Przegląd modnych doniczek do domu

Kwiaty to nieodłączny element dekoracyjny każdego mieszkania. Sprawiają, że dom staje się przytulny, a przebywanie w nim jest czystą przyjemnością. Ważny jest jednak wybór odpowiednich doniczek, które będą idealnie współgrać z wystrojem pomieszczeń.

Jakie doniczki do kwiatów domowych?

Donice w salonach są bez dwóch zdań elementem dekoracyjnym, który dodaje uroku mieszkaniom. Okazuje się jednak, że ich wybór wcale nie jest takim prostym zadaniem. Na początku warto zastanowić się nad tym, jakie kwiaty mają rosnąć w owych donicach. Jest to aspekt niezwykle ważny, gdyż przy wyborze donicy trzeba kierować się głównie wymaganiami roślin, które mają w niej rosnąć. Logiczny jest fakt, że w ogromnej donicy nie powinien rosnąć mały fiołek. Zastanawiasz się zatem, jak wybrać doniczkę? Otóż najpierw powinieneś wybrać roślinę. Do dużych roślin sprawdzą się zdecydowanie wielkie, ceramiczne donice, które można postawić bezpośrednio na ziemi. Małe doniczki, przeznaczone na mniejsze odmiany roślin, możesz poustawiać na parapecie, lub na stojaku na kwiaty. Rozmiar donicy jest tutaj niezwykle ważny, gdyż będzie miał nie tylko istotny wpływ na rozwój kwiatka, ale także na ogólny wygląd. O czym zatem warto jeszcze pamiętać?

Metalowy kwietnik

Rodzaje doniczek — porównujemy i wybieramy

Przy wyborze donicy powinieneś kierować się wystrojem swojego wnętrza. Musisz zadbać o to, aby natłok barw i kolorów nie sprawił, że mieszkanie będzie przytłaczało domowników. Jeśli w pomieszczeniu panuje delikatny półmrok, to możesz rozświetlić swój salon, dodając właśnie jasne, świecące akcenty w postaci doniczek. Do ciemnych zasłonek idealnie będą pasować pastelowe kolory lub biel. Możesz również zdecydować się na odważny ruch i zainwestować w złote lub srebrne doniczki. Takie dodatki na pewno będą zwracać uwagę i ożywią pomieszczenie. Inaczej wygląda oczywiście sprawa w przypadku jasnych wnętrz. Tutaj powinieneś zdecydować się na żywe i intensywne barwy. Możesz także wybrać donice w kolorowe wzory. Ostatnio popularnością cieszą się donice w kaszubskie wzorki. Takie modele świetnie sprawdzą się w kuchni, ale także w salonie.

Jak dobrać wielkość doniczki?

Niezwykle popularne w ostatnim czasie są duże doniczki ceramiczne, w których rosną duże kwiaty. Oczywiście zakup takiej donicy to zdecydowanie większy wydatek. Trzeba pamiętać o tym, że powinna być ona w odpowiedni sposób wykonana, aby mogła zapewnić dobre warunki rozwoju roślinom. W salonach ciekawie wyglądają również metalowe donice, które stoją na wysokich nóżkach. W tym przypadku zasada doboru donic jest bardzo podobna. Ciemne doniczki najlepiej dopasować do jasnych wnętrz, z kolei jasne lepiej będą prezentować się w ciemnych pomieszczeniach. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą powinieneś zwracać uwagę, wybierając donice do salonu. Jest to mianowicie materiał. Doniczki powinny być odporne na wodę. Zdecydowanie nie powinny przeciekać. Dziać się tak może jednak w przypadku donic wykonanych z wikliny. Co prawda prezentują się świetnie i pasują do każdego wystroju, jednak są to tak naprawdę tylko osłonki. Jeśli więc interesuje Cię styl boho i chcesz dodać odrobinę naturalności mieszkaniu, powinieneś najpierw kupić donicę, nawet plastikową, a następnie wybrać wiklinową osłonkę.
Donice do salonu można zakupić w wielu sklepach, czy to internetowych, czy stacjonarnych. Warto zwracać w tym przypadku uwagę na cenę donicy, jej wielkość i materiał, z jakiego została wykonana.

Zielona doniczka