Przepis na chipsy truskawkowe

Domowe chipsy truskawkowe (suszone truskawki) to pyszna, pachnąca i zdrowa przekąska dla każdego. Jest to godny zamiennik słodyczy, który możesz łatwo zrobić sam w domu. Zapewniamy, że proponowane przez nas chrupiące plastry truskawek o przyjemnej kwasowości i wspaniałym aromacie, skradną Twoje serce.

Suszone truskawki mogą być spożywane nie tylko jako samodzielny deser lub podawane dzieciom jako przekąska w szkole. Wystarczy dodać je do czarnej lub zielonej herbaty z odrobiną suszonej mięty a otrzymasz nowy pachnący napój. Z chipsów truskawkowych można także zrobić kompot lub ozdobić nimi domowy deser.

Składniki

  • 1kg truskawek
  • Czas przygotowania: 7 godzin
  • Wartość energetyczna: 410 kcal
  • w 100 gramach - 297 kcal.

Sposób przygotowania

Krok 1

Aby przygotować tę naturalną pyszną przekąskę, potrzebować będziesz wyłącznie świeżych, wyselekcjonowanych truskawek.

Krok 2

Dokładnie umyj wszystkie truskawki. Aby to zrobić, nalej zimnej wody do dużego pojemnika, włóż do niego truskawki i pozwalamy im pływać w wodzie przez minutę - w ten sposób drobinki piasku lub innych zanieczyszczeń opadną na dno.

Krok 3

Delikatnie wymieszaj truskawki rękami, a następnie wyjmij je i przenieś do durszlaka. Ważne jest, aby nie usuwać łodyg, dopóki truskawki nie będą idealnie czyste. W przeciwnym razie owoce wchłoną dużą ilość wody i staną się kwaśne. Usuń łodygi.

Krok 4

Czyste i już wysuszone truskawki przenieś na deskę do krojenia i przy pomocy noża kuchennego potnij na plasterki o grubości około 3 mililitrów. Spróbuj ciąć każdą truskawkę tak, aby wszystkie plasterki miały tę samą grubość. Dzięki temu wyschną w tym samym czasie.

Krok 5

Truskawki można suszyć w domu w specjalnej suszarce, w piekarniku (w temperaturze nie większej niż 100 stopni ze stopniowym spadkiem) lub na świeżym powietrzu. Pierwsza metoda jest najwygodniejsza pod każdym względem. W piekarniku chipsy truskawkowe mogą się spalić (więc miej je na oku), a ciepła pogoda zdarza się tylko w lecie. Ułóż palety pełne truskawek w w odpowiedniej od siebie odległości. W ten sposób wypełnij pozostałe palety - 1 kilogram truskawek powinien zmieścić się na 5 takich paletach (w specjalnej suszarce do owoców i warzyw)

Krok 6

Trzymaj plasterki truskawek w suszarce, aż stracą swoją wilgotność. Oznacza to, że suszone truskawki powinny być twarde i chrupiące, a po zgnieceniu pękać. Jeśli truskawki nie zostaną całkowicie wysuszone, będą miękkie i elastyczne i nie będą chrupiącymi chipsami. Nasze chipsy truskawkowe powinny być suszone przez 6 godzinach ciągłej pracy suszarki elektrycznej w maksymalnej temperaturze.

Krok 7

Z jednego kilograma przygotowanych świeżych truskawek powinieneś uzyskać około 138 gramów chipsów truskawkowych.

Krok 8

Chipsy przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torbie w temperaturze pokojowej.

Smacznego!