Przydatne wskazówki dotyczące czyszczenia domu

Przydatne wskazówki dotyczące czyszczenia domu

Czeka cię sprzątanie domu? Czynność którą zwykle kojarzysz z poświęceniem dużej ilości czasu i zmęczeniem. Czyszczenie swojego domu potrafisz odkładać czasie w nieskończoność podczas gdy bałagan wydaje się powiększać. A jednak dzięki naszym wskazówkom, możesz poradzić sobie z bałaganem w sposób sprawny, szybciej niż ci się wydaje i dokładnie. Potrzebujesz pomocy zarówno podczas małego sprzątania jak i generalnych porządków? Oto miejsce dla ciebie!

Plan działania i angaż domowników

Idziesz na wojnę z bałaganem? Każda bitwa wymaga dobrego planu. Zacznij od wyznaczenia na to konkretnego dnia w tygodniu. Lub dwóch, w zależności od tego ile godzin jesteś w stanie na to poświęcić. Zwróć uwagę na to czy nie preferujesz odpoczynku w weekend, zamiast budzić się nad ranem w panice że gdzieś panuje bałagan. Tak więc proponujemy zacząć sprzątanie w czwartek lub w piątek. Oczywiście jeśli istnieje taka możliwość w twoim tygodniowym planie zajęć. Wielu ludzi przecież pracuje w ciągu tygodnia, często do późnych godzin popołudniowych lub wieczornych, tak więc czas na sprzątanie mają tylko w weekendy. Bez względu na to który dzień w tygodniu poświęcisz na sprzątanie, stanowczość i skrupulatność na pewno ci pomoże. Jeżeli nic cię nie zmusza, nie przekładaj sprzątania na inny dzień.

Po uprzednim zaplanowaniu działania zaangażuj domowników do wspólnego sprzątania. Tutaj też potrzeba stanowczości, marudzenie nie może być brane pod uwagę! Dlatego możesz już wcześniej ustalić z domownikami że chcesz przeznaczyć jakiś dzień na sprzątanie, i potrzebujesz ich pomocy. To najlepszy sposób na to by potem uniknąć sytuacji w której nagle zostajemy sami ze sprzątaniem bo ktoś nagle przypomniał sobie że miał ważniejsze plany. W zależności od liczby twoich pomocników, każdemu z osobna możesz przydzielić konkretne miejsca, pomieszczenia w domu. Wszyscy gotowi? Zaczynamy sprzątać - czas start!

Pomocne preparaty i walka z kurzem

Weź pod uwagę że do czyszczenia domu możesz użyć środków czystości i preparatów które masz już w domu. Oprócz gotowych produktów są też środki które należą od lat do domowych sposobów na rozprawieniem się z brudem. Ocet, sól kuchenna, sok z cytryny oraz pasta do zębów - te elementy na pewno pomogą ci rozpuścić brud w wielu miejscach. Nie musisz kupować droższych preparatów. Jednak pamiętaj że czasem to właśnie specjalistyczne preparaty do czyszczenia jeszcze bardziej ułatwią nam efektywne sprzątanie i osiągnięcie dobrych wyników.

Co zalega się na meblach i sprawia że kichasz, kiedy maleńkie cząstki unoszą się w powietrzu?

Kurz.

Wielkie sprzątanie zacznij od rozprawienia się z kurzem. Sucha szmatka w rękę, mokra przyda się jeszcze bardziej. Kurz z kaloryferów to trudny przeciwnik, dlatego większość sprzątaczy
używa szczotki do czyszczenia butelek, aby się z nim ostatecznie rozprawić. Pamiętaj żeby zacząć od najwyższych miejsc. Kurz ma tendencje do opadania. Tak więc zacznij pozbywać się go zaczynają do góry, kierując się w dół. Rozprawienie się z kurzem najpierw jest ważne kiedy potem zechcesz zająć się myciem podłóg.

Łazienka i kuchnia zaprasza

Wybielacz w dłoni i możemy zaczynać! Skup się na fugach. Szczoteczka i pasta do zębów - tutaj znajdzie swoje niezawodne zastosowanie. Następnie przychodzi kolej na wannę, tutaj najlepsze są detergenty. Szorowanie wanny może wymagać od nas włożenia trochę siły ale efekt będzie biały i błyszczący! To samo dotyczy umywalki i muszli klozetowej. Rozprowadź płyn WC do czyszczenia i przemyj ubikację szczotką. Spłucz wodę. Jeżeli posiadasz kabinę prysznicową, najlepszy w tym wypadku będzie roztwór wody z octem. W łazience naszym głównym wrogiem jest kamień który co jakiś czas zalega na prysznicu oraz kranach. Na samym końcu zajmij się lustrem.

Kuchnia, to dopiero potrafi być kraina dla bałaganu i brudu! Nie ma czasu do stracenia, rozmroź lodówkę i zajmij się jej szorowaniem. Nowoczesne lodówki wymagają wyłączenia ze źródła prądu. Brudna mikrofalówka nie musi przerażać, wystarczą trzy łyżki sody rozpuszczone w jednej szklance wody i podgrzewane mikrofalówce przez około 4 minuty. Następnie przetrzyj zacieki i zabrudzenia. Działa?

Osoby rytuał - odkurzanie

Posiadanie odpowiednich preparatów czyszczących to ważna sprawa ale nie zapominajmny o innym naszym przyjacielu - odkurzaczu. Okazuje się że podczas odkurzania ludzie popełniają
wiele błędów.

Zwróć uwagę na sprzęt elektroniczny, powyciągaj z gniazdek wszystkie kable żeby o nie nie zahaczyć i przypadkiem nie wyrwać.

Sprawdź pojemność worka, jeżeli będzie wypełniony, nie będzie dobrze zbierał i całe twoje odkurzanie będzie bezcelowe.

Odkurzaj sprawdzając każdy kąt, przestrzeń pod fotelami, meblami, wersalką. To są właśnie miejsca w których zazwyczaj zbiera się najwięcej kurzu w domu. Duże dywany najlepiej jest odkurzać “pod włos”. Małe dywaniki i wycieraczki najlepiej jest wytrzepać zanim potraktujemy je odkurzaczem.

Pamiętaj że są takie miejsca o których notorycznie zapominasz podczas odkurzania. Np klawiatury. Generalnie sprzęty typu piloty do telewizora, telefony komórkowe stanowią siedlisko bakterii, dlatego podczas sprzątania nie zapomnij też o tego typu małych urządzeniach.

O czym zapominamy

Podczas czyszczenia domu często zapominamy o paru rzeczach i miejscach w których również zbiera się brud. Wspomniane małe urządzenia elektroniczne to jedne z takich przykładów. Nie zapomnij również o wywietrzeniu poduszek. Pozbycie się roztoczy wymaga dobrego przetrzepania i wywietrzania rzeczy które ułatwiają ci sen. Tak więc nie wystarczy jedynie wymiana podszewek.
A co z zasłonami? Wymagane jest pranie ich raz na miesiąc! Co z koszem na śmieci? Oczywiście że tym również trzeba się zająć. Szczególnie w tym przypadku użyj środków bakteriobójczych. Nie wystarczy tylko wynieść śmieci. Szorujemy również doniczki, ramy obrazów, domofony. Rzuć okiem również na żaluzje i rolety!

Jak widzimy, dobrze zaplanowanie sprzątanie może dać nam dobre wyniki. Weź pod uwagę że rzeczy lub miejsca które wymieniliśmy mogą być sprzątane przez domowników w tym samym czasie. Niech ktoś zajmie się łazienka, kuchnią, podczas gdy ty zajmiesz się salonem czy przedpokojem. To zaoszczędzi czasu i pozwoli się skupić na konkretnych czynnościach.n Radzenie sobie samemu z całym domem może przynieść nam szybkie zmęczenie i przeoczenie wielu ważnych miejsc, które wymagają czyszczenia. W grupie siła!

czyszczenie dywanu