Sezon grzewczy tuż, tuż. Sprawdzone sposoby, jak nawilżyć powietrze w domu

Wraz z nadchodzącą zimą zaczyna się sezon grzewczy, a z nim zbyt suche powietrze w domu, które często prowadzi do bólów głowy, reakcji alergicznych i innych przykrych problemów. Dzieci są szczególnie wrażliwe na jego działanie, ponieważ odwodnione powietrze wysusza skórę i błony śluzowe, a to przyczynia się do obniżenia odporności i rozwoju chorób takich jak zapalenie zatok. Ze względu na niskie temperatury za oknem i działające wewnątrz grzejniki, brak wilgoci dotkliwie odczuwają nie tylko ludzie, ale także kwiaty, książki oraz drewniane meble. Aby zapobiec szkodliwemu działaniu suchego powietrza, warto zaopatrzyć się w odpowiedni nawilżacz, który ustabilizuje wilgotność w Twoim mieszkaniu lub skorzystać ze sprawdzonych domowych metod.

Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza?

Gdy suche powietrze otacza Twój dom, z pewnością nasuwa Ci się pytanie: Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Odpowiedź nie jest najprostsza, gdyż musisz wziąć pod uwagę parę kluczowych parametrów. Przede wszystkim wielkość pokoju, w którym ma znajdować się nawilżacz, a także objętość zbiornika na wodę. Czasem ważne jest również to aby był on cichy, posiadał filtry oraz olejki eteryczne. Nawilżacz powietrza jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy napełnić zbiornik wodą i podłączyć, resztę zrobi samo urządzenie.

Urządzenia do normalizacji wilgotności różnią się zasadą działania i zestawem dostępnych funkcji, dlatego wybór nawilżacza należy rozpocząć od porównania ich właściwości technicznych, zalet i ewentualnie wad. Na rynku możemy znaleźć 3 rodzaje takich urządzeń. Nawilżacz ewaporacyjny naturalnie odparowuje wodę, a szybkość parowania jest regulowana automatycznie. Wadami urządzeń są niska wydajność, konieczność częstego uzupełniania wody i wymiany materiałów eksploatacyjnych. W przeciwieństwie do poprzedniego parowy najpierw podgrzewa wodę, a następnie ją odparowują. Jednak kupujący często skarżą się na hałas, jaki wytwarzają oraz mają negatywny wpływ na rośliny. Ostatni z nich, czyli ultradźwiękowy rozbija wodę na mikrocząsteczki i dzięki obecności membrany ultradźwiękowej rozpyla delikatną mgiełkę za pomocą wbudowanego wentylatora. Jego wadą jest możliwość występowania białego nalotu na meblach, sprzęcie AGD oraz podłodze.

W zależności gdzie chcesz umieścić urządzenie, możesz wybrać spośród wielu różnych kształtów i wzorów nawilżaczy, które nie tylko dobrze nawilżą powietrze w Twoim mieszkaniu, ale również będą wspaniałą ozdobą. Może być on dyskretnie ukryty na parapecie, ale także pełnić rolę głównej dekoracji pokoju. Gdy wybierasz nawilżacz powietrza do pokoju dziecięcego, wybierz ten w zabawnym kształcie zwierzęcia lub rośliny. Tradycyjne zwilżacze mogą być surowe i nudne, dlatego wybrać ten, który na pewno spodoba się Twojej pociesze. Natomiast jeśli chcesz umieścić go w salonie czy pokoju dziennym, wybierz dekoracyjny nawilżacz powietrza. Bardzo dobrze będzie prezentował się przy kominku lub na stoliku kawowym. Jest bardzo subtelny i nie rzuca się w oczy. Na pierwszy rzut oka w żaden sposób nie przypomina nawilżacza powietrza, dlatego nie musisz chować go w kącie przed gośćmi.

Nawilżacz powietrza

Najlepsze domowe sposoby na zwilżenie powietrza

Jeśli nie chcesz kupować profesjonalnego zwilżacza, istnieją również domowe sposoby na pozbycie się suchego powietrza w mieszkaniu. Najprostszym z nich jest zwykła miska z wodą, którą można postawić na podłodze, na parapecie lub bezpośrednio na kaloryferze. Gdy się nagrzeje, woda będzie stopniowo odparowywać, nawilżając powietrze w pomieszczeniu. Wystarczy tylko, że co jakiś czas uzupełnisz zbiornik.

Jeśli nie masz miejsca na umieszczenie misek z wodą w mieszkaniu, przykryj kaloryfer mokrym ręcznikiem. Ta metoda zapewni obfite odparowanie wilgoci, ale należy uważać, aby nie pozostawiać ręcznika bez nadzoru przez długi czas, ponieważ może się zapalić, gdy już całkowicie wyschnie.

Dobrym sposobem jest także umieszczenie roślin w przesuszonym pokoju, ponieważ ich wilgoć dobrze rozprowadza się po pomieszczeniu. Wybierz odmiany kochające wilgoć, najlepiej te o szerokich liściach, wtedy obszar parowania będzie wyższy. Dobry efekt da np. monstera, która dzięki swoim dużym gabarycie jest idealna do nawilżenia otaczającej przestrzeni. Dobrze sprawdzi się również paproć domowa, która nie tylko aktywnie odparowuje wodę, ale także sygnalizuje jej brak poprzez zmianę koloru na lekko szary. Trzykrotka to także pożyteczna roślina. Jej liście mogą sięgać nawet 15 centymetrów, co znacznie zwiększa obszar parowania.

Nawilżanie powietrza zimą to bardzo ważna czynność, aby nie doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Brak wilgoci w powietrzu może powodować suchość skóry i włosów, ból gardła, katar, łzawienie oczu, bóle głowy i zaostrzenie astmy, dlatego nie powinieneś bagatelizować tak ważnej sprawy. Nie zależnie czy wybierzesz dobry nawilżacz powietrza, czy zdecydujesz się na domowe metody, powinieneś utrzymywać wilgotność w przedziale 40-60% niezależnie od pomieszczenia.