Przegląd tekstyliów do jadalni

Centralnym punktem jadalni jest stół, dlatego do jego dekoracji przykładamy się szczególnie. Tekstylia do jadalni — obrusy, serwetki i podkładki na stół to sposób na efektowne udekorowanie tego wnętrza.

Pięknie zastawiony stół jest ozdobą jadalni — powinniśmy dbać o jego wygląd nie tylko od święta. Punktem wyjścia są tu odpowiednio dobrane tekstylia, które są bazą dla pozostałych dekoracji — kwiatów w wazonie i akcesoriów stołowych.

Obrusy do jadalni i bieżniki na stół

Z obrusów korzystamy dziś głównie, gdy nakrywamy stół do posiłku. W roli codziennej dekoracji występują zwykle podkładki. To spory błąd, ponieważ obrus nie tylko zdobi stół, ale również chroni blat przed uszkodzeniami. Poza zestawem białych obrusów świątecznych warto wykorzystać również obrusy kolorowe, które mają bardziej nieformalny charakter. Dziś mamy do wyboru sporo wzorów i kolorów, które możemy wykorzystać do urządzenia nietuzinkowego wnętrza.

Rekordy popularności biją obrusy w kwiaty w wersji makro. Duże kwiaty na ciemnym tle to motyw, których chcemy mieć w swoich mieszkaniach. Desenie roślinne również przypadły nam do gustu i zieleń na dobre rozgościła się we wnętrzach. Tekstylia w tym kolorze prezentują się świetnie i ożywiają wnętrze.

Jeśli obrus ma być neutralną bazą dla innych dekoracji, wybierz taki, który ma interesującą fakturę. Bardzo ciekawie prezentują się obrusy z lnu, struktura włókien tworzy wzór z delikatnym prześwitem. Dzięki temu całość aranżacji sprawia wrażenie bardzo lekkiej. Obrusy lniane w kolorach ziemi to doskonała podstawa do aranżacji przyjaznej jadalni w stylu eko.

Co to jest bieżnik i jaką rolę odgrywa na stole? Bieżnik to prostokąt z ozdobnego materiału, który możemy położyć na stole solo lub na obrus. Jego funkcja jest czysto dekoracyjne, bowiem układamy go w przestrzeni na środku stołu. Nie stawiamy na nim talerzy, a jedynie zastawę do serwowania posiłków. Bieżnik to sposób na nadanie odpowiedniej tematyki spotkaniu. Możesz mieć jeden, gładki biały obrus i bieżniki na każdą okazję np. z motywem bożonarodzeniowym lub wielkanocnym. Dzięki temu możesz wyczarować aranżację pasującą do okazji na bazie uniwersalnego obrusu i odpowiednio dobranego bieżnika.

 

Serwetki do jadalni

 

Serwetki

Serwetki to elegancki i praktyczny dodatek stołowy. Po uzupełnieniu nakrycia pięknie złożoną serwetką całość dekoracji nabiera stylu. Serwetka uszyta z tkaniny to również dodatek ekologiczny. Nie wyrzucamy jej po każdym użyciu. Wystarczy ją uprać i wyprasować, aby posłużyła do ponownego nakrycia stołu.

Podobnie, jak w przypadku obrusów — klasyką jest śnieżnobiała serwetka. Może być gładka lub z efektownym zdobieniem. A w jaki sposób dobierać serwetki kolorowe? Ich barwa powinna pasować do koloru obrusa. Jeśli obrus jest wzorzysty, wówczas serwetki powinny być gładkie. Dobrze jest wybrać serwetki w jednym z kolorów występujących na obrusie. Wówczas całość będzie harmonijna. W przypadku gładkiego obrusu postępujemy dokładnie odwrotnie — wybieramy wzorzyste serwetki — dzięki temu nie „zginą” na stole. Pamiętaj, że do tekstylnych serwetek potrzebujesz akcesoriów, np. efektownych obrączek. To spore ułatwienie dla osób, które nie opanowały sztuki składania serwetek.

Podkładki na stół

To jeden z najchętniej wybieranych dodatków na stół w jadalni. Podkładki są praktyczne i bardzo ładnie prezentują się na stole. Podkładki na stół z materiału to dobry pomysł na estetyczne nakrycie do codziennego posiłku. Spełnią tę samą funkcję co obrus — chronią blat stołu przed uszkodzeniami. Podkładka stanowi dobrą izolację, gdy stawiamy na stole gorące naczynia.

Za co tak polubiliśmy podkładki na stół? Wyglądają bardzo efektownie, a jednocześnie nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych co obrus. Wystarczy włożyć je do pralki i wysuszyć, a następnie położyć ponownie na stół. Poza tym możemy dobierać je dowolnie, bo wybór jest ogromny. Są doskonałym sposobem na szybką metamorfozę jadalni, z ich pomocą błyskawicznie zmienisz jej styl i kolorystykę. Lubimy zmiany, stąd nasza miłość do tych niewielkich, ale jakże efektownych dodatków.