Rower elektryczny - dlaczego warto kupić?

Rower elektryczny daje dobre wsparcie podczas pedałowania pod górkę i jest doskonałym pomysłem dla osób, które jeżdżą dużo i w zróżnicowanym terenie. Dlaczego warto zamienić klasyczny jednoślad na elektryczny rower?

3 czerwca przypada Światowy Dzień Roweru to dobra okazja, by porozmawiać na temat nowości na rynku jednośladów. Jazda na rowerze jest zdrowa i sprawia mnóstwo przyjemności. Rower jest niezawodnym środkiem transportu w zakorkowanym mieście. Poza tym jest ekologiczny i korzystanie z niego prawie nic nie kosztuje. Zalety i korzyści z jazdy na rowerze można by długo wymieniać, ale tym razem skupimy się na tym, dlatego warto zdecydować się na rower elektryczny. Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób dojeżdżających codziennie do pracy w mieście. Wspomaganie ze strony silnika elektrycznego sprawia, że nie spocisz się w drodze do pracy. Możesz jechać w kostiumie lub garniturze i do biura wejdziesz świeży i zrelaksowany. Rower elektryczny dla seniora to sposób na utrzymanie sprawności fizycznej na dłużej.

Rower elektryczny - jaki wybrać?

W przeciągu ostatnich kilku lat rynek rowerów elektrycznych bardzo się rozrósł. Ze względu na duże zainteresowania tego typu jednośladami i dynamiczny rozwój technologiczny. Dlatego wybór modeli jest obecnie tak duży, że można dopasować sprzęt do własnych preferencji. Podstawową cechą, która różni te rowery jest umiejscowienie baterii. Jeszcze do niedawna ogniwa były duże, a napędy oferowały tylko jeden tryb pracy. Dziś możemy wybierać pomiędzy rowerami z baterią z tyłu, na ramie lub w ramie. Te ostatnie najbardziej przypominają klasyczne jednoślady i wyglądają naprawdę ciekawie. Zintegrowana bateria sprawia, że rama jest tylko odrobinę grubsza.

Wybór rozwiązania zależy od dwóch czynników - kwoty jaką chcesz wydać na rower oraz tego, jak chcesz ładować baterie roweru. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób, które dojeżdżają do pracy na rowerze jest bateria zewnętrzna, którą można zabrać ze sobą do biura i tam naładować. Ważne jest również to, jaki typ silnika wybierzesz - część modeli ma silniki montowane centralnie, pozostałe mają silnik w piaście. Te ostatnie są zdecydowanie tańsze.

Bardzo ważny jest również rodzaj osprzętu, bo ten będzie różnił się w zależności od przeznaczenia roweru. Elektryczny rower damski do miasta będzie mieć podstawowe wyposażenie, które ma zapewnić wygodną jazdę po asfalcie. Bardziej zaawansowane rozwiązania są niezbędne, by skomponować rower elektryczny górski. Za takie sprzęty trzeba dziś zapłacić pięciocyfrowe kwoty.

Jednym z interesujących rozwiązań jest rower elektryczny składany. To niewielki jednoślad miejski z napędem. Bardzo nowoczesny - ogniwa baterii umiejscowione są w ramie. Ma niewielkie rozmiary ze względu na koła o małej średnicy. Możliwość złożenia roweru bardzo ułatwia jest przewożenie w samochodzie i przechowywanie. Składany e-bike to idealny rower elektryczny dla seniora.

Jak działa rower elektryczny?

Zwykły jednoślad napędzany jest siłą mięśni - rower elektryczny ma dodatkowe wsparcie ze strony silnika. Ale myli się ten, kto uważa, że można nim jechać jak na hulajnodze elektrycznej. Rower ruszy z miejsca tylko wtedy, gdy będziesz pedałować. Silnik ma za zadanie wspierać Twój wysiłek i wydajniej transferować energię. Dzięki temu jazda pod górkę będzie wymagała od Ciebie zdecydowanie mniej wysiłku. Co więcej, będziesz mógł pokonać zdecydowanie dłuższe dystanse.

Nowoczesne jednostki napędowe oferują kilka trybów pracy, które możesz dopasować do wymagań trasy. Najprościej rzecz ujmując - moc wspomagania, które otrzymasz od silnika zależy od tego, jak mocno naciskasz na pedały. Tryby sportowe pozwalają na szybką jazdę, natomiast eko to działanie przy najniższym zużyciu energii z baterii. Warto wiedzieć, że zgodnie z najnowszymi przepisami o ruchu drogowym na rowerze elektrycznym możesz poruszać się z maksymalną prędkością 25 km/h. Wydajny silnik pozwoli Ci ją osiągnąć bardzo szybko.

Gdzie ładować rower elektryczny?

Jedynym minusem użytkowania roweru elektrycznego jest konieczność ładowania baterii. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak w przypadku samochodów elektrycznych. E-bike naładujesz wszędzie gdzie jest dostęp do standardowego gniazdka elektrycznego. Ładować baterie możesz zatem w domu, w garażu i w pracy.

Jak ładować rower elektryczny - zgodnie z instrukcją producenta. Część baterii wymaga zainicjowania procesu ładowania, na przykład za pomocą kluczyka. Akumulator roweru ładuje się za pomocą zasilacza podobnego do tych, które mamy w laptopach. Żywotność baterii jest ograniczona, dlatego trzeba umiejętnie z niej korzystać. Zaplanuj jazdę tak, by zapewnić sobie czas na naładowanie baterii do 90%. Jeśli ładujesz do pełna zwiększasz zasięg, natomiast przerywając ładowanie przed osiągnięciem wartości 90% sprawi, że komponent szybciej się zużyje.

Lubisz jeździć, ale nie lubisz się męczyć? A może chcesz zadbać o aktywność seniora? Składak elektryczny to idealne rozwiązanie w obu sytuacjach.