Skuteczne i szybkie prasowanie - 5 porad

Góra ubrań do uprasowania to zmora – godziny stania przy desce to nie jest wymarzony sposób na spędzanie popołudnia. Prasować trzeba, a gdy sprytnie się do tej czynności przygotujemy, pójdzie nam raz dwa. Jak szybko uporać się z prasowaniem? Poniżej garść porad i kilka sprytnych gadżetów ułatwiających prasowanie.

Jak prać, żeby szybciej prasować

Już na etapie prania i suszenia możemy sobie ułatwić zadanie. Po pierwsze nie ładujemy pralki do pełna. Jeśli Twoja pralka sama nie waży prania, nie umieszczaj w niej więcej niż 2/3 pojemności bębna. Im mniejszy ścisk w pralce, tym mniej zagnieceń. Używaj płynu do płukania tkanin, tkaniny będą miękkie i mniej podatne na powstawanie zagnieceń. Nie odwirowuj na wysokich obrotach i staraj się rozładowywać pranie od razu. Mokre rzeczy ukiszone w pralce niszczą się i szybko zaczynają nieprzyjemnie pachnieć.

Umiejętne wieszanie prania

Porządnie strzepnij pranie i rozwieś przypinając je nie w połowie a na brzegach. Unikniesz wtedy trudnego do rozprasowania zagięcia. Koszule wieszamy na wieszaku, dzięki temu największe zagięcia rozprostują się podczas suszenia. Swetry zawsze suszymy w pozycji leżącej – inaczej dzianina nieestetycznie się rozciągnie. Nie susz prania do końca jeśli będziesz od razu prasować. Delikatnie wilgotne ubrania nie będą wymagać użycia pary i łatwiej je uprasujesz. Doschną pod żelazkiem.

Przystępujemy do prasowania

Najpierw woda do żelazka – tylko destylowana, dzięki temu nasz sprzęt się nie będzie zakamieniać. Możemy też użyć specjalnych płynów do prasowania – nie tylko je ułatwiają, dostępne są również w różnych wersjach zapachowych.

Zanim zaczniesz prasować posortuj pranie według temperatury prasowania z metki. Najpierw tkaniny delikatne, potem bawełna i syntetyki, na koniec len i jeans. Jasne kolory możemy prasować na prawą stronę, ale ciemne zdecydowanie na lewą – nie powstanie wtedy efekt błyszczenia.

Wszystkie aplikacje i nadruki prasujemy zawsze na lewą stronę – tworzywa, z których zostały zrobione pod wpływem gorąca zniszczą się i przy okazji zabrudzą stopę żelazka. Jeśli tak się stanie, w żadnym wypadku nie używaj ostrych narzędzi do usunięcia zabrudzeń. W takiej sytuacji pomoże Ci specjalny zestaw WENKO do czyszczenia żelazka.

Zawiera on specjalną gumkę, za pomocą której usuniesz przypalenia. Do tego szczoteczka, która wyczyści trudno dostępne miejsca np. otworki, którymi wypuszczana jest para. Na koniec stosujemy sztyft na bazie wosku pszczelego i kwasów tłuszczowych zabezpiecza stopę żelazka i ułatwia prasowanie. To w pełni bezpieczny i naturalny produkt. Gumka i szczoteczka nie powodują zarysowań stopy żelazka. Zostały wykonane tak, aby ją polerować, możesz więc używać zestawu co jakiś czas prewencyjnie, w celu konserwacji żelazka.

Jaki pokrowiec na deskę do prasowania?

Ważne jest również to, na jakiej powierzchni prasujemy. Nasze mamy podkładały pod pokrowiec na deskę do prasowania ręcznik i paski folii aluminiowej. Chodziło o stworzenie tafli odbijającej ciepło z powrotem do tkaniny. Na szczęście nowe technologie królują również w branży gospodarstwa domowego. Pokrowiec na deskę do prasowania WENKO z powłoką ceramiczną dzięki swoim właściwościom skraca czas prasowania nawet o połowę. Na zewnątrz jest gładki, więc nasze żelazko ślizga się po nim bez żadnych oporów.

pokrowiec na deske do praoswania wenko

Zdarza się, że nie mamy czasu wyciągać i rozkładać deski do prasowania. Chcemy szybko „przeciągnąć” ubranie, które za chwile założymy. Wtedy wystarczy żelazko i kawałek blatu. Coś jednak musimy na nim położyć, żeby go nie zniszczyć. Doskonale sprawdzi się prostokątny podkład do prasowania WENKO. Działa na tej samej zasadzie, co dobry pokrowiec na deskę do prasowania. Wewnątrz miękka pianka i drobinki aluminium odbijające ciepło, na zewnątrz bawełna. Prasowanie z nim jest szybkie, a przechowywanie wygodne.

mata do prasowania wenko

Szybkie odświeżanie odzieży

Prasujemy i wieszamy ubrania do szafy. Eleganckie rzeczy, które ubieramy raz na jakiś czas mogą wymagać odświeżenia. Jest prosty sposób, aby ich po raz drugi nie prasować. Delikatne bluzki i koszule wieszamy na wieszaku, rozgrzewamy żelazko i ustawiamy na parowanie. Trzymając żelazko pionowo, w odległości kilku centymetrów od tkaniny włączamy parowanie. Drobne zagniecenia znikną, a tkanina będzie wyglądać jak świeżo po praniu. W ten sposób możesz również odświeżać płaszcze po zimie lub likwidować zagniecenia na firanach i zasłonach, które już zostały zawieszone w oknie.