Przybory kuchenne - jak stworzyć praktyczną kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, przygotowując posiłki dla nas, naszej rodziny czy przyjaciół. Gotowanie bywa nazywane prawdziwą sztuką - i rzeczywiście, nie jest takie proste, jak mogłoby się to niektórym osobom wydawać. Może jednak stać się łatwiejsze, a pomogą nam w tym rozmaite akcesoria i przybory kuchenne. Są dostępne w większości sklepów, jednak część z nas wciąż nie posiada niektórych z nich w domach. Nikt nie lubi spędzać godzin na męczących czynnościach - takich jak na przykład obieranie czy siekanie warzyw. Odpowiednie przybory kuchenne znacznie ułatwią nam różne zadania. Dzięki nim gotowanie będzie jeszcze przyjemniejsze i prostsze!

Smażenie, pieczenie, gotowanie

Te trzy czynności wykorzystujemy prawie zawsze przy przygotowywaniu posiłków. Dzięki specjalnym, dobrym jakościowo akcesoriom staną się one jeszcze prostsze.

Dobra patelnia powinna znajdować się w wyposażeniu każdej kuchni. Dostępny jest ich szeroki wybór, każdy może więc wybrać taką, której cechy najbardziej mu odpowiadają - z danej półki cenowej, o konkretnych wymiarach. Do wyboru są patelnie wykonane z różnych materiałów, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Najpopularniejsze są te z powłoką teflonową, ceramiczną czy emaliowaną, a także żeliwne, stalowe, czy granitowe. Jeśli zależy nam na smażeniu na jak najmniejszej ilości tłuszczu, warto wybrać taką, której powierzchnia ma właściwości nieprzywierające. Należy jednak pamiętać, że takie patelnie są zazwyczaj podatne na zarysowywania. Za to patelnie żeliwne czy stalowe, chociaż zazwyczaj są łatwo przywierające, posłużą nam na długie lata i są bardzo solidne.

Jeśli chodzi o pieczenie, warto w wyposażeniu swojej kuchni posiadać foremki o różnych wymiarach i kształtach - umożliwią one przygotowywanie rozmaitych ciast. Wykonane z sylikonu ułatwią wyjęcie gotowego ciasta z formy, metalowe są jednak wytrzymalsze. Jeśli często pieczemy babeczki lub muffunki, ułatwią nam to specjalnie wyprofilowane w tym celu blachy, dzięki którym ciasto nie będzie się odkształcać czy rozlewać. Do pieczenia przydadzą się też roboty kuchenne, które wykonają za nas wszystkie potrzebne czynności - jak ubijanie piany z białek czy wyrobienie ciasta.

Zestaw garnków i rondli w różnych rozmiarach pozwoli na przygotowywanie potraw w krótszym czasie i prostszy sposób. Warto posiadać choć jeden duży garnek, by przy przygotowywaniu większych porcji nie martwić się, czy produkty zmieszczą się razem z odpowiednią ilością wody. Naczynia z powłokami nieprzywierającymi pozwolą na przykład na smażenie, dzięki czemu łatwo można przygotować potrawy jednogarnkowe i oszczędzić czas, który poświęcilibyśmy na zmywanie.

smażenie mięsa na patelni

Łopatki i szpatułki - konieczne w każdej kuchni!

W wyposażeniu każdej kuchni z pewnością znajdziemy też różne łopatki i szpatułki. Są one zrobione z różnych materiałów, należy dobrać je do naszej patelni. Kosztują zaledwie kilka złoty, więc warto zaopatrzyć się w zestaw o różnych kształtach. Zrobione z sylikonu czy nylonu są najdelikatniejsze i z pewnością nie zarysują ich powierzchni. Akcesoria plastikowe czy drewniane również spełniają te funkcję. Warto pamiętać, że przybory z metalową rączką będą się nagrzewać, gdy pozostawimy je niedaleko źródła ciepła. Metalowe szpatułki czy łopatki mogą niszczyć delikatniejsze powierzchnie, są jednak bardzo wytrzymałe i mogą posłużyć nam lata. Szpatułki i łopatki dostępne są w różnych kształtach i wymiarach.

Szpatułki i akcesoria kuchenne z Emako.pl

Długie godziny spędzone na obieraniu

Nigdy więcej! Obieranie ziemniaków czy innych warzyw to czynność, która nie należy do najprzyjemniejszych, szczególnie że przy większych ilościach może ciągnąć się godzinami. Nowoczesne obieraczki sprawią, że będzie to łatwiejsze i przyjemniejsze. Do wyboru mamy różne kształty, dedykowane różnym produktom. Do marchewek, cukini, ogórków i innych warzyw o podobnych kształtach sprawdzą się szersze obieraczki, z ruchomą główką. Możemy za ich pomocą pociąć je na paski i dodać do sałatki czy stworzyć warzywny "makaron". Do ziemniaków używane są zazwyczaj proste "nożyki", z ostrzem pośrodku. Zapewne część z nas posiada jeszcze takie narzędzia, których używali nasi dziadkowie czy rodzice. Warto jednak zaopatrzyć się w nowsze produkty, które będą odpowiednio ostre i znacząco skrócą czas obierania - nie są one drogie a ułatwią przygotowywanie potraw.

Obieraczka do ziemniaków

Odpowiednie ostrze to podstawa

Zestaw dobrych jakościowo noży to podstawa w każdej kuchni. Krojenie tępym nożem, oprócz tego, że jest trudniejsze, jest też wbrew pozorom bardziej niebezpieczne niż przy używaniu odpowiednio ostrych narzędzi - tępe ostrze może ześlizgnąć się po danej powierzchni i zrobić nam krzywdę. Noże dostępne są w różnych rozmiarach, które dostosowane są do ich przeznaczenia. W sklepach znajdziemy też ostrza ząbkowane, służące do krojenia na przykład pieczywa, a także specjalnie zaprojektowane noże, na przykład do pizzy. Jeśli mowa o innych ostrzach, to tarka z różnymi wielkościami dziurek również bywa przydatna. Dostępne są nawet składane modele, które zmieszczą się nawet w mniejszej kuchni.

Inne, przydatne akcesoria kuchenne

W sklepach znajdziemy również mniej popularne przybory kuchenne. Krajalnice dedykowane do danych produktów spożywczych - na przykład do jabłek czy jajek, znacznie ułatwią nam przygotowywanie posiłków. Dostępne są też specjalne nożyce z wieloma ostrzami, dzięki którym zamiast siekać zioła, możemy je po prostu szybko i łatwo pociąć, a także takie przeznaczone do cięcia ryb i drobiu. Sylikonowe maty czy wałki ułatwią przygotowywanie ciast, dzięki swojej nieprzywierającej powłoce. Przy pomocy blenderów, kielichowych czy ręcznych, przygotujemy pyszne koktajle, sosy, czy zupy krem. Oprócz tego, w każdej kuchni przydadzą się akcesoria takie jak korkociągi, otwieracze do butelek czy puszek, wyciskarki i obieraczki, lejki, czasomierze, cedzaki czy wagi.

W każdej kuchni znajdują się różne przybory kuchenne - od tych najbardziej powszechnych i popularnych, jak noże, garnki, patelnie czy foremki, które posiada każdy z nas, do tych bardziej oryginalnych i mniej znanych - na przykład specjalnych krajalnic, przyborów sylikonowych czy nowoczesnych obieraczek. Warto zaopatrzyć się w chociaż niektóre z nich, żeby gotowanie stało się łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze, a przy tym - w niektórych momentach, bezpieczniejsze. Większość z wymienionych przedmiotów wcale nie jest droga, a do tego dostępna w wielu popularnych sklepach. Jeśli spędzamy w kuchni długie godziny, zakup niektórych z nich będzie na pewno dobrym pomysłem.