymaga przemyślanej organizacji i właściwego zagospodarowania miejsca. Oczywiście dużo trudniej rozplanować i zająć przestrzeń w na mniejszych powierzchniach. Najlepiej spokojnie i dokładnie zastanowić się na tym, jak i gdzie przechowywać sprzęty, przedmioty, ubrania i wszelkie produkty domowego użytku. Znaleźć dla nich odpowiednie lokalizacje i zawsze mieć swobodny dostęp. Dobrym podejściem będzie zastanowienie się nad układem poszczególnych pomieszczeń i poczynienie postanowień co do wygodnego i funkcjonalnego umeblowania ich i wyposażenia w taki sposób, by można było pomieścić wszystko swobodnie, nie zaburzając przy tym estetyki wnętrza.

Właściwa organizacja miejsca

Przed zakupem przydatnych pomocy do przechowywania warto dobrze zorganizować przestrzeń wokół siebie. Chodzi tu o wykorzystanie jej w sposób możliwie jak najbardziej funkcjonalny i zaoszczędzenie miejsca. Dobrym rozwiązaniem mogą być podwieszane szafki, blaty, lampki, łóżko składane i chowane w ścianie, łóżko zabudowane szufladami, czy małymi szafeczkami, podesty z wmontowanymi szufladami oraz rozsuwane drzwi. Istnieje bardzo wiele ciekawych i pomysłowych rozwiązań, które służą wygospodarowaniu miejsca na zgromadzone rzeczy, a przy tym zaoszczędzeniu wolnej przestrzeni.

Organizacja pokoju

Przegląd i segregacja

Jak wiadomo na przestrzeni czasu gromadzimy wiele rzeczy w tym tych niezbędnych, jak i mniej przydatnych. Dlatego regularny przegląd w obrębie naszego posiadania pozwoli zorientować się w jego zasobie i podjąć decyzje co do użyteczności poszczególnych przedmiotów albo też jej braku. Segregacja znacznie ułatwi poukładanie i przechowywanie naszego mienia. Z pewnością zapobiegnie powstawaniu nadmiernego bałaganu i chaosu, a to zaoszczędzi nam nerwy, czas podczas poszukiwania i zapewni wewnętrzny spokój. Segregować należy wszystko: ubrania, pamiątki, kosmetyki, książki i pozostałe przedmioty.

Przechowywanie na regałach i na wózku kuchennym

Meble

Istota wyposażenia każdego niemal pomieszczenia - to meble. Ważne by pełniły swoją główną funkcję służąc przechowywaniu, a dodatkowo dobrze wpasowywały się w układ i odzwierciedlały styl mieszkania. Rozsuwane szafy, pojemne w środku, z zastosowaniem w ich wnętrzu odpowiednich podziałek, sprawdzą się zarówno w dużych, jak i mniejszych pomieszczeniach, również w łazience. W szafie takiej schować można niemal wszystko, przy czym w środku musi zachodzić oczywiście odpowiednia segregacja, układ i tematyczny podział poszczególnych elementów. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie szafek narożnikowych, które mimo iż nie zajmą wiele miejsca, mogą być bardzo pojemne. Można zabudować telewizor oraz łóżko, a jako stolika na przykład na kawę, użyć skrzyni, której wnętrze służyć będzie do przechowywania chociażby serwetek, obrusów, czy czasopism. Sprawdzą się też otwierane pufy i fotele pełniąc podwójną funkcję: wygodnego siedziska i miejsca we wnętrzu dla wybranych przedmiotów. Wariant z szafkami i różnymi schowkami w ścianach na przykład w obrębie korytarza - pozwoli też zaoszczędzić sporo miejsca. Takie rozwiązanie jest bardzo schludne i równie wygodne.

Biurko i pusty regał na książki

Pomocne organizery, pojemniki, kosze

Zachowanie ładu i dobra segregacja - są możliwe dzięki bardzo pomocnym organizerom, w których można umieścić i odpowiednio podzielić przeróżne przedmioty. Bardzo przydatne są na przykład w łazience, gdy musimy osobno ułożyć kosmetyki i drobne akcesoria na przykład waciki, patyczki kosmetyczne. Różnego rodzaju zamykane pojemniki z pokrywą posłużą do przechowywania poszczególnych partii ubrań, a także narzędzi, czy zabawek. Mniejsze pudełka i słoiczki także się sprawdzą, można umieścić w nich na przykład przybory biurowe. W kuchennych szafkach lub na półkach często umieszcza się umożliwiające segregację pojemniki na sztućce. Kosze mogą dodatkowo ozdabiać wnętrze, albo być wsunięte na przykład pod łóżko. Do wnętrza koszy, można włożyć również przeróżne upatrzone przedmioty takie jak: pościel, koce, maskotki. To co tam umieścimy zależy już wyłącznie od naszego pomysłu i inwencji. Na rynku dostępne są pojemniki, pudełka, kosze - różne pod względem wielkości, kolorystyki, kształtu. Każdy może znaleźć te odpowiadające aranżacji wnętrza i skomponować je z całością wystroju - wyeksponować lub umieścić tak, by nie rzucały się w oczy.

Zestaw drewnianych skrzynek dekoracyjnych ze sklepu Emako.pl

Funkcjonalne półki, haczyki, drabinki

Półki są obecne niemal w każdym domu i mieszkaniu. Do ich zamocowania warto wykorzystać ściany, rozlokowanie zależy oczywiście od indywidualnych upodobań. Można rozmieścić je w pokojach, w kuchni, łazience, a także przedpokoju. Posłużą do przechowywani drobnych przedmiotów, pojedynczych ozdób, albo też można umieścić na nich koszyki i pudełka z wybraną zawartością. Przydatne są również wszelkie haczyki, na których zawiesimy półeczki, kwiaty, ozdoby. Świetnie sprawdzą się w kuchni jako miejsce na tamtejsze akcesoria oraz w łazience utrzymując ręczniki, szlafroki. Podobnie niewielka drabinka może posłużyć jako swoisty wieszak, czy stojak na przykład na koc albo ręczniki.

Drabinka użyta jako półka

Użyteczne dodatki

Właściwie w każdym pomieszczeniu w domu można zastosować liczne, pomocne dodatki, ułatwiające i usprawniające funkcjonowanie domowników. Należą do nich specjalne płachty z kieszonkami w różnych rozmiarach, które mocuje się na drzwiach szafek. Zamiast płacht albo obok nich można umieścić również na drzwiach różnego rodzaju półeczki i umieścić tam jakieś drobne artykuły. Idealnie sprawdzają się magnesy, do których można przyczepiać metalowe przedmioty, nawet drobne spineczki, zapobiegając w ten sposób ich zaginięciu.

Wszystkie powyższe zabiegi mają na celu uprościć codzienne życie i uporządkować przestrzeń w domu tak, by była ona wygodna a zarazem przyjemna. Pomysłów i inspiracji jest bardzo wiele, dobrze mieć własną koncepcję wspartą na przykładach z zewnątrz. Właściwa organizacja przestrzeni i rozłożenie posiadanych w domu sprzętów, przedmiotów, gadżetów zapewni komfort podczas korzystania z nich. Przechowywanie nie musi być kłopotliwe. Warto jednak zorientować się przed rozmieszczeniem i poukładaniem wszystkiego, co tak na prawdę okaże się niezbędne, a co całkowicie nieprzydatne. Nawet dla rzeczy, które nie będą już nigdy używane, ale względem których odczuwamy pewien sentyment - możemy wygospodarować pewne miejsce, nie zagracając przestrzeni wokół siebie. Porządek ułatwia codzienne funkcjonowanie i daje łaty dostęp do tego co potrzebne, bez konieczności przekładania całych stert, "nurkowania" w szafie, albo też wyrzucania wszystkiego na zewnątrz, ponieważ nie możemy odnaleźć jednej akurat upragnionej rzeczy.