Przechowywanie w salonie - dlaczego regał?

Salon to główny pokój w każdym domu, w którym większość ludzi delektuje się wolnym czasem. W salonie najlepiej ogląda się seriale, czyta książki lub gra w gry, dlatego tak ważne jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni w tym pomieszczeniu. A jaki jest najlepszy na to sposób? Gdzie trzymać literaturę, żeby zawsze była pod ręką, a jednocześnie nie psuła aranżacji całego wnętrza? Odpowiedź jest prosta - regał. Jaki mebel powinieneś wybrać, aby pasował do Twojego i dlaczego regały to doskonały sposób na przechowywanie w salonie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Dlaczego regał?

Z biegiem lat, w naszych domach przybywa coraz więcej przedmiotów - gry, książki i inne, których nie można przecież wyrzucać. Często jednak ich przechowywanie może stanowić problem. Zwłaszcza, jeżeli Twój salon jest tak mały, że dysponujesz naprawdę ograniczoną przestrzenią. Regał na książki pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić sporo miejsca, ale też uporządkować kolekcję książęk. Dzięki niemu będziesz w stanie szybko znaleźć interesujący Cię tytuł, a książka czy gra nie będzie się niszczyć - zwłaszcza, że będzie niedostępna dla dzieci (w przypadku zawieszonych nieco wyżej regałów).

Regały są jedną z najtańszych opcji na przechowywanie w salonie.

Wybierając regał, można wybierać między różnymi modelami, o różnych możliwościach przechowywania. Jeśli chcesz w swoim salonie mieć regał trzypoziomowy - bez problemu taki znajdziesz. Planujesz coś o wiele większego? To również możliwe! Olbrzymia swoboda pod tym względem pozwoli Ci ustawić regał pod ścianą, powiesić go, czy też przedzielić za jego pomocą całe pomieszczenie. Opcji jest całe mnóstwo, a jedynym ogranicznikiem jest w tym przypadku Twoja wyobraźnia oraz budżet, jakim dysponujesz.

Regały na książki można w zgrabny sposób połączyć z innymi meblami służącymi do przechowywania - możesz je wpleść w komodę (niekoniecznie stawiając regał na niej, ale chociażby otaczając ją zawieszonymi na ścianie regałami), otoczyć nimi szafę albo też umiejscowić nad łóżkiem, nie tracąc dzięki temu cennych metrów kwadratowych naszego salonu. Regały można też urozmaicić, trzymając na nich nie tylko wyżej wspomniane książki, ale i chociażby roślinki czy elementy użytkowe. Nie pełnią one więc wyłącznie roli przechowującej, ale i stylistyczną oraz funkcjonalną.

Stylowy salon z kolorowym regałem

Jak zaaranżować salon z regałem?

Regały na książki, chcąc nie chcąc, są jednym z elementów aranżacji wnętrz, które kupuje się pod sam koniec wykańczania mieszkania. Oznacza to, że to one muszą być dopasowane do już istniejącego pomysłu oraz stylistyki. Na szczęście jednak, jak już wcześniej zaznaczyliśmy, dopasowanie ich wyglądu do własnych potrzeb nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli chcesz osiągnąć ciekawy efekt, a jednocześnie postawić na funkcjonalność, regał szachownica o prostej konstrukcji będzie doskonałym wyborem. Możesz też zatrudnić stolarza, który sam stworzy Ci niepowtarzalny mebel, korzystając z materiałów wybranych przez Ciebie i dopasowując każdy jego najmniejszy element do Twoich potrzeb.

Bardzo często spotykanym i popularnym "zagraniem aranżacyjnym" od dłuższego czasu jest zainwestowanie w regał, który pokrywa całą powierzchnię ściany. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza do salonu, w którym przybiera on postać swoistej meblościanki - regałem otoczony jest zazwyczaj zawieszony na ścianie telewizor. Regał o cienkich ścianach oddzielających kolejne przegrody sprawi, że sprzęt ten będzie doskonale współgrał z naszą kolekcją gier i książek, tworząc unikalny klimat.

Regały na książki dobrze sprawdzają się zarówno w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, jak i w tych bardziej klasycznych. W tych pierwszych najczęściej wybiera się jasne ich kolory i prosty, minimalistyczny wręcz wygląd. Do aranżacji w staromodnym stylu najczęściej wykorzystuje się takie opcje, jak regał trzypoziomowy z ciemnego drewna, potężnie zbudowany, z grubymi ściankami oddzielającymi kolejne przegrody.

Otwarta przestrzeń z regałem na końcu

Wielofunkcyjność jest w cenie

Wybierając regał powinieneś zastanowić się dokładnie nad jego wyglądem. Regał powinien być możliwie jak najbardziej funkcjonalny i wygodny w użyciu. Jeśli poszukujesz dużego mebla, na którym wszystkie przedmioty zmieszczą się bez problemu, standardowy regał stawiany pod ścianą powinien spełnić Twoje oczekiwania. Jednak jeśli pragniesz, aby był to mebel wielofunkcyjny, musisz rozejrzeć się za modelami, które oferują nieco więcej. W dzisiejszych sklepach znajdziesz regały, które pozwalają na nieco więcej niż tylko postawienie na nich książek. Istnieją, na przykład, regały z wbudowanymi koszami ułatwiającymi przechowywanie i porządkowanie przedmiotów oraz regały z drzwiami.

Stylowy salon z regałem na książki

Podsumowanie

Jeżeli posiadasz mieszkanie o mocno ograniczonej powierzchni, a mimo wszystko nie chcesz się pozbywać zgromadzonej przez siebie literatury, gier czy innych przedmiotów, doskonałym rozwiązaniem będzie kupno solidnego mebla, jakim jest regał. Odpowiedni jego wybór może sprawić, że będzie on pełnił ważną rolę w aranżacji salonu, stanowiąc ważny element jego dekoracji. Skorzystaj z tego, że mebel ten jest tak podatny na modyfikacje i ulepszenia - dostosuj jego wygląd w taki sposób, by nie tylko regał spełniał swoją funkcję, ale też oczarowywał domowników nietuzinkowym wyglądem.