Rozne rodzaje pieczywa - jak zachowac ich swiezosc na dluzej?

Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego śniadania bez chleba. Chrupkie, pachnące pieczywo stanowi wręcz tradycyjny element naszych posiłków, szczególnie rano. Puszysta jajecznica pysznie smakuje w towarzystwie kromki ciemnego chleba, twarożek za to doskonale komponuje się z biała, świeżą bułeczką. Chleb jest znany na całym świecie. Mówi się, że chleb, niezmiennie od tysięcy lat, pozostaje jednym z głównych, a zarazem podstawowych produktów żywnościowych w diecie ludzi z każdego zakątka globu. Jedzą go zatem wszyscy, niezależnie od kraju, pochodzenia, wyznania czy szerokości geograficznej. Odmian bochenków jest naprawdę wiele, dodaj do nich jeszcze różnego rodzaju bułki i bułeczki oraz placki i można spokojnie powiedzieć, że byłbyś w stanie zjeść inny rodzaj pieczywa właściwie każdego dnia. Czy wiesz jakie inne odmiany, poza tradycyjnym, tak dobrze nam znanym pieczywem pszennym można znaleźć na świecie?

Chleb

Chleb tradycyjny

Wszyscy z pewnością myślimy od razu - biały lub razowy! Pachnący, chrupki, ze złotawą skórką to chleb wypiekany z białej, oczyszczonej mąki. Ciekawostką może być fakt, że kiedyś był to synonim bogactwa i luksusu. Dzisiaj białe pieczywo jest zdecydowanie mniej prestiżowym i coraz częściej wypierane jest przez chleb razowy. Okazuje się bowiem, że to właśnie chleb razowy zajmuje zaszczytne miejsce na coraz większej ilości stołów na świecie. Tak zwane „ciemne pieczywo” jest wypiekane z nieoczyszczonej, a co za tym idzie zawierającej otręby mąki. Może zawierać zarówno otręby pszenne, żytnie, orkiszowe jak i mieszane. Ciemne bochenki w kolorze gorzkiej czekolady zwierają zazwyczaj dodatek w postaci miodu lub karmelu, co oznacza, że nie każdy chleb w ciemnym kolorze został upieczony z mąki razowej. Warto zawsze sprawdzić jego skład, aby upewnić się, że kupujemy dokładnie taki produkt, jaki chcemy.

Pieczywo

Chleb na świecie

We Włoszech króluje ciabatta – płaski, pszenny, biały chlebek. Smakuje doskonale z oliwą, a jeszcze lepiej w postaci zapiekanej kanapki z mozzarellą i szynką długo dojrzewającą. W parze z ciabattą idzie focaccia, kolejny typowo włoski przysmak z ciasta drożdżowego z dodatkiem rozmaitych ziół i często oliwek.

Tradycyjne wloskie przysmaki

Z jakim rodzajem pieczywa kojarzy się Francja? Oczywiście z długą, białą, chrupiącą bagietką pszenną! Kupisz ją właściwie wszędzie lub dostaniesz w barze albo restauracji wraz z talerzem przystawek. Drugim najpopularniejszym przysmakiem Francuzów jest słynny croissant z ciasta francuskiego, idealny dodatek do porannej kawy lub słodkiego śniadania.

Tradycyjne francuskie sniadanie

W Grecji i krajach śródziemnomorskich największą popularnością cieszy się pita. Ten rodzaj chleba wyrabiany jest z mąki pszennej i drożdży. Podczas wypiekania chlebek nadyma się, by następnie opaść i zachować płaski kształt okrągłego, złożonego wpół placka.

Wloska pita

W kuchni indyjskiej natomiast znajdziemy całą masę rozmaitych placków spełniających rolę chleba. Najsłynniejszym z nich jest z pewnością chlebek naan – mały, wypiekany z mąki pszennej z dodatkiem jogurtu i klarowanego masła placek. Nadaje się on idealnie do nabierania dań i często spełnia funkcję sztućców.

Chleb naan

Jak zachować świeżość pieczywa na dłużej?

Wykorzystywane do pieczenia chleba drożdże, mąka, woda i sól to najczęstsze i główne składniki większości rodzajów znanego nam pieczywa. To właśnie ze względu na swój skład, pieczywo nie jest produktem, który można przechowywać w chlebaku nieskończoność. Niestety, nawet najświeższy i najbardziej chrupiący bochenek chleba w końcu sczerstwieje i stwardnieje, uniemożliwiając jego dalsze spożywanie. Istnieją jednak możliwości spowolnienia tego procesu. Jakie? Na pewno należy zwracać uwagę na rodzaj mąki, z jakiego jest wypiekany chleb – im wyższy typ (na przykład pieczywo graham czy razowe), zawinięte w lnianą ściereczkę i pozostawione w chlebaku zachowa swoją świeżość nieco dłużej. Mitem jest, ze pieczywo najlepiej przechowywać w lodówce – nie rób tego! Jeśli zakupisz za dużo chleba, możesz go zamrozić. Przechowywanie w lodówce niestety nie pomoże w utrzymaniu świeżości. Zadbaj natomiast o to, by przechowywać swoje pieczywo w wysokiej jakości pojemniku. Dobry chlebak naprawdę potrafi zdziałać cuda. Jeśli dodatkowo pozostawisz w nim połówkę jabłka lub surowego, obranego ziemniaka, to gwarantujemy, że ta kombinacja zapewni Twoim pachnącym bułeczkom czy bochenkom większą wilgotność powietrza, a co za tym idzie dłuższą świeżość!

Bochenek chleba