Salon na Święta - jak go urządzić?

świąteczne dekoracje

Dekorowanie salonu na Święta to najprzyjemniejszy etap przygotowań do Bożego Narodzenia. W salonie pojawia się choinka, przynosimy bombki choinkowe, planujemy oświetlenie i rozkładamy stroiki. Świąteczne dekoracje wprowadzają do domu radosny nastrój, zatem ruszajmy do pracy!

Porządki przed Bożym Narodzeniem potrafią zmęczyć, ale kiedy przychodzi czas na dekoracje świąteczne i ubieranie choinki, w domowników wstępują nowe siły. Do świąt jeszcze kilka tygodni, jest jeszcze trochę czasu, aby zrobić mały remanent w dekoracjach i zaplanować tegoroczne dekoracje świąteczne. Przygotowaliśmy dla Ciebie szybki przegląd - znajdziesz w nim wszystkie ozdoby świąteczne, które są w tegorocznych trendach.

Choinki świąteczne

Kupowanie żywej, ciętej choinki to nierozsądny pomysł. Zdecydowanie bardziej ekologicznym pomysłem jest zakup sztucznego drzewka. Nie pachnie co prawda lasem, ale od czego są świece zapachowe? Jedną z największych zalet sztucznych choinek jest ich trwałość - służą przez wiele lat. Możesz precyzyjnie wybrać jej wymiary, kolor i gatunek drzewka, które imituje. Zawsze są intensywnie zielone, nie gubią igieł, za to na końcach gałązek mogą znajdować się szyszki. Takie choinki świąteczne idealnie pasują do klasycznego lub rustykalnego salonu.

W ostatnich sezonach pojawiły się również awangardowe choinki świąteczne. Białe drzewka lub minimalistyczne konstrukcje, które tylko kształtem przypominają tradycyjną choinkę. Takie ozdoby świąteczne doskonale sprawdzają się we wnętrzach industrialnych - doskonale wpasowują się w ten styl.

Bombki choinkowe

Bez nich Boże Narodzenie nie będzie takie samo - powinny pojawić się na choince lub chociaż w stroikach i wieńcach na drzwi. Delikatne, szklane bombki są najpiękniejsze, ale jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci postaw na bombki choinkowe z tworzywa. Moda na jednokolorowe dekoracje świąteczne przeminęła. Dziś powraca moda retro - kolorowe bombki na choinkę to najlepszy wybór. Do tego kokardy i ręcznie robione ozdoby. W aranżacjach rustykalnych dekorowanie salonu na święta można opierać na słomkowych ozdobach, szklanych bombkach i domowych pierniczkach.

Ciekawym trendem jest dekorowanie choinki ozdobami, które kompletnie nie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Bombki choinkowe w kształcie kawałka pizzy, kontrolera do konsoli czy postaci znanych z komiksów to alternatywa dla tradycyjnych aranżacji. Taka choinka będzie dobrym pomysłem do pokoju dziecięcego, w salonie może wywołać kontrowersje - szczególnie u starszych członków rodziny.

Figurki świąteczne

Tradycyjne figurki świąteczne to te, które wchodzą w skład bożonarodzeniowej szopki. Piękne szopki rustykalne to klasyka, ale można znaleźć również współczesne wersje. Szopkę możesz zatem dopasować do stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze.

Figurki świąteczne to obecnie bardzo popularne dekoracje - ceramiczne renifery czy bohaterowie „Dziadka do orzechów” pięknie zdobią półki, kominek i świąteczny stół. Nie można zapomnieć również o Świętym Mikołaju, który powinien pojawić się w bożonarodzeniowej aranżacji.

Bardzo modne są również ośnieżone domki z podświetleniem LED, które wprowadzają przytulny nastrój w salonie. Figurki świąteczne w stylu retro również są bardzo silnym trendem - urocze pociągi, zabytkowe samochody z choinkami na dachu czy pozytywki w formie świątecznej karuzeli. Wykorzystaj je, planując dekorowanie salonu na święta.

Mogą pojawić się również akcenty skandynawskie - radosne skrzaty świąteczne obecne są w trendach od kilku sezonów. Zgodnie ze skandynawską tradycją przynoszą do domu szczęście, choćby z tego powodu warto włączyć je w tegoroczne dekoracje świąteczne.

Lampki choinkowe

Nastrojowe oświetlenie, które dają lampki choinkowe, jest jedyne w swoim rodzaju. Kolorowe światełka są obowiązkowe - dekorowanie salonu na święta zaczynamy właśnie od instalacji tego oświetlenia. Polecamy energooszczędne łańcuchy LED - mają różne kolory i kształty, sekwencje iluminacji można programować. Dostępne są również lampki choinkowe zasilane bateriami. To rozwiązanie pozwala uniknąć plątaniny przewodów, oświetlenie możesz zainstalować w dowolnym miejscu - również tym oddalonym od źródła zasilania.

Interesującą nowością są sztuczne choinki z oświetleniem. To doskonałe rozwiązanie problemu kompletów, które przestają świecić na chwilę przed wigilijną kolacją. Koniec ze splątanymi lampkami choinkowymi i układaniem przewodów na gałęziach. Zainstalowanie w konstrukcji drzewka oświetlenie to więcej miejsca na inne dekoracje.

Stroiki świąteczne

Wieńce bożonarodzeniowe, girlandy z jedliny i stroiki na stół wigilijny - tego również nie może zabraknąć. Warto dopasować ich styl do tego, jak ubrana jest choinka. Stroiki świąteczne powinny nawiązywać do pozostałych dekoracji, ale warto dodać tam akcenty, które będą je wyróżniać. Tradycyjny stroik na świątecznym stole powinien pojawić się na początku adwentu. Jego najważniejsze elementy to świece - cztery odpalane kolejno tydzień po tygodniu.

Stroiki świąteczne możesz wykonać samodzielnie - w naszym sklepie, obok gotowych dekoracji znajdziesz bazy, którym możesz nadać dowolny styl. Mamy również drobne ozdoby świąteczne, które Ci w tym pomogą.

Dekorowanie salonu na święta to wspaniała zabawa - zaangażuj w nią całą rodzinę. Aby wprowadzić do domu świąteczny nastrój, zapal świece zapachowe i włącz bożonarodzeniowe piosenki. Na kolędy jeszcze przyjdzie czas przy wigilijnym stole. Przygotowania rozkręcisz wesołymi utworami, które znają i lubią chyba wszyscy.