Rośliny w domu - 7 dekoracji roślinnych

Rośliny doniczkowe oraz świeże i suszone kwiaty stanowią wspaniałe uzupełnienie każdego wnętrza. Poniższe propozycje dekoracji roślinnych zostały przygotowane z myślą o kreatywnych ogrodnikach, którzy nie lubią najbardziej oczywistych rozwiązań. Możesz zdecydować się na tradycyjne lub bardziej odważne ozdoby z roślin i kwiatów: z pewnością któraś z nich przypadnie Ci do gustu!

Dekoracje roślinne w szkle

Szkło stanowi doskonałą bazę dla różnych dekoracji roślinnych. Najbardziej powszechną formą są szklane lub kryształowe wazony z kwiatami ciętymi, a także słoje z potpourri. Jednak coraz większą popularność zyskuje również hodowla roślin doniczkowych w szklanych pojemnikach - kulach, słoikach, butelkach czy akwariach. Ten niecodzienny widok nadaje wnętrzom odważnego, designerskiego charakteru i pozwala podziwiać nie tylko liście, łodygi i kwiaty, ale również korzenie rosnących w takim otoczeniu roślin. Efekt może być jeszcze ciekawszy, kiedy wykorzystane zostanie kilka warstw różnych rodzajów gleby (na przykład czarna i czerwona ziemia, torf, piasek, popiół etc.), które będą stanowiły dekorację samą w sobie. Taki ogród w szkle może zostać umieszczony w zasadzie wszędzie: możesz postawić go na parapecie, podwiesić pod sufitem lub położyć na przesuwnej podstawce na kółkach.

Piramida z piaskiem i rośliną w środku

Wiszące skrzynki z kwiatami

Wiszące skrzynki z kwiatami lub doniczki drewniane podwieszone na suficie to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną jeszcze bardziej wyeksponować hodowane przez siebie rośliny. Takie umiejscowienie kwiatów sprawia, że znajdują się one poza zasięgiem psów czy kotów, dlatego wiszący ogród stanowi doskonały sposób na ochronę roślin przed domowymi zwierzętami. Jest to również oszczędność miejsca - poniżej zwisających z sufitu skrzynek i doniczek można umieścić dowolne meble i inne elementy wyposażenia mieszkania. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku lokali o niewielkim metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr. Wiszący ogród bardzo dobrze sprawdzi się na balkonie lub tarasie, a także w miejscach, gdzie duża wysokość od podłogi do stropu może wydawać się przytłaczająca (na przykład na klatkach schodowych).

Wiszące doniczki z kwiatami

Roślinne rzeźby

Niektóre rośliny mogą być hodowane na bardzo cienkiej warstwie gleby lub innego podkładu. Istnieją też gatunki, które można przycinać do fantazyjnych kształtów. Umożliwia to tworzenie “żywych rzeźb”, które są niezwykle efektowne i pozwalają podkreślić kreatywność w wystroju wnętrza. Aranżacja z wykorzystaniem tego typu elementów wygląda spektakularnie, jednak wcale nie musi być trudna do uzyskania. Dla początkujących świetnie sprawdzą się takie gatunki, jak umieszczona na wacie rzeżucha lub mech posadzony na cienkiej warstwie torfu. Natomiast do tworzenia rzeźb z krzewów doskonale nadaje się bukszpan - można go łatwo kształtować do pożądanych form, a drobne liście i gałązki ułatwiają uzyskanie precyzyjnego efektu.

Krasnolud w skale

Miniaturowy krajobraz

To jedna z najbardziej oszałamiających roślinnych dekoracji, jakie można stworzyć w domu. Miniaturowy ogród robi ogromne wrażenie, szczególnie jeżeli zostanie starannie przemyślany i odpowiednio wykonany. Do jego stworzenia można użyć dużej skrzynki lub balii wypełnionej ziemią. Następnie umieszczone w doniczkach drzewka bonsai należy wkopać tak, by krawędzie pojemników pokrywały się z poziomem gruntu - dzięki temu każdy gatunek będzie miał zapewnioną odpowiednią glebę. Wystające fragmenty doniczek można przysypać cienką warstwą ziemi. Powierzchnię “ogrodu” można obsadzić trawą o drobnych źdźbłach i małymi kwiatami. Możesz również ustawić miniaturowe rzeźby, ułożyć z kamyków alejki, a nawet stworzyć mikroskopijne oczko wodne! Aranżacja takiego miniaturowego ogrodu zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni.

Zielone drzewko bonsai

Tęczowy bukiet z jesiennych liści

Bukiet z jesiennych liści to prosta, ale efektowna ozdoba. Można umieścić go w wazonie lub przewiązać wstążką i powiesić pod sufitem. Opadłe z drzew liście szybko tracą swoje piękne kolory, jednak istnieje prosty sposób, by temu zapobiec. Wystarczy podgrzać w garnku wodę z parafiną (nie doprowadzając do zagotowania), a następnie pojedynczo zanurzać w niej liście. Później należy powiesić je na klamerkach od prania i pozostawić do wyschnięcia. Warstwa wosku sprawi, że zachowają swój kształt i piękne kolory na długo, dzięki czemu wykonane z nich dekoracje będą cieszyć oczy przez wiele miesięcy.

Wiklinowe kosze pełne zieleni

Rośliny doniczkowe wcale nie muszą być uprawiane w doniczkach! Świetnym zamiennikiem są wiklinowe kosze, które znakomicie nadają się do hodowli niemal wszystkich kwiatów i stanowią dekorację same w sobie. Taki kosz jest nie tylko efektowny, ale również bardzo praktyczny, ponieważ łatwo można go przenieść, a warstwa umieszczonej wewnątrz folii zapobiega przeciekaniu wody na zewnątrz. Ciekawym pomysłem jest ustawienie kilku różnych koszy do kwiatów na wspólnym stelażu i stworzenie roślinno-wiklinowej instalacji. Kosz może również zostać podwieszony pod sufitem, przyczepiony do ściany lub postawiony na dowolnym miejscu w mieszkaniu. Wiklina znakomicie sprawdzi się we wnętrzach wypełnionych naturalnymi barwami i materiałami - świetnie komponuje się nie tylko z roślinami, ale też skórą, ceramiką, kamieniem, drewnem i cegłą.

Wiklinowe kosze pełne zieleni

Obraz z suszonych kwiatów

Cięte kwiaty mogą zyskać drugie życie, stając się elementem obrazu. To świetna propozycja dla osób, które lubią suszone kwiaty, ale wolą nie wieszać ich w mieszkaniu luzem (na przykład ze względu na gromadzenie się kurzu lub obecność zwierząt). Stworzenie kwiatowego obrazu jest bardzo proste. Wystarczy zebrać i wysuszyć trochę kwiatów i liści (mogą to być również niewielkie owoce, na przykład jarzębina). Po całkowitym wyschnięciu należy ułożyć z nich kompozycję na odpowiednim podkładzie (do tego celu świetnie nadaje się papier czerpany lub płótno), a następnie przykleić mocnym klejem. Całość trzeba oprawić w przeszkloną ramę, aby dekoracja nie kurzyła się, a kwiaty nie kruszyły i nie łamały. Tak przygotowany kwiatowy obraz można już wyeksponować na ścianie. Znakomicie sprawdzi się nie tylko jako dekoracja, ale również samodzielnie wykonany, oryginalny prezent.

Obraz z suszonych kwiatów